E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıDolar Bakan Albayrak'ın açıklamalarıyla inişe geçti---

Dolar Bakan Albayrak'ın açıklamalarıyla inişe geçti

Dolar Bakan Albayrak'ın açıklamalarıyla inişe geçti
10 Ocak 2019 - 08:14 www.borsagundem.com

Yeni günde 5.50 lira seviyesini test eden dolar kuru Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak'ın açıklamalarıyla düşüşe geçti

Güne 5.49 lira seviyesinden başlayan dolar kuru gün içerisinde dalgalı seyrettikten sonra Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak'ın KOBİ'lere yönelik destek paketini açıklamasının ardından düşüşe geçti.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, KOBİ'lere yönelik kurtarma paketini açıkladı. Albayrak, KOBİ Değer Paketi ile yıllık cirosu 25 milyon TL'nin altında olan mikro ve küçük ölçekli işletmelere finansman imkanı sağlanacak. İmalat ve ihracat sektöründeki şirketlere azami 1 milyon TL destek verilecek. Hizmet sektöründeki şirketlere azami 500 bin TL destek sağlanacak. Toplam 40 bin işletmeye kredi verilecek. 6 ay ödemesiz kredi için yüzde 1.54 faiz oranı uygulanacak'' dedi. Bakan Albayrak 13 bankanın kendi inisiyatifiyle ortaya koyduğu KOBİ Değer Kredisi'nin Hazine'ye etkisinin olmayacağını söyledi.

Dolar güne 5.49 lira seviyesinden başladı. Saat 18.00 itibariyle dolar 5.4450 lira seviyesinde işlem görüyor. Açılışın ardından en düşük 5.4220 lira, en yüksek 5.5061 lira seviyesi görüldü. Euro ise 6.2838 lira seviyesinde işlem görüyor. Euro/dolar paritesi 1.1525 seviyesinde. Gram altın 226.1 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 19.27 seviyesinde..

Yılbaşından bu yana gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışan TL bugün en iyi performansı gösterirken, dolar/TL 5.422'li seviyelere kadar geriledi. Bazı analistler bu gerilemeyi KOBİ değer kredisinin Hazine'ye yük getirmeyecek olması ve Hazine'nin eurobond ihracının olumlu algılanmasına bağlarken, bazı analistler ise haber akışına bağlı olmadan dünkü yükselişin geri alınmasına bağlıyor.

Bir bankacı piyasada Hazine destekli genişlemeci politika izleneceği korkusu olduğunu hatırlatarak, "Bugün açıklanan kredinin sadece bankalar aracılılığı ile yapılması ve rakamın çok büyük olmaması kur üzerinde olumlu etki yarattı. Öte yandan Hazine'nin eurobond ihracı piyasaya 2 milyar dolarlık giriş anlamına geliyor. Talebin yüksek olması da olumlu. Kurda düşüş dün akşama doğru başladı, doların yurtdışında değer kaybetmesiyle parite kaynaklı olarak dolar/TL de aşağı geldi. Bugüne baktığımızda yılbaşından bu yana TL'de gözlenen negatif ayrışma terse döndü, pozitif ayrışma görüyoruz" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak KOBİ Değer Kredisi'nin toplamda 20 milyar TL'lik bir
paket olacağını ancak programın Hazine'ye etkisinin olmayacağını söyledi.

Hazine dolar cinsi 2029 vadeli tahvil ihracında 2 milyar dolar borçlanırken, tahvilin yatırımcıya getirisi yüzde 7.68 oldu. Tahvile toplamda 200'den fazla yatırımcı, ihraç tutarının iki katından fazla talep gösterdi.

Aynı bankacı seçime kadarki süreçte arada hafiflese bile popülist açıklamalar gelebileceğini ve bunların piyasayı şaşırtmayacağını söyleyerek, "Yine de tabii ki bir algı bozulması var. Dolar/TL'de kısa vadede bir dengelenme var, TL'de yılbaşından düne kadar yüzde 5'ler civarında olan kayıp yüzde 3 civarına geriledi. Gelecek hafta PPK toplantısı var, öncesinde yine yukarı hareket görebiliriz. Şu anda piyasada bir indirim beklentisi yok ancak satır aralarında Mart'ın işaret edilme ihtimali TL üzerinde baskı yaratıyor" dedi.

