E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemDünya virüsle mücadele ediyor, hain prens bizimle uğraşıyor---

Dünya virüsle mücadele ediyor, hain prens bizimle uğraşıyor

Dünya virüsle mücadele ediyor, hain prens bizimle uğraşıyor
31 Mart 2020 - 13:48 www.borsagundem.com

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayid Al Nahyan, Suriye'deki rejimin eli kanlı lideri Beşşar Esed ile yaptığı telefon görüşmesiyle, rejimin Arap dünyasındaki rolüne dönmesi konusundaki desteğini açık şekilde ifade etti.

Nahyan'ın, "Suriye'nin bu kritik koşullarda yalnız kalmayacağı" açıklaması, verilen desteğin, katledilen Suriye halkına mı, eli kanlı Esed rejime mi olduğu sorularını beraberinde getirdi.

Suriye'de 2011'de başlayan halk ayaklanmasından 1 sene sonra Şam Büyükelçiliğini kapatan BAE, Aralık 2018'de bu ülkedeki büyükelçiliğini yeniden açtı.

BAE'nin, Suriye'nin Arap Birliği üyeliğinin askıya alınmış olmasına rağmen attığı bu adım, "ortak Arap mutabakatının dışına çıkma" şeklinde yorumlandı.

Ülkenin esas yöneticisi olarak nitelenen Nahyan, Suriye'deki rejimin başındaki Beşşar Esed ile ikili ilişkilerini sürdürmeye devam etti.

Abu Dabi yönetimi, Mısır'da ülkenin seçilerek iş başına gelmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye, Libya'da Birleşmiş Milletler nezdinde meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) karşı ve Arap devrimlerini desteklemeyen politikasını Suriye konusunda da uygulamış oldu.

BAE ayrıca diğer Arap ülkelerinin aksine, Rusya'nın Suriye halkının ayaklanmasını bastırmak için 2015'te başlattığı askeri hamlesine de karşı çıkmamıştı.

Suriye muhalefeti, iki yıl önce BAE'nin Şam Büyükelçiliği'ni yeniden açma adımını da "rejime gizli destekten açık desteğe geçtiği" şeklinde değerlendirmişti.

Nahyan'ın 9 yıldır uluslararası izolasyon uygulanan Beşşar Esed ile telefon görüşmesi yaparak, destek mesajı vermesi de muhalefet tarafından tepkiyle karşılandı.

Tüm bu faktörler ve gelişmeler göz önüne alındığında Abu Dabi yönetiminin Esed rejimiyle ilişkilerini normalleştirme ve verdiği desteği aleni hale getirmesinin arkasında bazı çıkarlarının bulunduğunu fark etmek zor olmuyor.

Esas korkusu "Esed sonrası Suriye"

Uzmanlar, BAE'nin seçtiği bu yöntem dışında Suriye halkına yardımın başka yolları olduğunu belirtiyor.

BAE'nin Beşşar Esed rejiminin yıkılması durumunda Suriye'de İslami hareketlerin etkin olmasından korktuğunu düşünen uzmanlar, Abu Dabi yönetimi ile Esed rejimi arasında İran ve Hizbullah konusunda ciddi anlaşmazlık olduğuna da dikkati çekiyor.

Uzmanlar, bu anlaşmazlığa rağmen BAE'nin "Esed sonrası endişelerinin" rejimin yıkılmasını desteklemesine mani olduğunu ifade ediyor.

Bu nedenle BAE, İslami hareketlerle mücadele aktif bir güç olduğunu düşündüğü Esed'in meşruiyetini kabul etmeye hazır görünüyor.

Hedefi, Türkiye karşıtı cephe oluşturmak

Diğer taraftan BAE, Türkiye ile Katar'ın, Libya ve Suriye gibi konularda izlediği politikalara muhalif tutumlar ediniyor.

Abu Dabi yönetimi bu kapsamda, paralı asker birlikleri oluşturmak, karşıt devrimleri ve Rusya'nın Esed rejiminin yanında yer alarak başlattığı askeri hamlesini desteklemek gibi adımlar atıyor.

Türkiye'nin Körfez krizi konusunda takındığı tavır da BAE ile ilişkilerin gerilmesine neden oldu.

