E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıDolardaki yükseliş devam edecek mi?---

Dolardaki yükseliş devam edecek mi?

Dolardaki yükseliş devam edecek mi?
10 Mayıs 2017 - 10:13 www.borsagundem.com

Marbaş Menkul, dolar kurunu analiz etti

DOLAR TER ATIYOR
DOLARDAKİ YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK Mİ?

Dolar -TL de son günlerde yaşanan tepki çıkışının çok normal olduğunu düşünmekteyiz.Bunun sebeplerine gelince ilk olarak 3.94 seviyesinden başlayan düzeltme dalgasında piyasada satıcının yabancılar , alıcının ise kurumsal yerli şirketler olduğu merkez bankası verilerinde açıkça görülmektedir.Finansal kesim dışındaki firmaların net döviz açık pozisyonları Ocak ayında -201.15 milyar dolarken Şubat ayında -199.70 milyar dolara gerilemiştir. Dolar -TL aşağı doğru ter atarken kurumsal şirketlerin zararın neresinden dönsek kardır düşüncesini merkez bankasının çok iyi analiz etmesi gerekmektedir. Kurumsal şirketler dolarda yaşanan türbülanstan dolayı 2016 yılı ve 2017 yılı başını kullandıkları kredilerin finansal zararlarını kurtarmakla geçirmişlerdir. Kurumsal şirketler sanayi işine odaklanması gerekirken MB politikaları yüzünden yatırım ve büyümek için kullandıkları kredilerin zararlarına konsantre olmak zorunda kalmışlardır.MB bu durumu önceden kontrol altına alıp bugün aldığı kararları o gün alsaydı bugün bu kurumsal firmalar da döviz kredilerini kapatmak için dövizin düşüşünün peşinden koşmazlardı.Haliyle açık pozisyonu taşıyan yabancı fonlar en ufak bir belirsizlikte hemen pozisyon kapatmaya çalıştıkları için son günlerde dövizde yaşanan bu dalgalanmaları normal karşılamak gerekmektedir.

Teknik olarak incelediğimizde ise ter atma dalgasının yaşanan bu çıkışlara rağmen devam ettiğini. Bu süreçte yaşanan bu yükseliş ve düşüşlerin normal olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yukarıdaki grafiği incelediğinizde çok önemli bir destek seviyesi olan 3.55’lere fiyatların çarptığını ve alıcılar tarafından fırsat olarak kullanıldığını görmekteyiz.Teknik olarak yaşanabilecek gelişmeleri destek ve dirençleri maddeler halinde sıralamak istiyoruz.

1.İçersinde bulunduğumuz dalga kar realizasyonlarının yaşandığı hızlı ve sert bir 3.dalga çıkışı sonrası ter atma dalgasıdır. Bu dalganın sona ermesi ile birlikte tekrar yukarı doğru hareketlenmelerin yaşanacağı 5.dalga devreye girecektir.

2.Kar alma dalgası ne zaman sona erecek? Düşüş kanalı (turuncu) yukarı kırıldığı anda artık kar realizasyonu yaşanan bu dalga miyadını dolduracaktır.

3.Yukarıda bu çıkış esnasında 3.6650 oldukça önemli bir direnç seviyesi olarak karşımıza çıkacaktır.4.dalganın sona ermesi için kırılması gereken seviye 3.68 direncidir. Bu seviye STOP kabul edilmelidir.Aşağıda ise 3.55 başta olmak üzere 3.43 ve 3.40 çok önemli destek seviyeleridir.

4.Bu dalga önümüzdeki günlerde sona ermesi muhtemel bir dalga olduğu için düşüşler alım fırsatı olarak piyasa tarafından değerlendirilecektir.

5.Çok kısa vadeli grafikleri incelediğimizde 3.6350 seviyesi yukarı kırılmadığı sürece son günlerde yaşanan bu hareketi tepki olarak adlandıracağız. Sonrasında aşağı doğru fiyatların tekrar gevşeyeceğini ve bu gevşeme sırasında yaşanacak hareketleri mercek altına alacağız.

Yukarıdaki grafikten de görüleceği gibi Dolar endeksinde son günlerde yaşanan çıkışın aynen dolartl de yaşanan değer kaybı ile eşit olduğunu aynı paralellikte ilerlediğini görmektesiniz. Yaşanan bu çıkışın diğer GOP para birimlerinde de kayıplara yol açtığını ve bu kayıpların dolarda short pozisyonunda olan çoğunluk yabancı fonları rahatsız ettiğini görebiliyoruz.
Sonuç olarak kısa vadede yaşanan bu hareketlenme teknik ve temel olarak gayet normal olmakla birlikte düzeltme dalgasının devam ettiğini söyleyebiliriz. Geri çekilmelerin mutlaka değerlendirilmesi gerektiği önümüzdeki günlerde yaşanması muhtemel 5.dalga yüzünden zaruridir.

Tüm Analizler ve Sektör Raporları için: http://www.marbas.com.tr/sektorraporlari 

UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ie risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. MARBAŞ Menkul Değerler A.Ş. ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)