E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıDolar hafif yükselişte---

Dolar hafif yükselişte

Dolar hafif yükselişte
11 Şubat 2019 - 08:18 www.borsagundem.com

Güne 5.25 lira seviyesinde başlayan dolar kuru hafif yükseliş kaydediyor

Dolar/TL ABD faiz artış hızındaki yavaşlama ve TCMB'nin sıkı duruş söylemlerinin yarattığı iyimserlikle bir süredir işlem gördüğü 5.25 civarından, dolar endeksindeki değerlenmenin sekizinci güne taşınmasıyla birlikte yönünü sınırlı da olsa yukarı çevirdi. Dolar endeksi Cuma kapanışa göre hafif yükselişle 96.8 civarında işlem gördü ve art arda sekizinci günde de yükseliş kaydetti.

Dolar saat 18.00 itibariyle dolar 5.2700 lira seviyesinde bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 5.2413 lira, en yüksek 5.2782 lira seviyesi görüldü. Euro ise 5.9545 lira seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.1291 seviyesinde. Gram altın 221.3 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 18.44 seviyesinde.

Bankacılar gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde doların sekizinci gününde de değer kazanma eğiliminin sürmesiyle birlikte bir miktar değer kaybı yaşandığını TL'nin de ortalamanın bir miktar daha üzerinde bir performans gösterdiğini belirttiler. 

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Küresel ticaret savaşları önemini koruyor. 1 Mart öncesinde Çin ve ABD'nin bir anlaşma sağlayıp sağlayamayacağı belirsizliğini korurken bugün itibarıyla dolar endeksindeki değer kazancı sekizinci gününe taşınmış durumda. Bu değer kazancı gelişmekte olan ülkeleri negatif etkiledi. TL'deki değer kaybı ise benzer ülkelere göre daha sınırlı" dedi.

Gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde yüzde 2'ye ulaşan kayıplar yaşanırken ruble ve TL yüzde 0.4 civarında kayıpla en iyi işlem gören gelişmekte olan para birimleri oldu.

Tahvil-bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi Cuma günü spot kapanışta ortalama ve valörde son işlemde yüzde 14.58 seviyesindeydi. Bugün valörde saat 1658 itibarıyla son işlemler yüzde 14.73 oldu. İki yıl vadeli gösterge tahvilde ise bugün spot piyasada ortalama bileşik faiz yüzde 18.44 oldu.

ÖNCÜ BÜYÜME GÖSTERGELERİ İZLENİYOR

Geçen yıl Ağustos ayında yaşanan kur şokunun ardından Türkiye ekonomisi yavaşlama eğilimine girmiş, faizler, işsizlik ve enflasyon yönünü yukarı çevirmişti.

Bu süreçte iktisadi faaliyette belirgin bir yavaşlama yaşanırken bu hafta açıklanacak olan Aralık ayına ilişkin sanayi üretimi, ödemeler dengesi, Ekim Kasım Aralık dönemini kapsayan işgücü istatistikleri ve Ocak ayı bütçe gerçekleşmeleri, TCMB beklenti anketi piyasalarda yakından takip edilecek.

Bu hafta Perşembe ve Cuma günleri açıklanacak bu veriler ile birlikte Aralık ayı ve dolayısıyla 2018 yılı son çeyreğe ilişkin bir çok veri seti de tamamlanmış olacak. Böylece ekonomistler yerel seçimlerden kısa bir süre önce, 11 Mart'ta açıklanacak olan 2018 son çeyrek büyüme tahminlerini netleştirecekler.

Reuters anketine göre, büyümenin en önemli öncü göstergelerinden sanayi üretiminin Aralık ayında yıllık bazda takvim etkisinden arındırılmış bazda yüzde 7.5 daralması bekleniyor. Yatırımcılar bu hafta ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin bir sonraki turu kapsamında ABD heyetinin Çin'e yapacağı seyahati izleyecekler. 

Yoğun veri gündemi ile birlikte bu hafta yatırımcılar Brexit sürecini, yerel seçim hazırlıklarını, Erdoğan'ın Rusya ziyaretini, Hazine'nin yarın düzenleyeceği kuponsuz tahvil ihalesini ve Cuma günü piyasa kapanışı ile birlikte açıklanması beklenen kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's not yorumlarını de izleyecekler.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Broker 11 Şubat 2019 23:56

  Halkımız hükümete güvenmiyor, yandaş kanallar faiz- borsa deselerde vatandaş tam gaz döviz alıyor, dibine kadar dolarizasyona devam ediyor, hiç de haksız değiller.Geçmişde çok kazık yediler çünkü.

 • Hasan Talip IŞIK11 Şubat 2019 23:15

  Türk halkı, " KUR ÜZERİNDEN DOLAYLI OLARAK YAPILAN DEVALÜASYONLARDAN" bıktı. Bu sebepledir ki halkın bankalardaki tasarrufunun yarısı döviz cinsinden. 

 • pardus11 Şubat 2019 18:42

  ülkenin iyiliğini isteyenler doğruyu söyleyenler. ekonomi iyiye gidiyor diye milleti kandırıp, İngiltere'den yüüksek faizle borç alıp Hazineyi borçlandıranlar Allah'ından bulur inşallah

 • Okie Dokie11 Şubat 2019 15:18

  Hafif hafif. Ilık meltem gibi yalıyor yüzleri. 4.80 bekleyen kardeşlerim kızgın ve öfkeli. 5.16'dan nasıl oldu da bozdurduk diyorlar.

 • keklik11 Şubat 2019 18:40

  Fedai Keser dostum, git bir tanzim satış noktasına, salatalık, domates, patlıcan filan al. iyi gelir

 • Fedai Keser 11 Şubat 2019 18:30

  Bir gün o ılık meltemler senin İçin sıcak ateşlere düşer inşallah Ülkemizin kötülüğünü isteyenler ALLAH'ından bulur inşallah