BAE, Arap ülkelerinin halkları tarafından sevilen Türkiye'ye karşı kara propaganda yürütüyor. Bu kapsamda, sosyal medya platformlarındaki aktivistlere, televizyon kanallarına, internet sitelerine, Arap ve Avrupa ülkeleri ile ABD'deki araştırma ve medya kurumlarına mali destek sağlıyor.

Batı medyasında BAE'nin Türkiye'de Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) başarısız darbe girişiminde parmağı olduğu ifade edilmişti.

Batılı kaynaklar ayrıca, Nahyan'ın danışmanlığı yapan Filistin eski istihbarat şefi Muhammed Dahlan'ın FETÖ'yü finanse ettiğini yazdı. Türkiye de "FETÖ/PDY silahlı terör örgütü ile 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştirmek, anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs etmek" suçlarıyla Dahlan'ı Terörden Arananlar Listesi'nde kırmızı kategoriye ekledi.

Öte yandan, Suudi Arabistan, BAE, Mısır ve Bahreyn'in 5 Haziran 2017'de Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleri ve ekonomik abluka uygulamalarıyla başlayan Körfez krizinde Türkiye'nin Katar'ın yanında yer alması ve Katar'a askeri destek vermesi sonrasında BAE-Türkiye ilişkilerindeki gerginlik daha da tırmandı.

BAE, Türkiye'nin Orta Doğu politikalarının, çıkarlarına ciddi anlamda zarar verdiğine; bölgede, Kuzey ve Orta Afrika'da nüfuz oluşturma çabalarını tehdit ettiğine inanıyor. Bu nedenle de kendisini Suriye, Libya, Katar ve Sudan konusunda Türkiye ile doğrudan çatışma halinde buluyor.

Abu Dabi yönetimi, Esed rejiminin hızlı bir şekilde Arap Birliği'ne dönmesini ve Arap dünyasındaki rolünü geri almasını umuyor. BAE bu adımların gerçekleşmesiyle Türkiye karşıtı bir cephe oluşmasını ve bu cephede, Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Suriye'nin yer almasını istiyor.

Veliaht Prens Muhammed Bin Zayid Al Nahyan, geçen Cuma Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Beşşar Esed ile telefonda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkilerini ele aldık. Bu olağanüstü koşullarda BAE'nin kardeş Suriye halkına desteği ve yardımını yineledim. Sıkıntı zamanlarında insan dayanışması her şeyden öncedir. Kardeş Suriye de bu kritik koşullarda yalnız kalmayacaktır." ifadelerini kullanmıştı.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (21)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • OĞUZHAN01 Nisan 2020 12:38

  BİR AN ÖNCE DIŞ SİYASETTE FABRİKA AYARLARINA DÖNEREK DIŞ SİYASETİ GERÇEK DİPLOMATLARA YANİ "MONŞERLERE" BIRAKMAMIZ LAZIM. ANCAK BU ŞEKİLDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ'NİN DIŞ POLİTİKASI SAĞLAM BİR ZEMİNE OTURTULABİLİR. YOKSA BU ŞEKİLDE ŞU ÜLKE DOST ÜLKE ŞU ÜLKE DÜŞMAN ÜLKE DİYEREK BOŞ LAF KALABALIĞINA GEREK YOK. DEVLETLERİN DOSTLARI YA DA DÜŞMANLARI YOKTUR. ÇIKARLARI VARDIR VE BU ÇIKARLARA UYGUN HAREKET EDECEK AKILLI DEVLET ADAMLARI GEREKİR. ÖNCE BOPA DESTEK OLDUNUZ SONRA ELİ KANLI ESAD REJİMİ Mİ OLDU. BU POLİTİKA SONUCU ÜLKEDE ŞU AN 5 MİLYON SURİYELİ YAŞIYOR. NOKTA.

