E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıDövizde volatil hareketler ---

Dövizde volatil hareketler

Dövizde volatil hareketler
30 Haziran 2014 - 08:57 www.borsagundem.com

Geçen hafta 2.1220 desteklerinde tutunma çabaları gördüğümüz kurda yeniden yükseliş hareketleri görülebilir

Destek Menkul tarafından hazırlanan rapor:
    
"KRİTİK HAFTAYA GİRERKEN…    

Geçtiğimiz hafta özellikle TCMB'nin 75 baz puanlık faiz indirimi ve ABD'de beklentilerden çok daha yüksek ilk çeyrek daralma rakamı ( -%2.9 ) yurtiçi piyasalarda volatil hareketlerin görülmesine neden olmuştu. İçinde bulunduğumuz yeni haftada ise oldukça önemli gelişmeler yaşanacak. Özelikle çarşamba günü FED Başkanı Yellen'in konuşması, Perşembe günü ABD Tarım Dışı İstihdam verisi ve ECB faiz beyanatı haftanın en önemli gelişmeleri olarak öne çıkmakta. Bugün ise Türkiye dış ticaret açığı, Almanya perakende satışlar ve enflasyon verileri takip edilecektir.

Geçtiğimiz hafta kurun 2.1280 desteğini aşağı yönde kırarak 2.1220 seviyelerine kadar gerilediğini görmüştük. 2.1220 desteklerinde tutunma çabaları gördüğümüz kurda bu seviyelerin üzerinde tutunmayı başarması sonucu yeniden yükseliş hareketleri görülebilir. Bu durumda 2.1280 ve 2.1330 dirençlerine doğru yukarı yönde hareketlenmeler görülebilir. Fakat 2.1220 desteğinin aşağı yönde geçilmesi durumunda 2.1180 ve 2.1130 seviyeleri test edilebilir.    

Bugün Almanya perakende satışlar ve Euro Bölgesi tüketici fiyat endeksi verileri açıklanacak. Piyasaların özellikle enflasyon rakamı beklediğini söylemek yanlış olmaz. Dolayısıyla Tüketici fiyat endeksi verisinin ardından EUR/USD paritesinde dalgalanmalar görülebilir. Paritede ise 1.3645 desteğinin üzerinde tutunması durumunda 1.3670 seviyelerine doğru hareketlenme görülebilir. Fakat 1.3670 seviyesinin kritik direnç seviyesi olduğunu belirtelim. Özellikle yükselen kanal formasyonunun içerisinde hareket eden paritede hem kanalın üst bandının hem de 200 günlük H.O'nun 1.3670 seviyeleri tekabül etmesi direncin güçlü konumunu göstermektedir. Paritenin, 1.3645 desteğinin altında kapanışlar yapması durumunda 1.3620 ve 1.3580 destekleri takip edilmelidir. Perşembe günü açıklanacak olan ECB faiz kararları ve başkan Mario Draghi'ye kadar parite üzerinde majör hareketlilik beklememekteyiz.
    
Bu hafta özellikle ABD tarafından gelecek haber Dolar'ın değeri üzerinden altın fiyatlarında volatilite yaratma olasılığının yüksek olduğunu belirtelim. Teknik olarak ise 1326 - 1307 bandında hareket ettiğini gördüğümüz ons altın fiyatlarının 1321 seviyesini yukarı yönde kıramayarak 1316 desteğine kadar gerilediğini görmüştük. Bu nontada 1316-17 bölgesinin direnç olduğunu belirtelim. Altın fiyatlarının  bu seviyelerin üzerine çıkamaması sonucu satışlar hızlanabilir.  Bu durumda 1310 ve 1307 seviyeleri destek konumunda bulunmakta. 1317 seviyesinin üzerinde ise kısa vadede 1321 ve 1326 dirençleri takip edilebilir. ABD Tarım dışı istihdam verisi ve FED başkanı Yellen'in konuşmasından önce ons altın fiyatlarında volatilitenin bir miktar azalması beklenebilir.    

Bugün açıklanacak bir diğer önemli veri ise Canada Büyüme verisi olacak. Büyümenin bir önceki aya göre tempo kazanarak aylık %0.2 artış olacağı beklenmektedir. Verinin beklentilerden olumlu gelmesi durumunda USD/CAD üzerinde ki satış baskısının devam etmesi beklenmektedir. Teknik olarak 1.1280 seviyelerini yukarı yönde geçemeyen paritede gerilemelerin düşen kanal formasyonu içerisinde devam ettiğini görmekteydik. Fakat paritenin geçtiğimiz Cuma günü 1.0690 seviyesine tekabül eden kanalın alt bandının aşağısında kapanış yaptığını görmekteyiz. Bu noktada düşüş hareketlerinin devam etmesi durumunda ilk hedef yükselen trend desteği olan 1.0600 olarak belirlenmelidir. Bu seviyenin aşağısında kapanışlar görülmesi durumunda satışlar hızlanabilir. Olası yükselişlerde 1.0690 seviyenin aşılması durumunda 1.0740 seviyeleri direnç olarak takip edilmelidir."
DESTEK MENKUL DEĞERLER 
www. destekmenkul.com

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)