E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaMario Draghi'den kritik açıklamalar---

Mario Draghi'den kritik açıklamalar

Mario Draghi'den kritik açıklamalar
25 Ağustos 2017 - 22:02 www.borsagundem.com

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi, serbest ticaretin önemine vurgu yaptığı Jackson Hole'daki yaptığı konuşmada, para politikasının beklenmedik olmusuzluklara cevap vermeyi hedeflemesi gerektiğini vurguladı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, serbest ticaretin küresel ekonomi için büyük önem taşıdığını belirterek, "Dinamik bir küresel ekonomi geliştirebilmek için korumacılığa yönelik ısrarlara karşı koymalıyız." dedi.

Draghi, Fed'in Wyoming eyaletinin Jackson Hole kasabasında düzenlediği "Ekonomi Politikaları Sempozyumu"nda konuştu.

Küresel büyümede izlenen konjonktürel hızlanmanın, potansiyel üretim artırılmazsa kaybolmaya mahkum olduğunu vurgulayan Draghi, "Yavaşlayan büyüme, birçok gelişmiş ülkenin borçlarıyla ve demografik sorunlarla başa çıkmasını zorlaştırır." dedi.

Draghi, potansiyel büyümeyi arttırmanın verimliliği arttırmaktan geçtiğine işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Küresel ekonomide verimliliğin arttırılmasının en önemli unsuru serbestliktir. Serbest ticaret, yatırım ve finansal akışlar, verimliliğin yükselmesini sağlayan yeni teknolojilerin sınırları aşmasında önemli rol oynar. Buna karşın, serbest piyasalara yönelik toplumsal konsensüs son yıllarda zayıfladı."

Serbest ticaret ve yatırımlara yönelik karşıtlığın eşitlik ve güvenlik endişeleriyle arttığına işaret eden Draghi, verimliliği yükseltmek ve dinamik bir küresel ekonomiye erişmek için bu endişeleri gidermek gerektiğini vurguladı.

“Korumacılığa yönelik ısrarlara karşı koymalıyız”

Draghi, küresel ticaret hacmini sınırlayacak ulusal politikalara temkinli yaklaşılması çağrısında bulunarak, "Dinamik bir küresel ekonomi geliştirebilmek için korumacılığa yönelik ısrarlara karşı koymalıyız. Bunu yapabilmek için korumacılığa en iyi şekilde nasıl yanıt vereceğimizi belirlemeliyiz” dedi.

Uluslararası işbirliğinin serbest ticarete yönelik endişeleri ortadan kaldırmakta yararlı olacağını anlatan Draghi, buna Avrupa Birliği’nden örnekler verdi.

ECB Başkanı Draghi, konuşmasında, para politikasına değinmezken, varlık alım programına ilişkin değerlendirmelerde bulunmasını bekleyen küresel yatırımcıları ise hayal kırıklığına uğrattı.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)