E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaDünyada ve Türkiye’de ana tema enflasyon---

Dünyada ve Türkiye’de ana tema enflasyon

Dünyada ve Türkiye’de ana tema enflasyon
13 Temmuz 2021 - 11:30 www.borsagundem.com

Gedik Yatırım Strateji Raporu’na göre enflasyonist baskı artıyor. TCMB son çeyrekte faiz indirimlerine başlama eğiliminde, ancak faiz indirim takvimi ötelenebilir

Türkiye ve dünya piyasalarını mercek altına alan Gedik Yatırım Temmuz 2021 Strateji Raporu’nu açıkladı. “Dünyada ve Türkiye’de Ana Tema Enflasyon” başlıklı raporunda, 2021 yılının geri kalanında ekonominin dünyada ve Türkiye’de nasıl seyredeceği yönündeki beklentiler, pazara ilişkin tahminler ve riskler ortaya konarak piyasaların değerlendirmesi yapıldı. Tahminlere baz oluşturan temel senaryoya göre, TCMB’nin son çeyreğe kadar faiz indirmeyeceği, devam eden virüs mutasyonlarına rağmen, aşıların etkili kalmaya devam edeceği, sonbaharda potansiyel vaka artışlarının neden olabileceği işyeri kapanışlarının belirli hizmet sektörleri ile sınırlı kalacağı ve Brent petrol varil fiyatının yılın geri kalanında ortalama 70-75 $ seviyelerinde seyredeceği varsayılıyor. 

Bankacılık sektörü hisselerinde özellikle özel bankalar ele alındığında, iskontolu çarpanlarla işlem görmeye devam ettiği belirtiliyor. Orta ve uzun vadede sektörü etkileyen koşulların hisseler için bir katalizör olmayacağını belirtilen raporda, bankacılık hisselerinin sanayii ve global bazda benzer bankaların oldukça gerisinde performans göstermesi sonucunda kısa vadede olumlu bir tepki olasılığının kuvvetli olabileceği öngörülüyor.

Global ekonomik toparlanma sürüyor

Rapora göre, ABD’de TÜFE enflasyonu %5’e çekirdek TÜFE enflasyonu da %3,8’e ulaşarak beklentilerin üzerine çıktı. Raporda, FED’in 16 Haziran tarihli FOMC toplantısında enflasyon ve faiz projeksiyonların yukarı yönlü güncellediği, ancak buna karşın enflasyondaki yükselişin geçici olacağı konusundaki görüşünü koruduğu belirtilirken, uzun vadeli ABD tahvil faizlerindeki durulma ve hatta geri çekilmenin, FED’in bu konuda piyasaları ikna etme konusunda şimdilik başarılı olduğu şeklinde yorumlanabileceği görüşü dile getiriliyor. Raporda, üçüncü çeyrekte ABD’de tahvil alımının azaltılmasına ilişkin takvimin ana gündem konusu olabileceği ve FED’in bu sene bitmeden tapering sürecini başlatma ihtimalinin arttığı düşünülüyor. 

TÜFE %16,6 ’dan %17,5 ’e yükseldi

Geçtiğimiz aylarda oldukça ılımlı seyreden nihai fiyatlar üzerindeki kur geçişkenliğinin Haziran’da

etkili olduğu belirtilen raporda yıllık TÜFE enflasyonunun %16,6 ’dan %17,5 ’e yükseldiği belirtilirken, Devam eden maliyet baskılarıyla, yıllık TÜFE enflasyonunun kasım ayına kadar %18,0 civarında seyredebileceği  ön görüler arasında yer alıyor. Raporda, yıl sonu için dolar TL paritesi için 9,15 tahminine (varsayımına)  göre, TÜFE enflasyonun ise 2021 yılı sonunda %16,2 olabileceğine dikkat çekiliyor.

Cari açık gerileyecek

Rapora ilişkin bilgiler veren Ekonomist Serkan Gönençler, yılın ikinci yarısında normalleşmeye bağlı canlanmaya rağmen, GSYH’de iç talep katkısının yüksek faiz ve kur seviyeleri nedeniyle ciddi anlamda azalabileceğini, öte yandan güçlü ihracat performansı ve turizmdeki iyileşmeyle dış talep katkısının artmasının ihtimal dahilinde olduğunu söyledi. Gönençler, 2021 yılı GSYH büyüme tahmininin %5,2 olarak şekillendiğini belirtirken ilk 6 aylık güçlü büyüme performansı, bu tahmine yönelik yukarı yönlü risklere işaret ettiğine dikkat çekti.

Gönençler; “Mayıs itibariyle bütçe açığı/GSYH oranı, güçlü iç talebe bağlı vergi tahsilatındaki iyileşme ve kısmen de baz etkilerinin yardımıyla %1,6 seviyelerine geriledi. İkinci yarıda bütçe açığı yükselişe geçecek olsa da, şimdiye kadarki vergi tahsilatlarının yardımıyla, 2021 sonunda bütçe açığı/GSYH oranının sene başındaki %4,5 - 5,0 öngörümüzün altında kalarak %3,8 civarında kalabileceği anlaşılıyor. Artan enerji maliyetleri cari açığa önemli bir yük getirse de, altın ithalatındaki durulma, turizm gelirlerinde iyileşme, güçlü ihracat performansı ve iç talepte, dolayısıyla da ithalatta beklediğimiz yavaşlama cari açığın yılın geri kalanında gerilemesini sağlayacak gibi duruyor. Özellikle ihracatın güçlü seyrini dikkate alarak, sene sonu için %22-23 milyar olarak öngördüğümüz cari açığı 18-19 milyar olarak revize ediyoruz” şeklinde konuştu.

BIST Endeksi’nde artırım devam ediyor

Gedik Yatırım Araştırma Direktörü Ali Kerim Akkoyunlu ise, yatırımcıların, piyasalardaki gelişmeleri yakından takip ederek tercihlerinde dikkatli olmaları gerektiğini dile getirdi. Akkoyunlu şöyle konuştu: 

Risksiz faiz oranımızı %16 seviyesinde sabit tutarken hisse bazlı güncellemeler nedeniyle BIST 100 endeks hedefimizi 1,575 ’den 1,680 seviyesine yükseltiyoruz. Ekonomik açılmalarla beraber yılın ikinci yarısında, beyaz eşya, giyim perakende, sağlık ve içecek sektörlerinde artan ivme ile finansal performans beklemekteyiz. Bankacılık sektörü hisseleri, özellikle özel bankalar ele alındığında, iskontolu çarpanlarla işlem görmeye devam ediyor. Orta uzun vadede sektörü etkileyen koşulların hisseler için bir katalizör olmayacağını düşünüyoruz. Öte yandan, bankacılık hisselerinin sanayii ve global benzer bankaların oldukça gerisinde performans göstermesi ve ikinci çeyrek karlılıklarında ilk çeyreğe nazaran marj bazlı bir nebze iyileşme beklememiz sonucunda, kısa vadede olumlu bir tepki olasılığının kuvvetli olduğunu düşünmekteyiz.

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayınız...

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)