E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemDSÖ'de 2 Fransız doktora sert tepki: Irkçı, utanç verici---

DSÖ'de 2 Fransız doktora sert tepki: Irkçı, utanç verici

DSÖ'de 2 Fransız doktora sert tepki: Irkçı, utanç verici
07 Nisan 2020 - 03:06 www.borsagundem.com

Kovid-19 aşı ve ilaçlarının Afrikalılarda denenmesini isteyen 2 Fransız doktora DSÖ'den sert tepki geldi. Genel Direktör Ghebreyesus, Fransız doktorların talebini "ırkçı, utanç verici, korkunç ve sömürge dönemi kalıntıları" olarak niteledi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip korona virüse (Kovid-19) karşı geliştirilecek aşı ve ilaçların "Afrika'da denenmesi gerektiğini" söyleyen 2 Fransız doktorun ifadelerini, "ırkçı, utanç verici, korkunç ve sömürge dönemi kalıntıları" şeklinde niteleyerek "Afrika herhangi bir aşı için test alanı olamaz ve olmayacaktır" dedi.

DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yoluyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, Kovid-19'a ilişkin ilk bilgilendirmeyi yapmalarının ardından 100 günden az bir süre geçmesine rağmen aşı araştırmalarının inanılmaz bir hızla ilerlediğini söyledi.

Ghebreyesus, yaklaşık 20 enstitü ve şirketin aşı geliştirmek için yarıştığını vurgulayarak "DSÖ, ilaçlar ve aşılar geliştirildikçe, tüm ülkeler ve insanlar arasında eşit paylaşılmasını sağlamakta kararlıdır." ifadesini kullandı.

Fransız doktorlara "ırkçılık" suçlaması

Bazı Fransız doktorların Kovid-19 aşısının Afrika'da denenebileceğine yönelik açıklamalarını anımsatan Ghebreyesus, "Doğrusunu söylemek gerekirse dehşete düştüm. Dayanışmaya ihtiyaç duyduğumuzu söylediğim bir zamanda bu tür 'ırkçı söylemler' dayanışma karşıtlığıdır." değerlendirmesinde bulundu.

"Afrika herhangi bir aşı için test alanı olamaz ve olmayacaktır." diyen Ghebreyesus, Kovid-19 aşısının testi konusunda ister Afrika isterse Avrupa olsun ayrım yapmadan aynı protokolleri takip edeceklerini dile getirdi.

Ghebreyesus, Fransız doktorların açıklamalarını "utanç verici" ve "korkunç olarak niteleyerek, şöyle devam etti:

"Eğer bir yerde test yapılması gerekiyorsa insanlara eşit muamele yapılması lazım. Sömürgeci zihniyetin kalıntılar artık durmak zorunda. DSÖ, bunun olmasına izin vermeyecek. 21. yüzyılda bilim adamlarından böylesine açıklamalar duymak utanç verici ve korkunç bir durum. Bu açıklamaları en güçlü şekilde kınıyoruz."

"Maske kullanılması konusunda siyah veya beyaz cevap yok"

Virüsten korunmak için maske kullanılması tartışmalarına da değinen Ghebreyesus, "Siyah veya beyaz bir cevap yok. Sihirli değnek de yok. Maske tek başına pandemiyi durduramaz. Ülkeler, vakaları bulmaya, test etmeye, izole etmeye, her vakayı tedavi etmeye ve her temasın izini sürmeye devam etmek zorundadır." diye konuştu.

Öte yandan, basın toplantısına müzik dünyasının önemli isimlerinden Lady Gaga da katıldı.

Lady Gaga, dünya genelindeki sağlık çalışanlarına destek amacıyla 18 Nisan'da internet üzerinden yayımlanacak, "One World: Together at Home" başlıklı programa ilişkin bilgi verdi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • KERİM07 Nisan 2020 08:59

  AŞI BULUNDUYSA HEPİNİZ KENDİNİZE İSTERSİNİZ AFRİKALILARI KİMSE DÜŞÜNMEZ HAZIR KITADA HASTALIK YOKKEN ORAYI KURTARMAK LAZIM..

 • aslan kral07 Nisan 2020 08:25

  bu zihniyette ki adilerin hepsinin ölmesi gerekir.kan emici mahluklar. fransa ingiltere hala sömürgecidir.beter olsunlar. 

 • Ahmet Derin..07 Nisan 2020 07:09

  Hong Kong’da, duvara yazılmış bir cümle ile dünyaya mesaj gönderildi...”normale dönemeyiz çünkü eski normalimiz sorunun ta kendisiydi “ Tüm dünyanın dayanışmaya ihtiyaç duyduğu bu günlerde yapılan açıklama resmen ırkçıklıktır,ayrımcılıktır,sömürgeciliktir..... Salgın elbet önlenip kurtulacağız sonrasında izlenecek yol ise; Tüm dünya insanlığı şapkasını önüne koyup ; hızla hayatın tüm alanında yaşanılabilinir,eşit,adil bir düzen içerisinde yaşayabilmeyi düşünüp planlamalı... Fransız doktorun talihsiz açıklaması gibi bir düzen DEĞİL...

 • Mehmet 07 Nisan 2020 06:00

  Bu irkcilar kadar aptal yok oğlum hepimiz ademdeniz neyin hangi kanın üstünlüğünü savunuyorsunuz. Haberde fransızları vermiş bizde de böyle sığır çok