E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıDöviz ve altın işlemlerinde vergi indirildi---

Döviz ve altın işlemlerinde vergi indirildi

Döviz ve altın işlemlerinde vergi indirildi
30 Eylül 2020 - 09:00 www.borsagundem.com

Döviz ve altın alım satım işlemlerindeki vergiler düşürüldü, mevduat hesaplarından alınan vergiler indirildi.

Döviz ve altın alım satım işlemlerinde uygulanan vergi oranları, 24 Mayıs 2020'de artırılmıştı. Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV), binde 2'den yüzde 1'e yükseltilmişti. Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan kararla kambiyo işlemlerinde alınan vergi tekrar binde 2'ye indirildi.

Mevduat hesaplarından alınan stopajda da düzenlemeye gidildi.

Yıl sonuna kadar düşürüldü; 6 aya kadar vade için yüzde 5'e, 1 yıla kadar vade için yüzde 3'e, 1 yıldan uzun vade için sıfıra indirildi.

Mevduat faizlerinden;

Vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli hesaplarda yüzde 15 olan oran yüzde 5’e,

1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli hesaplarda yüzde 12 olan oran yüzde 3’e,


1 yıldan uzun vadeli hesaplarda yüzde 10 olan stopaj oranı yüzde 0’a çekilirken,

Enflasyon oranına bağlı olarak değişken faiz oranı uygulanan 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda yüzde 0 stopaj uygulaması aynı kaldı.

KAMBİYO İŞLEMLERİ NEDİR?

Kambiyo, para ya da para yerine geçen belgelerin değiştirilmesi işlemidir. Para alım ve satımı ile ilgili işlemleri kapsar. Kambiyo senedi ise, kıymetli evrakın tüm özelliklerini taşıyan ve kıymetli evrak için yukarıda yapılan açıklamaların tümünü içeren ve uygulamada en yaygın olarak kullanılan kıymetli evrak çeşididir.

Kanunen emre yazılı olarak düzenlenen,içerdikleri hak bakımından mutlaka bir para alacağını konu edinen, ekonomik alanda çok işlem ve etki gören önemlerine binaen Türk Ticaret Kanunu’nda özel olarak düzenlenmiştir. Bunun yanında Kambiyo İktisat literatüründe "döviz","efektif" anlamlarında da kullanılmaktadır.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Sosyolog30 Eylül 2020 11:36

  Cehalet, bilinçsizlik, açgözlülük, yolsuzluk ülkeyi bu hale getirdi. Vatandaşlar ülkeyi Cehalet bilinçsizlik açgözlülük ve yolsuzluklar dan kurtarmazssa her daha kötüye doğru gidiş devam eder...!!

 • Omer30 Eylül 2020 11:30

  Ekonomiyi öğrenmeye başladılar. İnsanlar bir şekilde edindiği dovizini bankaya dışında tutuyordu, bu kadar doviz kayıt distemin dışında ifi. Umarız tekrar bankalara gelir ama mevcut yönetime güven olmadığı için zor. mualesef uzun yıllardır mirası yiyerek ve beton rantı üzetinden yürütülen kötü ekonomi finans yönetiminin sonuçları açığa çıkıyor

 • Metallica 30 Eylül 2020 11:08

  Metal alimlarinda BSMV tamamen kaldirilmali

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU30 Eylül 2020 10:54

  acilen bu yanlıştan dönülmeli kambiyo vergisi sıfırlanmalı .yoksa bu tür işlemler kayıtdışına çıkmaktadır.

 • Metallica 30 Eylül 2020 10:50

  BSMV nin indirilmesi, halkin guvenini kazanmaya yonelik olumlu bir adimdir. Turkiyedeki yatirimcilarda yurtdisinda piyasaya yon verenlerin akli olsa tablo şu olurdu, once kisa surede 7.90 a cikarip oradan herkesin buyuk satis yapmasi ile kisa donemde %10-15 lik dusus yapmasi saglanirdi, hem dolar duserdi, hem halk dolar duserken cifte kazanç elde ederdi, oradan cikan para da borsaya gelirdi, sonucta su anki dongu kirilirdi ve tablo tersine donerdi.