E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemDiyanet'ten cuma namazına kısmi izin---

Diyanet'ten cuma namazına kısmi izin

Diyanet'ten cuma namazına kısmi izin
03 Nisan 2020 - 15:38 www.borsagundem.com

Diyanet İşleri Başkanlığından, "Her hafta ülkemizin farklı bir camisinde asgari düzeyde katılımla, gerekli tüm sağlık tedbirleri alınarak temsilen cuma namazı kılınacak." açıklaması yapıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kovid-19 salgını karşısında ara verilen cuma namazının temsilen de olsa devam etmesiyle ilgili açıklama yaptı, uygulamanın amaçları kamuoyu ile paylaşıldı. Yapılan açıklamada "Her hafta ülkemizin farklı bir camisinde asgari düzeyde katılımla, gerekli tüm sağlık tedbirleri alınarak temsilen cuma namazı kılınacak" ifadelerine yer verildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

"Bilindiği üzere, tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgını karşısında, dinimizin insan sağlığını ve can güvenliğini korumaya yönelik emirleri gereği, Din İşleri Yüksek Kurulu kararıyla 16 Mart tarihinden itibaren cuma namazlarına ve camilerde cemaatle namaza ara verildiği açıklanmıştır.Yaşadığımız mahzun cumanın ardından 27 Mart Cuma günü ise, İslam medeniyetinin en önemli coğrafyalarından olan cennet vatanımızda, İslam toplumunun şiarlarından biri olan cuma namazının temsilen de olsa devam etmesi gayesiyle, gerekli sağlık tedbirleri alınarak, Türkiye'de tek bir camide de olsa kılınmasının uygun olacağı düşünülmüş ve Ankara il ve ilçe müftülerimizin katılımıyla Ankara Millet" "Camiinde, bugün ise Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde kılınmıştır.

Haddizatında afet, salgın ve benzeri durumlarda, mahiyeti ve fonksiyonu itibariyle toplumsal yönü güçlü bir ibadet olan cuma namazına ara verilmesi veya belirli yerlerde kılınabilmesi noktasında geçmişten günümüze İslam âlimlerinin görüş ve uygulamaları mevcuttur. İçinde bulunduğumuz süreçte, İslam coğrafyasının farklı bölgelerinde de benzer uygulamalar hayata geçirilmektedir.

Cuma namazının tek bir camide devamı vesileyle, Başkanlığımızın en önemli irşat hizmetlerinden olan ve halkımıza bilgi, bilinç, inanç ve umut aşılayan Cuma hutbelerimizin de devamı sağlanmıştır. Bu zor süreçte hutbelerimiz, musibetler karşısında mümince bir duruşu tavsiye etmekte, tedbir, tevekkül, dua ve yardımlaşma ile milletimize sabır ve kararlılığı öğütlemektedir. Cuma hutbelerinin Diyanet TV ve sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlanmasına devam edilmesi, milletimizin hissiyatını paylaşmaya ve maneviyatını güçlendirmeye yöneliktir.

Diğer taraftan, cuma namazına gidemediği için büyük üzüntü duyan vatandaşlarımızdan, tek bir camide de olsa temsilen bu namazın kılınması hususunda bizlere çok sayıda talep gelmiştir. Dolayısıyla bu uygulamanın, milletimizin cuma namazını kılamadığı için yaşadığı üzüntünün bir nebze giderilmesine katkı sunduğu görülmüştür.

Bu bağlamda belirtilmelidir ki, az sayıda müftümüzün katılımıyla geçen hafta kılınan cuma namazı hakkında birtakım medya mecralarında yapılan olumsuz nitelemeler son derece üzücüdür. Hâlbuki toplumumuzda cuma kültürünün yaşatılmasına ve cuma şuurunun korunmasına yönelik olan bu kararın seçkinci bir bakışla en ufak bir alâkası bulunmamaktadır. Özellikle zor zamanlarda ve kırılgan dönemlerde, inancımız ve ibadetlerimiz gibi milletimizin hassas olduğu konularda doğru bilgi ve duyarlılıkla hareket edilmesi; birlik ve beraberlik duygularını zedeleyerek maddi ve manevi varlığımızı zayıflatacak söz, tutum ve davranışlardan kaçınılması vazgeçilmez bir sorumluluktur.

