E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıDolar kurunda yukarı yönde dalgalanma arttı---

Dolar kurunda yukarı yönde dalgalanma arttı

Dolar kurunda yukarı yönde dalgalanma arttı
01 Aralık 2021 - 10:58 www.borsagundem.com

Dolar/TL, güne düşüşle başlamasının ardından 13,41 seviyelerinde işlem gördü.

BORSAGUNDEM.COM

Dün yükseliş eğiliminde hareket eden dolar/TL 13,8835 ile tarihi zirvesini görmesinin ardından, günü önceki kapanışın yüzde 6,8 üzerinde 13,6962'den tamamladı.

Dolar/TL, yeni güne düşüşle başlamasının ardından saat 10.50 itibarıyla önceki kapanış seviyesine göre yüzde 2,1 azalışla 13,4130 seviyesinden işlem gördü. Euro/TL yüzde 2,14 değer kaybederek 15,2020'den, sterlin/TL yüzde 1,93 düşüşle 17,8690'dan satıldı.

Dolar endeksi, şu sıralarda önceki kapanışa göre yatay seyirle 96 seviyesinde dengelenirken, euro/dolar paritesi ise yüzde 0,1 azalışla 1,1330'dan alıcı buldu.

Anadolu Yatırım teknik bülteninde, “Dolar/TL kurunda dünkü işlemlerde yukarı yönde dalgalanma arttı. Teknik olarak 22, 50 ve 200 günlük AO’larından çok uzaklaştığını izlediğimiz kurda 5 günlük AO seviyesi 13,15 altına geri çekilme olmadığı sürece yukarı yönde dalgalanma devam edebilir. Dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçime kadar “ciddi manada faiz düşüşü” açıklaması ardından dolar/TL kurunda 13,95 test edildi. TCMB’nin para politikasında değişikliğe giderek, fiyat istikrarından ziyade cari dengeye odaklandıklarını belirtmesi Türk Lirasının zayıf seyrinde etkili olmaktadır. Aralık ayı toplantısında da faizlerin düşeceği sinyallerinin verilmesi kurun yükselmesine neden oluyor. Cuma günü açıklanacak TÜFE’nin Kasımda aylık %3,00, yıllık %20,71 olacağı beklentisi de kurda baskı oluşturmaktadır. Teknik tarafta aşağı yönde 13,20– 13,00 destekleri takip edilebilir. 13,50 üzerinde kalıcılık görülmesiyle 13,90 ve 14,20 dirençler olarak izlenebilir. ABD tarafında ise Fed Başkanı Powell’ın konuşması ve ADP özel sektör istihdam verisindeki değişimler piyasalar tarafından takip edilecek” denildi.

İnfo Yatırım dolar/TL teknik analizinde, “İçerisinde bulunduğumuz haftaya 12.26 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi yukarı yönlü hareketlenmelerini hafta içerisinde devam etti ve tarihi rekor seviyelerini tekrar geçerek yeni rekorlar kaydetti. Dün akşam saatlerinde piyasalar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir TV programında yaptığı açıklamaları takip etti. Bu açıklamalarında faiz konusuna değinen Erdoğan; önümüzdeki seçime kadar ciddi manada faiz düşüşü açıklamalarında bulundu ve bu açıklamalar TL üzerinde tekrar baskılar oluşmasına neden oldu. Türkiye’nin kredi temerrüt risk primine baktığımızda ise 509 baz puanların test edildiği görüldü. Diğer yandan dün akşam saatlerinde Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları dolar endeksinde değer kazanımları yaşanmasına neden oldu. Powell bu açıklamasında; varlık alım azaltım programının beklenenden daha önce tamamlanabileceğini ve bunu önümüzdeki toplantıda tartışılacağını belirtti. Yeni günde piyasalar 16.15’te ABD kanadından gelecek olan ADP özel sektör istihdam ve 18.00’da ISM İmalat Satın Alma Md. End. Verilerini takip edecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 13.85 – 14.00 – 14.25 seviyeleri psikolojik direnç noktaları olarak; 13.15 – 12.65 – 12.22 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir” diye belirtiliyor.

Oyak Yatırım günlük analizinde, “USDTRY 14.14 seviyesi direnç, 12.98 destek seviyesi olarak izlenebilir” şeklinde teknik seviyeler belirtiliyor.

Şeker Yatırım bülteninde de, “Fed, Enflasyonda Geri Adım Attı” başlığı ile analiz şu şekilde:  

Dün Powell’ın konuşması sebebiyle FX’teki volatilite arttı. EURUSD akşam saatlerinde 1.13’ün altına inse de hızla toparlanarak 1.1338’den günü tamamladı. USDTRY hem Fed Başkanı Powell hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası 14 sınırına dayandı. Günlük kapanış ise 13.3838 seviyesinden oldu. Ons altın yaklaşık 40 dolarlık bant içerisinde hareket ederek 1774 düzeyinden günü sonlandırdı. Dün açıklanan verilerde Almanya’da işsizlik oranı %5.3 ile değişmezken, işsizlik değişimi 34 bin azalarak beklentilerden iyi geldi. Bununla birlikte Euro Bölgesi enflasyonu yıllık bazda %4.9 ile beklentileri aştı. ABD tarafında ise CB tüketici güven endeksi beklentilerin altında kalarak 109.5 olarak açıklandı. Akşam saatlerinde konuşma yapan Powell, yüksek enflasyon riskinin arttığını belirterek, "Bu noktada, ekonomi çok güçlü ve enflasyonist baskılar yüksek, bu nedenle kasım toplantısında açıkladığımız varlık alımlarının azaltılmasını belki birkaç ay önce tamamlamayı düşünmek uygun olur” dedi. Powell, enflasyonun uzun süredir Fed'in % 2 hedefinin çok üzerinde seyrettiğine işaret ederek, enflasyonun "geçici" olduğu değerlendirmesinin bir kenara bırakılmasının zamanı olduğunu söyledi.

Alıcılı seyrini devam ettirebilecek olan EURUSD paritesinde 1,1407 üzerindeki yükselişlerde 1,1468 direnci gündeme gelebilir. Paritenin 1,1260 seviyesi aşağısında tutunması durumunda ise 1,1210 seviyesi destek noktası olarak karşımıza çıkabilir.

Günü artıda sonlandıran Dolar/TL kurunun 13.50 üzerindeki fiyatlamalarında Dolar lehine işlemlerin kuvvetlenmesi beklenebilir. Bu durumda 14.40 seviyesi test edilebilir. Aksi yöndeki fiyatlamalarda ise kurda 12.80 ve 12 seviyelerine kadar geri çekilmeler olabilir.

Dolar ve euro fırladı: Yükseliş yüzde 8'i aştı

Gece rekor tazeleyen kurlarda son durum

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)