 • HAKAN01 Nisan 2020 11:38

  bunlar osmanlının..kırık dölleri,,,metres çocukları..yani..tabi..görevlerini yapacaklar...ve bunu beynimize  not edelim....körfez ülkelerinden...niye KATAR daima bizimle olduğunu..araştıralım..tarih okuyalım..olayları  iyi etüd edelim

 • Ard Cahit01 Nisan 2020 05:20

  Bunların kellesi alın madi zamanında şimdi bitaraflari oynuyo demekki neymiş fırsat geldimi acıma vur kelleleri atalarım insanmış bu hayvanları idare etmis

 • mehmet01 Nisan 2020 01:08

  işte gerçek virüs... Halk eline düşerse halk Kor Ona.. petrol sönerse abd israil bunlara dönüp bakmaz bile. maaşları da ödeyemezler. vergi almaya kalkarlar. işte halk aç kalırsa,  yönetici ne olursa kim olursa olsun Halk KOR ona. çavuşesku var idi bi zamanlar. halkı zorbalıkla yönetti bi süre. derken film koptu ve halk aç kaldı. hemen astılar onu.

 • Ali31 Mart 2020 23:27

  Petrol düşük kalırsa bunların hava civası kalmaz

 • baturayersin31 Mart 2020 22:53

  kamu davası açıldı intikam

 • Alp Tiğin31 Mart 2020 20:56

  Bu Araplar tamamen emperyalistlerin uydusu haline gelmişlerdir.Bunlara müslüman demek bile caiz değildir.Çünkü tüm Arap yönetimleri dikta rjimiyle yönetilirler. ,Gerçekte biçare olan,batının ,Rusya nın uydularıdır.

 • Türkiye31 Mart 2020 19:22

  Mekke Medine suudilerin elinden alınmalıdır. Bizim olmalıdır. Günü gelir gücümüz artar Kudüs de bizim olmalıdır. Hepsini kardeş kent yapmalıyız. İnsanlık faydalanmalı

 • Türkoğlutürk 31 Mart 2020 21:33

  Evet. Kutsal toprakları insan söğüşlemek amacı yla hareket eden pisliklerden alınmalı

 • Kamil31 Mart 2020 18:44

  Er ya da geç , bunların yıldızı sönecek , ülke halkları iktidar olacaktır

 • Öztürk31 Mart 2020 18:30

  Rabbim bu hayin Arapların cümlesini bildiği gibi yapsın kanı bozuk Arap lar

 • Turkiye31 Mart 2020 18:00

  Maymunlar eğitim gördükleri şekilde hareket eder. Kuklalarin ipini birileri hareket ettirirler. İtlere kim yiyecek ve su verirse o evi bekler

 • Vatandaş31 Mart 2020 17:21

  Araptan dost olmaz...Bunlar tarih boyunca arkadan vurmuşlardır bizi...Kalleş toplum...Arkayı dnmeye gelmez....Bizim ARAP SEVİCİLERE DUYURULUR...!

 • pazarci31 Mart 2020 16:45

  bunlar prens falan deyiller .bunlar insan gorunumlu mahlukatlar/Islam/Musluman dusmanlari

 • Cezmi31 Mart 2020 15:16

  Bunların köpek gibi süründükleri günler yakındır

 • KERİM31 Mart 2020 15:00

  BİZDEKİ AŞK OLMAZSA PETROL BEŞ PARA ETMEZ AŞIK VEYSELDEN İLHAM ALINMIŞTIR

 • Selami31 Mart 2020 14:55

  O yetistirilmiş birisi ve doğasının geregini yapıyor.yaa cehape ne diyeceksiniz.tüm kurum olarak devlete ve millete düşmanlıkla uğrasıyor.en basitinden o ibb de iett otobüsleri ne öyle yaaa.bu anda en azılı düşmanımız bile bunu yapmaz ama bu fetoşçuların ele geçirdigi bu kurum yapıyor işte.

 • Türkoğlutürk 31 Mart 2020 21:36

  Aktrol oyunlarını bir dakika bile bırakmadılar. İstanbulu kurtardık. Ankarsyıda kurtardık. Yakında devletinde kurtaracağız. Sonrada hesap sorma zamanı gelecek. Hırsızlardan, yüzde ilerden, parselci lerden hesap soracağız. Birileride saf değiştirip bize yalakalık yapmak isteyecek.

 • kurt31 Mart 2020 19:09

  Selami , istanbulu kaybetmek çok mu acıttı ?

 • Aliveli31 Mart 2020 17:11

  Hasiktair hiyar fetocular hep chpli dimi

 • Şakir GÖKTAŞ31 Mart 2020 14:02

  İnşallah petrol beş para etmez.Bir dilim ekmeğe muhtaç olurlar,serefsizler