Zikredilen gayelerle, salgın tehlikesi sona erinceye kadar, her hafta ülkemizin farklı tek bir camiinde asgari düzeyde katılımla, gerekli tüm sağlık tedbirleri alınarak temsilen cuma namazı kılınacak, en kısa zamanda bu musibetten kurtulmamız için dua ve niyazda bulunulacaktır. Bu vesileyle, aziz milletimizin yüreği buruk olan her bir ferdine, gösterdiği anlayış ve sabırdan, ortaya koyduğu ferasetli tutum ve tavırdan dolayı şükranlarımızı sunuyoruz.

Kamuoyunun bilgisine arz olunur."

 

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (17)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ..04 Nisan 2020 10:21

  Merkez camimizde VİP hizmeleri başlamıştır. Lütfen camimize gelmeden önce rezervasyon yaptırın. VALE hizmetimiz vardır. Otomobilinizi kapı önünde bırakın. Personelimiz otomobilinizi otoparka götürecekdir. Kırmızı halı üzerinden içeriye giriniz. Girişte, ayaklarınızı yıkayacak gönüllü yardımcılar vardır. L,ütfen biletinizi gösterin, sizlere Teşrifatçı yardımcı olacaktır.( Teşrifatçıdır= yer gösteren kişi, sinemalarda olurya, ) ilginize teşekkürler. VİP Hİzmet : namazınız kabul olsun sietrseni 2 paket yaptık. 1-25 kişilik dua gurubu  saat dua eder saati 50 tl. mega paket : sizin için 60 kişi 5 saat dua eder bedeli 92 tl. kdv dahildir...Bu iş ahanda halk gözünde buraya gidiyor. Yakında senin yerine namaz kılan robotta yapar bu tüccar müslümanlar. Ben karşıyım. olmaz böyle işler.

 • murat gok04 Nisan 2020 09:51

  yapmayin arabistanda bile cumalar kalkti. gidin evinizde kilin lutfen iptal edin cuma namazini

 • Doğa tabiat tutkunlarına04 Nisan 2020 07:07

  Namaz ibadettir İbadet yapyan Allahı unutmak isteyendir Kim Allahı unutursa Allahta onu unutur

 • vatandaş04 Nisan 2020 00:32

  la ilahe illallah allahım sen akıl fikir ver bu nasıl bir iştir . Peygamber efendimiz eğer salgın varsa mümkünse olduğunuz yerde kalın diyor bunlar bir araya geliyor neymiş müslüman ülkede sembolik olmalıymış la ilhe illallah yahu siz kimin için kılıyorsunuz peki kılamayanlar yani evde kılanlar günahkarda siz sevapkarmı olacaksınız nasıl bir iştir bu yapmayın etmeyin topluma örnek olun lütfen şimdi korunma için cumalarımızı evde eda edip yayılmayı önlemek tir doğrusu genede siz bilirsiniz allah kabul etsin 

 • n.kemal03 Nisan 2020 21:48

  İlahiyete ayrılan devasa bütçe bu zor günlerde ekmek parası bile bulamayan fakir halka dağıtılsa, garibanlar bir nefes alır.

 • tv03 Nisan 2020 17:45

    insan bey namaz oluca atıp tutması kolay oluyor senkimseyi akıldan noksan etme yarabbi

 • Riza03 Nisan 2020 17:25

  Tencere kapak örneği.Iktidarin başı CHP'nin büyük şehir belediyelerinin yardım toplamasını engelleyerek, halkın yardımın nasıl yapıldığını gormesini onleyip halka kötülük yapıyor.Diyanet ise dini kendi kafa yapışma göre yorumlayarak yardımın iktidarca yapilanini caiz görerek kendisini bu göreve getirenlere şirin görünüyor. Cuma namazını bu şekilde kaldırarak ta o insanlara kötülük yapıyor. Diyanetin ve ülkenin tarikatların etkisinden arındırılması gerekiyor.