Kredi kartını ödemekte güçlük çekenler için Ziraat Bankası aracılığıyla kredi kartı borçlarının tek çatı altında toplanacak olması, yaklaşık 2.5 milyonun üstündeki hanede her ay ortalama 80 TL'lik borcu devletin üstlenmesi, Halkbank aracılığıyla esnafa kullandırılacak kredi ve ağır borç yükü altındaki futbol kulüplerinin borçlarının yeniden yapılandırılması gibi konular piyasalarda Mart'ta yapılacak seçimler öncesinde mali disiplinden taviz verileceğine yönelik endişeleri artırdı. Öte yandan düşük gelen Aralık ayı enflasyon verisi ardından TCMB'nin 16 Ocak'taki PPK toplantısında alacağı karar da piyasalarda takip ediliyor.

Bugün açıklanan kredi paketinin bir mali risk oluşturabileceğine yönelik piyasada endişe olduğunu söyleyen başka bir bankacı, "Zaten son günlerde yapılan açıklamalar, TCMB'den Hazine'ye kaynak aktarımının erkene çekilmesi gibi unsurlarla kurda baskı başlamıştı. Ancak paketin Hazine üzerinde bir baskı oluşturmayacağı ortaya çıkınca kurda da çekilme gördük, TL'de olumlu bir ayrışma söz konusu. Oynaklık bazında bakınca son günlerde opsiyon tarafındaki oynaklıkların yeniden yukarı hareketlendiğini görüyoruz. 5.50 seviyesinde pozisyonlanmalar artıyor, demek ki bu seviye bir direnç olacak. Bu seviye aşılmadıkça geri çekilmeler olumlu" dedi. Başka bir bankacı ise kurdaki hareketi belirli bir haber akışına bağlamayarak dünkü yükselişin tepkisi olarak yorumladı.

Tahvil-bono piyasasında ise dün spot kapanışta ortalama yüzde 16.70 seviyesinde olan 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faizi bugün spot kapanışta ortalama yüzde 16.88, valörde saat 1614'te son işlemde yüzde 16.88 seviyesindeydi.

Dün spot kapanışta ortalama yüzde 19.56, valörde son işlemde yüzde 19.55 seviyesinde olan iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise bugün spot kapanışta ortalama yüzde 19.60, valörde saat 1614'te son işlemde yüzde 19.34 seviyesindeydi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Gaçan Grup10 Ocak 2019 20:55

  egonomi eyiyse niye sürekli birilerini gurtarmak gerekiyor.

 • Yorum10 Ocak 2019 19:58

  rahip krizinde kobilere yine kredi vermişlerdi antalyaya tatile gelen bi yerli turiste sordum nasıl oluyo bu kredi işi adamda valla ben bi arkadaşa iş yapmış gibi fatura kestim onu belgeleriyle başvurdum aldım sonra arkadaşım da bana fatura kesti oda aynı şekilde kredi yi aldı peki bu fatura kesip iş yapmadan iş yapmış gibi göstermek sahtecilik değilmi dedim o da valla herkes böyle yapıp parayı devletten alıp bankaya atmayıp $ a çevirip kasaya koydular dedi bende bu nasıl vatan severlik bide kendinizi vatansever ilan ediyorsunuz bi durum olduğunda mangalda kül bırakmıyorsunuz dedim pişkin pişkin güldü yanında hanımı da vardı daha ileri giymedim ama tam dayaklıktı

 • Tam komedi10 Ocak 2019 19:39

  Özel Bankalardaki ödenmeyen kredi kartları ve futbol klübü borçlarını kamu bankasına aktar burdan doğacak zarar hazineye yük olmayacak mı ? sonra özel bankalara kredi ver baskısı yap ! Bak damat bankacılık sektörünü zorlama ülkeyi ateşe atma !!! Türk telekom zararı bankaların sırtında iken 5 milyar $ =27.5 milyar tl ve telekomun başka kredi borçlarıda var . Seçim kazanmak uğruna çok canlar yanacak !!!

 • cingöz10 Ocak 2019 14:59

  ,dolarcılara gün doğdu. bugün hazine %7,65 ile dolar tahvili ihraç etti. hem doların yükselişinden hem de yüksek faizden yararlanabilirler. düşünün Maliyenin enflasyon 2019 beklentisi %10, ve dolara %7,65 faiz veriliyor. sene sonunda kadar dolar 5,40'tan 6'ya çıkar bir de oradan kazanırlar.

 • vah vah10 Ocak 2019 14:37

  dolarcılara geçmiş olsun..... uğraşıp dursunlar belki bir gün çıkarırlar...

 • Mustafa Kıraç10 Ocak 2019 15:32

  Fazla param yoktu, 8000 dolar alabilirim. Maliyetim 3 ve 4 seviyelerinden ortalama 3.5 gibi. Bilseydim evi arabayı 3 seviyesinde satar girerdim. Dolar hiç kaybettirmez. Ve her zaman gördüğü zirveyi tekrar test eder