E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaYaşam-MagazinDiyanet İşleri Başkanı: Tokalaşmadan, gönül selamı verelim---

Diyanet İşleri Başkanı: Tokalaşmadan, gönül selamı verelim

Diyanet İşleri Başkanı: Tokalaşmadan, gönül selamı verelim
13 Mart 2020 - 14:22 www.borsagundem.com

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, cuma namazındaki hutbesinde, koronavirüse karşı tedbirli olunması konusunda uyardı. Erbaş, "Tokalaşmadan, belli bir mesafeden birbirimize gönül selamı vererek, hal hatır soralım" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde cuma namazı kıldırdı. Erbaş, cuma hutbesinde; tarih boyunca birçok hastalığın Allah'ın yardımı ve insanların gayretli araştırmaları ile tedavi edildiğini, koronavirüsün de şifasının bulunacağını söyledi. Halka düşenin, hastalığa yakalanmamak için tedbiri elden bırakmamak olduğunu vurgulayan Erbaş, şunları söyledi:  

"Aziz müminler bu salgından korunmak için öncelikle beden, kıyafet, yiyecek ve çevre temizliğine dikkat edelim. Bulunduğumuz ortamı sık sık havalandıralım. Öksürdüğümüz ya da hapşırdığımız zaman tek kullanımlık mendillerle veya dirseğimizin iç kısmıyla ağzımızı kapatalım. Kalabalık ortamlardan uzak durmaya gayret edelim. Özellikle lavabo, abdesthane, kapı kolu ve masa üstleri gibi el temasının yoğun olduğu alanları temiz tutalım. Ellerimizi her zamankinden daha fazla sabunla ve ovalayarak yıkayalım. Kirli ellerimizle ağzımıza, burnumuza ve gözümüze dokunmayalım. Camilerimizde ortak tespihleri kullanmak yerine parmaklarımızla ya da şahsi tespihimizle tesbihatımızı eda edelim. Şayet yurt dışı seyahatinden dönmüşsek, 14 gün boyunca evimizden dışarıya çıkmamaya özen gösterelim. Umre ziyaretinden dönenlerin de bu hususa dikkat etmesini ve ziyaretçi kabul etmemesini sağlayalım."

'GÖNÜL SELAMI VERELİM'

Türk milletinin samimi ve sıcakkanlı olduğunu, dost ve arkadaşlarıyla tokalaşıp ve kucaklaştığını kaydeden Erbaş, "Elbette bu davranışlar çok güzel ve değerlidir. Ancak bulaşıcı hastalıkların yaygın olduğu bu dönemde böyle uygulamalara ara vermek sorumluluğun ve tedbirin gereğidir. Bilhassa camilerimizde yaygın olan namaz sonrası musafaha uygulamasına ara verelim. Tokalaşmadan belli bir mesafeden birbirimize gönül selamı vererek hal hatır soralım. Belli bir yaşın üzerinde olanlar koronavirüsten daha fazla etkilenmekte ve risk grubunda yer almaktadır. Dolayısıyla bu günlerde yaşlılarımız evlerinde istirahat etmeli ve kalabalık ortamlardan uzak durmalıdır" diye konuştu.

Paniğe kapılmadan virüse karşı mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, hutbenin ardından cuma namazını kıldırdı. Bazı kişilerin camiye maske takarak geldiği görüldü.

Öte yandan Koronavirüs önlemleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Kur'an kurslarımız 16 Mart'tan 29 Mart'a kadar iki hafta süreyle tatil edilmiştir" dedi.

Erbaş, uluslararası seminerlerin de ertelendiğini açıkladı. 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Erol g.13 Mart 2020 23:52

    65 YAŞINDA OLANLAR ZORUNLU EMEKLİYE AYRILIYOR GELİRLERI YOKSA YAŞLILIK AYLIĞI BAĞLANIYOR BELEDİYELERİN OTOBÜS METRO GİBİ ARAÇLARINDAN YARARLANDIRILIYOR DİNİ UYGULAMALARDA DA BAZI KOLAYLIKLAR OLMALIDIR 65 YAŞ VE ÜZERİ OLANLARA HER GÜN 5 VAKİT/DEFA İBADET FARZ/ZORUNLU SAYILMAMALI (HER GÜN 5 DEFA ABDEST ALMAK GRİP ZATÜRRE KORONA GİBİ HASTALIKLARA NEDEN OLABİLİR) RAMAZAN ORUCUNDA DA KOLAYLIK OLMALI İLERİ YAŞTA OLAN İNSANLARIMIZ ZATEN SUSUZLUĞU AÇLIĞI UNUTURLAR BU İLERİ YAŞTA INSANLARA BİRDE VESVESE VERİLEREK NAMAZA ORUCA ZIRLANIRLAR İSE YETERİNCE SU İÇMEDİKLERİNDEN AKILLARINI YİTİRİP BUNARLAR BÖBREKLERİ ÇALIŞMAZ OLUR KAS HASTALIKLARINA YAKALANIRLAR TEDAVİLERİ ZORLAŞIR ERKEN YAŞTA ÖLÜRLER