E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıDolar dün kaybettiklerini telafi etti---

Dolar dün kaybettiklerini telafi etti

Dolar dün kaybettiklerini telafi etti
14 Kasım 2019 - 17:25 www.borsagundem.com

Erdoğan-Trump görüşmesi kurda anlamlı bir etki yaratmadı, dolar/TL kur 5.76 civarında yatay seyretti

Piyasaların günlerdir odağında olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın dün gerçekleşen görüşmesi her ne kadar dostane bulunsa da iki ülke arasındaki sorunların çözümüne ilişkin bir netlik sunulmamasıyla dolar/TL bugün yatay bir seyir izledi.

Dolar saat 18:08 itibariyle 5.7527 lira seviyesinde bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 5.7327 lira, en yüksek 5.7800 lira seviyesi görüldü. Euro ise 6.3314 lira seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.0998 seviyesinde. Gram altın 271.1 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 12.15 seviyesinde.

Piyasalarda yönü değiştirecek önemli bir haber akışının olmaması halinde, Aralık PPK toplantısında faiz indirimi yapılması beklentisiyle TL'de baskının sürmesi ve dolar/TL'nin bir süredir yerleştiği bant hareketini koruması bekleniyor.

Trump, Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi "fevkalade" olarak nitelerken, Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sisteminden vazgeçmesini isteyerek ikili ilişkilerin önünde "ciddi bir sorun" olarak niteledi.

Öte yandan ABD dönüşü açıklamalarda bulunan Erdoğan, F-35 uçakları hakkında "Temennim odur ki çalışmalar sonunda olumlu bir netice alırız. Fakat ben burada Trump'ı çok daha olumlu gördüm.

Yaklaşımlarında daha yapıcı gördüm" derken, S-400'ü tamamen kaldırma teklifini egemenlik hakları üzerinde bir tasarruf olarak gördüklerini ve doğru bulmadıklarını belirtti.

Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge, Erdoğan ve Trump arasında dostane bir görüşmenin gerçekleştiğini ancak spesifik bir sonuç olmadığını söyleyerek, "Basın toplantısında Halkbank konusu gündeme getirilmedi tabii kapalı kapılar ardında konuşulmuş olabilir.

Öte yandan yaptırımların kaldırılması konusunda da net bir mesaj verilmedi. Dolayısıyla piyasalar açısından nötr bir sonuç var" dedi ve şöyle devam etti: "Nitekim kurda da bunu görüyoruz, toplantı sırasında 5.74'lerin altına gelen dolar/TL, F-35, S-400 konularında net açıklamalar duyulmayınca yukarı döndü. Piyasa bundan sonra da izleme modunda devam edecektir" dedi.

Piyasaların önümüzdeki dönemde yaptırım konusuna odaklanmaya devam edeceğini söyleyen Tözge, bir diğer ana gündem olarak ise 12 Aralık'taki PPK toplantısına dikkat çekti. Tözge, "Faiz indirimiyle gelecekteki reel faizin daha da düşeceği beklentisi nedeniyle yeni haber akışı olmazsa TL'de aşağı potansiyel görmüyoruz ama yılsonuna kadar da oynaklık düşük kalacak gibi görünüyor, bir süre daha 5.70-5.80 bandı korunur.

CDS'ler geriledi, borsa ve tahvillerde bir miktar yabancı ilgisi var. Bu durum TL'de de net değer kazanımından ziyade oynaklığın düşmesine neden oluyor" dedi.

Dün 5.7330 seviyesine kadar gerileyen ve 5.7450 seviyesinden kapanan dolar/TL bu sabah saat 0917'de 5.7600/5.7645 seviyesinde bulundu.

Türkiye'nin Rus savunma sistemi S-400'leri satın alması ve Suriye'nin kuzeyine gerçekleştirdiği operasyonun ardından ABD kongresi ve zaman zaman Trump Türkiye'yi yaptırımlar ile tehdit etse de şu ana kadar herhangi bir yaptırım uygulamaya alınmadı. Ancak yaptırım riski ve ABD ile ilişkiler konusu, piyasalarda endişelere, TL varlıklar üzerinde de genel olarak baskıya neden olan bir etken oldu.

TL'nin yanısıra tahvil piyasaları Halkbank ve bankacılık sektörü de benzer nedenlerle zaman zaman satış baskısı altında kalıyor. Birçok kişi Türkiye-ABD ilişkilerinin tam anlamıyla bozulmamasının ana nedeninin Trump ve Erdoğan arasındaki yakınlıktan kaynaklandığını düşünüyor.

Küresel piyasalarda ise Trump'ın azli konusundaki gelişmeler, ABD-Çin ticaret görüşmeleri izleniyor. Tahvil/bono piyasasında getirilerde son aylarda düşüş eğilimi ise belirginleşmiş durumda. Gösterge 10 yıllık tahvilde dün spot kapanış %12.59 valörde son işlem %12.47 seviyesinde gerçekleşti. Bugün ise spot kapanış %12.51 seviyesinde gerçekleşti. Gösterge 10 yıllık tahvil Mayıs'ta %21 seviyesindeydi. İki yıllık gösterge tahvilde ise dün spot kapanış %12.22 valörde son işlem %12.22 seviyesinde gerçekleşti. Bugün ise spot kapanış %12.18 seviyesinde gerçekleşti.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)