E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıDolar ve euro düşüşe geçti---

Dolar ve euro düşüşe geçti

Dolar ve euro düşüşe geçti
12 Şubat 2019 - 08:09 www.borsagundem.com

Güne sakin başlayan dolar ve euro öğleden sonra düşüşe geçti

Dolar/TL bugün 5.25-5.29 bandında her iki yönlü dalgalanırken piyasalar küresel ticaret savaşlarına odaklanmış durumda.

Dolar saat 18.00 itibariyle dolar 5.2658 lira seviyesinde bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 5.2527 lira, en yüksek 5.2899 lira seviyesi görüldü. Euro ise 5.9490 lira seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.1293 seviyesinde. Gram altın 221.9 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 18.47 seviyesinde.

Dolar/TL ABD faiz artış hızındaki yavaşlama ve TCMB'nin sıkı duruş söylemlerinin yarattığı iyimserlikle bir süredir işlem gördüğü 5.25 civarından, dolar endeksindeki değerlenme ile bu sabah yönünü yukarı çevirmişti.

Ancak yukarı yönlü seyir kalıcı olmadı. Gün içinde en yüksek 5.2894 seviyesini test eden dolar/TL daha sonra hem ticaret savaşlarına ilişkin iyimser beklentiler hem de gelişmekte olan ülkelere yönelik artan girişlerle yeniden 5.25'e doğru gerildi.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "ABD-Çin ticaret görüşmesine ilişkin bir iyimserlik söz konusu öte yandan petrol fiyatlarındaki yükseliş bir çoğu yeraltı gelirine sahip gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde de bir iyimserlik yaratmış durumda" dedi.

Küresel piyasalarda dolar, ABD-Çin ticaret gerilimlerinin ve küresel büyüme endişelerinin dolara olan güvenli liman talebini desteklemesiyle başlıca para birimleri karşısında 2019'ın zirvesine yakın yatay seyrediyor. Yatırımcılar ise Çin'de bu hafta yapılacak üst düzey ticaret görüşmelerine odaklanmış durumda. Washington'un bu görüşmelerde taleplerine ilişkin Beijing üzerindeki baskıyı sürdürmesi bekleniyor.

Beijing ve Washington, 1 Mart son tarihine kadar bir anlaşmaya varmaya çalışıyor. Bu tarihe kadar anlaşmaya varılamazsa, ABD Çin'den ithal 200 milyar dolar değerinde ürüne yönelik gümrük vergisini yüzde 10'dan yüzde 25'e çıkarmayı planlıyor.

Tahvil-bono piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün valörde son işlemlerde yüzde 14.73 oldu. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 14.80 valörde saat 1645'te yüzde 14.75 oldu.

İki yıl vadeli gösterge tahvilde ise dün spot piyasada ortalama bileşik faiz yüzde 18.44 oldu. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 18.47 seviyesinde gerçekleşti.

HAFTANIN KALANINDA BÜYÜMENİN ÖNCÜ GÖSTERGELERİ İZLENECEK

Haftanın kalanında ise piyasalarda büyümenin öncü göstergeleri izlenecek. Geçen yıl Ağustos ayında yaşanan kur şokunun ardından Türkiye ekonomisi yavaşlama eğilimine girmiş, faizler, işsizlik ve enflasyon yönünü yukarı çevirmişti.

Bu süreçte iktisadi faaliyette belirgin bir yavaşlama yaşanırken bu hafta açıklanacak olan Aralık ayına ilişkin sanayi üretimi, ödemeler dengesi, Ekim Kasım Aralık dönemini kapsayan işgücü istatistikleri ve Ocak ayı bütçe gerçekleşmeleri, TCMB beklenti anketi piyasalarda yakından takip edilecek.

Bu hafta Perşembe ve Cuma günleri açıklanacak bu veriler ile birlikte Aralık ayı ve dolayısıyla 2018 yılı son çeyreğe ilişkin bir çok veri seti de tamamlanmış olacak. Böylece ekonomistler yerel seçimlerden kısa bir süre önce, 11 Mart'ta açıklanacak olan 2018 son çeyrek büyüme tahminlerini netleştirecekler.

Reuters anketine göre, büyümenin en önemli öncü göstergelerinden sanayi üretiminin Aralık ayında yıllık bazda takvim etkisinden arındırılmış bazda yüzde 7.5 daralması bekleniyor.

Yoğun veri gündemi ile birlikte bu hafta yatırımcılar Brexit sürecini, yerel seçim hazırlıklarını, Erdoğan'ın Rusya ziyaretini ve Cuma günü piyasa kapanışı ile birlikte açıklanması beklenen kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's not yorumlarını da izleyecekler.

Öte yandan bugün Hazine ve Maliye Bakanlığı, dolar cinsinden bir kira sertifikası ihracı gerçekleştirmek amacıyla Citigroup, Kuwait Finance House ve Standard Chartered’a yetki verdi. Ayrıca Hazine bugün kuponsuz tahvil ihalesinde ROT dahil 2,51 milyar TL satış yaptı.

Hazine'den eurobond ihracı için 3 bankaya yetki

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)