E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemDışişleri, Trump'ın 1915 olayları açıklamasını reddetti---

Dışişleri, Trump'ın 1915 olayları açıklamasını reddetti

Dışişleri, Trump'ın 1915 olayları açıklamasını reddetti
25 Nisan 2018 - 07:24 www.borsagundem.com

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "ABD Başkanı Donald Trump tarafından 1915 olayları hakkında, 24 Nisan 2018 tarihinde yapılan yazılı açıklamada yer alan yanlış ifadeleri ve sübjektif tarih yorumunu reddediyoruz" denildi

Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Donald Trump'ın 1915 olayları hakkındaki açıklamasını reddetti.

Bakanlığın açıklamasında şöyle denildi:

"ABD Başkanı Donald Trump tarafından 1915 olayları hakkında, 24 Nisan 2018 tarihinde yapılan yazılı açıklamada yer alan yanlış ifadeleri ve sübjektif tarih yorumunu reddediyoruz. ABD Yönetimi'nden beklentimiz Osmanlı'nın tüm milletlerinin büyük acılar yaşadığı bu dönemi adil bir yaklaşımla değerlendirebilmesidir. Bu çerçevede, Başkan Trump'a aynı dönemde Ermeni isyancıların yer aldığı olaylar nedeniyle katledilen 500 binden fazla Müslümanın bulunduğunu hatırlatırız.

Türkiye bir Ortak Tarih Komisyonu kurulması yoluyla tarihin bu acılı döneminin aydınlatılmasını önermeye devam etmekte olup, arşivlerini araştırmacıların istifadesine açmıştır.

Öte yandan, I. Dünya Savaşı şartlarında hayatını kaybeden Osmanlı Ermenileri bu yıl da 24 Nisan günü, İstanbul Ermeni Patrikhanesi'nde düzenlenen dini törenle hak ettikleri saygıya ve 800 yıllık
Türk-Ermeni dostluğuna uygun biçimde anılmışlardır. ABD Yönetimine, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın sözkonusu törene ilettiği ve Türkiye'nin bu hassas konuya ilişkin yaklaşımını yansıtan, Osmanlı Ermenilerinin torunlarına muhatap 24 Nisan 2018 tarihli mesajını dikkate almalarını tavsiye ederiz.

Tüm bu hususlarla birlikte, ABD Başkanı tarafından yapılan açıklamanın bu konudaki uluslararası hukuki normlar içerisinde kalmasının ve asılsız soykırım iddialarının dile getirilmemiş olmasının aklı selime uygun bir hareket tarzı teşkil ettiğini düşünüyoruz."

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • mali25 Nisan 2018 09:16

    Olayları uluslararası platformda daha etkin her türlü araçla anlatmak zorundayız. Bu tür tepkiler amaca hizmet etmekte yetersiz kalıyor. Onlarca Türkü öldüren ermenilerin yaptıkları yanlarına kar kalmamalı. Asalayı nasıl bitirdiysek bunu da halledebiliriz.

  • Ermeni katlıamı imiş ...25 Nisan 2018 08:24

    Her sene aynı terane . Yapılacak tek şey bu haberleri ülke içinde konu yapmamak dış işlerde ise gereken cevabı vermek . Tabir caizse kabak tadı verdi . Ama cehape varken bu iş zor elbet ...