E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıDolardan tarihi rekor---

Dolardan tarihi rekor

Dolardan tarihi rekor
15 Aralık 2014 - 11:23 www.borsagundem.com

Dolar/TL, siyasi riskin artacağı ve Fed beklentileriyle Ocak sonundan bu yana ilk kez 2,39'un üzerine çıkarak tarihi rekorunu kırdı.

Merkez Bankası'nın minimum 40 milyon dolar olacağını ilan ettiği döviz satım ihalesini 60 milyon dolar olarak açtığını açıklamasına rağmen dolar tutulamıyor. Dolar, TL karşısında 2.3936'yı görerek tarihi rekorunu kırdı. Bir önceki rekor 2.3837 seviyesiydi.

Gözler Fed'de...
ALB Menkul Değerler Analisti Rıdvan Baştürk, kritik Fed toplantısı öncesinde gelişmekte olan ülke para birimlerinden en önemlileri yüzde 2’lere yaklaşan değer kayıpları verirken, Türk Lirası'ndaki değer kaybı yüzde 3’leri’i geçtiğini belirterek "Ve daha önce  17 Aralık’tan sonra gördüğü tarihi zirve olan 2.39 zirve seviyesinin de üzerinde 2,3926 seviyesini test etti" dedi.  

Doların bugün gelişmiş ülke para birimlerine karşı değer kazanamamasına da ayrı bir parantez açmak gerektiğine dikkati çeken Baştürk, şöyle devam etti: "Yani Fed öncesi gelişmekte olan ülke para birimlerindeki baskı daha çok hissedilmektedir. Yurtiçinde ise gerek siyasi karmaşıklık gerekse işsizlik oranının yüzde 10,5’e yükselmesi bu baskıyı bir kat daha arttırmaktadır. 

Dolar/TL'nin 2.37 desteği üzerinde tutunmaya devam etmesi durumunda rallinin devamı beklenebilir. Fed’in alacağı kararlar ve vereceği sinyaller Türk Lirası üzerindeki stresin artmasına veya azalmasına neden olacaktır."

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)