 • Ramazan tutan03 Nisan 2020 17:22

  Esad isimli cahil. Evet bu cuma uygulaması yanlış tir diyanetin. Tek cami vesaire yi kast ediyorum. Lakin sen öyle bir cahilsin ki bu yanlış uygulamayı Allahın namaz emrine dil uzatacak kadar çarpıtıyor sun. Gözümde ne kadar ezik sin bir bilsen

 • ee03 Nisan 2020 17:15

  Asgari düzey katılım : ) Camilerde Protokop yapılacak belliki. :D x amiri, z işadamı, c aşireti, d alim ve bilgini, e hoca efendi, f yardımsever cami bağışcısı, g müdürü, h baş müdürü, vatandaşa sıra kalacak mı bakalım VİP cemaatlerde :D ya neler neler gördük, yaşadık, ilk alkıma gelen VİP kodamanlar protokoli. Genelde merkez camilerde bunları göreceğimizden eminim. Din ne hallere geliyor yahu. umarım yanılır ve şaşırttılar beni. diyebilirim.

 • Erman03 Nisan 2020 17:09

  Bu din işinde ekmek cok yemekle bitmez

 • akılcılık03 Nisan 2020 17:09

  gerizekalılıkta çığır açıyor bazıları cidden. iki namaz kılmamayla elden giden din din değildir...borsagündemde de nasıl bir korku varsa yorumları yayınlamıyor.

 • Mucise Reis ;)03 Nisan 2020 17:00

  Çok önemli,  hem polis, hem hemşire, hem devlet kurum görev ve yetkilileri, gerekli önlemleri almak için, kamu görevinden 5 saat fedakarlık yapıp camilerin gerekli ibadet lerini yapmalı. Halkın derdi başından büyük, 3 - 5 kişi şow yapacak diye, memur yapması gereken kamu görevini bırakıp, bunların peşinden böyle korona vakalarının olduğu dönemde yardım edecek. İşleri konsatreleri ve iş yükü artacak. Gerçekten anlamsız ve garip bir durum. Hacılar gitti geldi, virüsleri türkiyeye soktu. uçakda ateş düşüren haplar veirlmiş hep. Adli işlemi bırak, hacılara dahi soran yok, hap aldıklarını söylüyorlar oysaki. Millet ekmek parası derdinde, iş,  aş , para borç içinde koşturuyor... kimileri, ekmek elden su gölden, iman peşinde koşup duruyor. Gerçekten garip. Gereksiz adımlar. Ülkeyi frenleyen adım bunlar.

 • Vatandaş03 Nisan 2020 16:34

  Ne oldu gittinizde ...Allah size daha çok sevapmı yazdı sanıyorsunuz.! Ne kadar gerizalısınız . Direk Cehennemliksiniz...

 • Esat03 Nisan 2020 15:52

  Dünya ölüyor hala namaz derdinde millet. NAMAZ EVDE DE KILINIR EN BÜYÜK GÜNAH CAHİLLİKTİR

 • abdullah03 Nisan 2020 17:45

  NAMAZIN YOKSA ZATEN YAŞAMIYORSUN. namazı olmayan geberse ne yaşasa ne sen kime kulsun bilmedikten sonra. virusten korkuyorsun da seni yaşatan rızık verip büyüteni hastalıkla imtihan edeni tanımıyorsan sana hastalık gelene kadar senin içinde seni hastalıklardan muhafaza eden mikroorganizmalardan proteinlerden haberin yoksa boşa yaşıyorsun içinde bulunduğun hayat sana nerden geldi. içinde bulunduğun hayat içinde bulunan ruh Allahtandır ona ibadet et nefsine şeytana değil ondan kork yarattığı virüsten değil.

 • Hakan03 Nisan 2020 17:13

  Zeyrek tabi la kıç yıkamayıda senden ögrendik daha önce biz taş derinde yaşıyorduk. Kıcımızı otlara sürüyoduk hey gidi merinos

 • ZEYREK ZEMHERİ03 Nisan 2020 16:28

  Götürünü yıkamayı bilmezsin ve belkide bir gün bile alnım seçdeye gitmemiştir ALLAH bilir dinimiz hakkında fetva vermeye kalkarsın.