E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaYaşam-MagazinDSÖ'den karışık açıklamalar: Aşı ile sürü bağışıklığı---

DSÖ'den karışık açıklamalar: Aşı ile sürü bağışıklığı

DSÖ'den karışık açıklamalar: Aşı ile sürü bağışıklığı
15 Ekim 2020 - 14:03 www.borsagundem.com

Dünya Sağlık Örgütü, küresel çapta yaşanan ikinci korona virüs dalgası nedeniyle ölüm sayısının ani şekilde artmasından endişe duyduğunu açıkladı. Yetkililer, sürü bağışıklığının ortaya çıkabilmesinin aşıdan geçtiğini belirtti.

Vaka sayısındaki artışa paralel olarak ölüm sayısının da artacağını işaret eden Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yoğun bakım ünitelerindeki hasta yükünün artmasına ve ölü sayısının vaka sayısını son haftalarda geçmesine dikkat çekti.

Küresel anlamda geçen nisan ayında 7 bin 500'e ulaşan ölü sayısının 5 bine gerilediğini söyleyen DSÖ yetkilileri, bu sayının hala çok yüksek olduğu konusunda uyardı.

Şu ana kadar dünya genelinde korona virüse (Kovid-19) yakalanan 38 milyondan fazla kişiden 1,1 milyonu hayatını kaybetmiş durumda.

"Sağlıklı bir genç aşıyı 2022'ye kadar beklemek zorunda kalabilir"

Aşı konusunda da olumsuz bir tablo ortaya koyan örgüt, tüm küresel çabalara ve bir düzine kadar aşı çalışmasına rağmen toplu şekilde aşılamalara geçilmesinin çok uzun zaman alabileceğini belirtti.

İlk olarak hangi kesimlerin aşılanacağının da büyük bir sorun olduğunu ifade eden yetkililer, sene sonunda aşının bulunması durumunda bile sağlıklı bir gence sıranın gelmesinin bir yıldan uzun bir süre alabileceğine vurgu yaptı.

"Sürü bağışıklığı sadece aşı ile mümkün"

"Sürü bağışıklığı" kazanma umuduyla enfeksiyonun yayılmasına izin vermenin ise etik açıdan yanlış olduğunu belirten yetkililer, bu durumun gereksiz ölümlere neden olacağını söyledi.

Sürü bağışıklığının ortaya çıkabilmesinin aşıdan geçtiğini belirten yetkililer, bunun için dünya nüfusunun en az yüzde 70'inin aşılanması gerektiğinin altını çizdi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Bika15 Ekim 2020 20:12

    Covid-19 aşısı 2022'de, grip aşısı talebi bu yıl Türkiye'de 10 milyon. 65 yaş üzeri 8 milyon kişi var , hastalığı olanları ve çocukları sayarsak 10 milyondan fazla aşıya ihtiyaç var.

  • wers15 Ekim 2020 14:54

    artık ülkeler sıkı denetlemeden sıkıldı dünya dengeleri bozuldu eğitim sağlık turizm ulaşaım sektörleri kötü durumda dünya genelinde kriz var bunun için acı ama bir gerçek var virüs ile yaşamayı öğreneceğiz