E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıDolar/TL 5.78 seviyesine kadar geriledi---

Dolar/TL 5.78 seviyesine kadar geriledi

Dolar/TL 5.78 seviyesine kadar geriledi
22 Ekim 2019 - 08:29 www.borsagundem.com

Türkiye ile Rusya arasındaki Suriye görüşmelerinden mutabakat kararı çıkmasının ardından, dolar/TL kuru 5,78 seviyesine kadar geriledi

Dolar/TL jeopolitik gelişmeler ve TCMB'nin yüksek bir faiz indirimi yapabileceğine dair fiyatlamalarla baskı altında kalmayı sürdürürken; piyasalar gün içerisinde Suriye'de bugün sona erecek 5 günlük sürenin ardından yaşanacakları ve Rusya ile görüşmeyi takip etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in 6 saati aşan görüşmesi sonrası, iki ülke arasında Suriye konusunda mutabakat sağlandığı açıklaması dolar/TL kurundaki düşüşü hızlandırdı.

Dolar saat 21:29 itibariyle 5.7911 lira seviyesinde bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 5.7879 lira, en yüksek 5,8647 lira seviyesi görüldü. Euro ise 6.4911 lira seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.1130 seviyesinde. Gram altın 278.3 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 14.16 seviyesinde.

Türkiye geçen hafta başlattığı operasyonda kurmayı amaçladığı güvenli bölgeden geri çekilmeleri için Suriyeli Kürt güçlere beş gün süre verilmesi konusunda ABD ile anlaşma sağlamıştı. Türkiye anlaşma ile askeri operasyondaki ana hedefine ulaşırken, Trump ise anlaşmayı zafer olarak nitelendirmişti.

İlgili süre bugün TSİ yaklaşık 22:00'da sona eriyor. Piyasalar sürenin sona ermesinin ardından batılı ülkelerin eleştirdiği operasyonun devam edip etmeyeceğini izliyorlar.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in daveti üzerine, bugün Rusya'ya günübirlik ziyareti de takip ediliyor. Ziyaretin ardından yapılacak açıklamalar yakından izleniyor.

Geçen hafta başlayan harekat sonrasında TL'deki volatilitenin artmasıyla 24 Ekim'deki PPK toplantısı beklentisi hiç indirim yapılamayacağı yönünde fiyatlamaya evrilmişti.

Analistler son gelişmelerin ardından oluşan olumlu havanın ve bu havanın toplantıya kadar devam etmesinin ise yeniden 150-200 baz puana varabilecek bir indirimin önünü açabileceğini belirtiyor.

Reuters'in TCMB faiz kararına ilişkin ekonomist tahminlerinden oluşan anketinde faiz indirim beklentisi 100 baz puan seviyesinde.

Ekim ayına yönelik tahmin veren 20 katılımcının 10'u 100 baz puan, beş katılımcı 150 baz puan, bir katılımcı 75 baz puan, bir katılımcı 125 baz puan, bir katılımcı 200 baz puan indirim beklerken, iki katılımcı ise politika faizinin sabit tutulmasını bekliyor.

İşlemciler ayrıca bu hafta TCMB ile aynı gün ECB'nin faiz kararının da yakından izleneceğine dikkat çekiyorlar.

Bankacılar kurda jeopolitik endişelerin daha da azaldığından emin olunana ve PPK tamamlana kadar 5.75 altında kalıcı seyrin kolay olmayabileceğine de dikkat çekiyorlar. Öte yandan bankacılar kurun yeniden 6 seviyesine yaklaşmasını da beklenmedik yeni bir gelişme olmadan mümkün görmediklerini de belirtiyorlar.

HAZİNE EKİM BORÇLANMA PROGRAMINI TAMAMLADI

Tahvil/bono piyasasında ise getirilerde son aylarda belirginleşen düşüş eğilimi jeopolitik endişelerle yerini yükselişe bırakmıştı. TL varlıklarda geçen hafta yaşanan olumlu fiyatlama tahvil faizlerine de olumlu yansıdı.

Gösterge 10 yıllık tahvilde dün spot kapanışta %14.47 olan ortalama bileşik getiri bugün %14.33, valörde saat 17:15'te son işlemde %14.29 seviyesindeydi. Gösterge 10 yıllık tahvil Mayıs'ta %21 seviyesindeydi.

Eski iki yıllık gösterge tahvilde ise dün spot kapanışta ortalama bileşik getiri %14.26 idi. Bugün spot kapanışta bileşik getiri ortalamada %14.16 oldu.

Öte yandan Hazine dün ve bugün yaptığı 4 ihale ile Ekim ayı iç borçlanma programı tamamladı. Bugün yeniden ihracı gerçekleştirdiği 12 ay vadeli kuponsuz tahvilde bileşik getiri %14.18, 5 yıl vadeli TÜFE'ye endeksli tahvilde reel getiri %3.97 oldu

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • tarık22 Ekim 2019 08:55

    türkiyede faizler çok yüksek. bunun sebebi de ekonomik ve siyasi yönetimdeki hatalar. hükümet biran evvel hatalarını düzeltip, faizleri %2-3 seviyelerine düşürmeli. Dünyanın hiçbir medeni ülkesinde %5in üzerinde faiz yok

  • tl ci22 Ekim 2019 21:59

    senin neren medeni ki ?  :D  :D  :D