E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemDiyarbakır'da HDP'li vekillere saldırı---

Diyarbakır'da HDP'li vekillere saldırı

Diyarbakır'da HDP'li vekillere saldırı
13 Temmuz 2015 - 21:45 www.borsagundem.com

Diyarbakır'da ’Kent Ormanı’ olarak ayrılan alanda fidan dikimine giden HDP Diyarbakır Milletvekilleri taşlı saldırıda bulunuldu

TOKİ Genel Müdürlüğü ile yapılan sözleşme sonucu Kent Ormanı olarak ayrılan 1 milyon 230 bin metrekarelik alanda, Büyükşehir Belediyesi tarafından bugün fidan dikme etkinliği düzenlendi. Fidan dikme etkinliğine, HDP Diyarbakır Milletvekilleri Çağlar Demirel, Ziya Pir, Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Eş Başkan Fırat Anlı’nın da aralarında bulunduğu yüzlerce kişi katıldı.  

Milletvekilleri, belediye başkanları ve HDP’li yöneticiler, yakındaki Talaytep Mahallesi ileri gelenleri ve muhtarı ile yaptıkları görüşmeden sonra fidan dikimi için Kent Ormanı alanına geldi. Ancak dikim öncesi alana gelen bir grup, belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu gruba ellerindeki taş ve sopaları attı. Silahlı rastgele ateş açılmdı.

Saldırıda silahla yaralanan olmazken, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fethi Suvari, atılan bir taşın başına isabet etmesi sonucu yaralandı.

Tarlaları ateşe veren köylüleri, büyükşehir ve merkez ilçe belediyelerine bağlı zabıta ekipleri engellemeye çalışırken, sevk edilen itfaiye ekipleri çıkan yangına müdahale ederek kontrol altına aldı.

Ortalığın sakinleşmesinin ardından, milletvekilleri ve belediye başkanları ile beraberindekiler, Kent Ormanı’nda 400 adet fidanın dikimine başladı. İlk dikilen fidana ise, ’Diren’ adı verildi. Sembolik dikim sonrası, 400 fidanın dikimi ve çevre düzenlemesi için belediye iş makineleri ile Kent Orman Projesi doğrultusunda alanda çalışma başlatıldı.

"ÇETEVARİ YAKLAŞIMLAR, ORMANA ENGEL OLAMAYACAK"
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, bazı grupların kendine çıkar sağlamak için olay çıkarmaya çalıştığını belirterek, şöyle dedi:

"Bugün partimiz, milletvekillerimiz, sivil toplum örgütü, ekoloji hareketi, kent konseyi bir bütün olarak, Diyarbakır’ın iradesini temsil eden tüm kurumlar, tüm inisiyatifler buraya Kent Ormanı’ndaki çalışmaları başlatmak için geldik. Kent Ormanı Diyarbakır’ın kamusal hakkıdır. Bu şehirde yaşayan milyonlarca insanımızın geleceğini korumakla ilgili bir projedir. Hiç kimsenin bireysel çıkarları, menfaatleri hatta çetevari yaklaşımları buna engel olamayacak. Biz köylülerle diyalog halindeyiz. Köy muhtarıyla, köyün ileri gelenleriyle diyalog halindeyiz. Biz asla ve asla halkımızın, köylülerimizin menfaatlerinin, kendi haklarının zarar görmesini istemeyiz." 

ANLI: İŞGALE İZİN VERMEYECEĞİZ
Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı ise Kürtçe yaptığı konuşmada, Talaytepe ve Mastfroş Tepe’nin Kent Ormanı olacağını belirterek, "Gün be gün buradaki orman, hem daha da gürleşiyor, hem de kente yeni yollar yapılıyor. Bu karar sadece belediyenin kararı değil, kent birleşenlerinin, siyasi partilerimizin kararıdır, bu bir iradenin kararıdır. Herkes şunu bilsin ki, halkın iradesi her şeyin üstündedir. Biz halkımızın geleceği için birlikte çalışacağız, bazen sorunlarla karşılaşsak da sonunda iyilik kazanacaktır. UNESCO ve konferanslarımızın kararı bu yönde, bundan böyle işgale izin vermeyeceğiz, işgalcileri halkımıza teslim edeceğiz" diye konuştu.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)