E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemDini liderler: Uygurlar için Çin'den hesap sorulsun---

Dini liderler: Uygurlar için Çin'den hesap sorulsun

Dini liderler: Uygurlar için Çin'den hesap sorulsun
09 Ağustos 2020 - 14:10 www.borsagundem.com

Farklı dinlere mensup 70 dini lider, Doğu Türkistan'da "Yahudi soykırımından bu yana yaşanan en korkunç insanlık trajedilerinden birinin gerçekleştiğini" ifade ederek sorumlulardan hesap sorulması için çağrıda bulundu.

Hristiyan, Yahudi ve Müslüman din önderlerinin imzasını taşıyan açık mektupta, "Çin'de en az bir milyon Uygur ve Müslüman, hapis kamplarında tutularak açlık, işkence, cinayet, cinsel şiddet, kölelik ve zoraki organ nakline maruz bırakılıyor" ifadelerine yer verildi. Liderler bunun bir soykırım olarak değerlendirilebileceğini belirtti.

Euronews'de yer alan haberde, kampların dışında da dini özgürlüklerin tamamen kısıtlandığı belirtilerek Uygur kadınların yüzde 80'ine zorla doğum kontrolü ve kısırlaştırma yapıldığına değinildi.

Dini liderlerden açık mektub 

Mektubu, İngiltere Kilisesi'nden 5 piskopos, Dalai Lama'nın Avrupa temsilcisi, Uluslararası Hoşgörü Merkezi'nden İmam Nabel Rafi ve İngiliz Lordlar Kamarası Üyesi Haham Julia Neuberger gibi çok sayıda isim imzaladı.

İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi karşıtı tutumuyla bilinen ve bir toplama kampında hayatını kaybeden Hristiyan rahip Dietrich Bonhoeffer'in "Kötülüğün karşısında sessizlik, kötülüğün ta kendisidir... Konuşmamak bir beyandır. Hareket etmemek bir tepkidir" sözlerine yer verilen mektupta şöyle denildi:

"Holokost'un ardından dünya 'bir daha asla' dedi. Bugün biz 'bir daha asla' sözünü tekrar ediyoruz. Uygurların yanındayız. Kültürel Devrim'den bu yana Çin'de inanç ve din özgürlüğü kısıtlanan Tibetli Budistlerin, Falun Gong dindarlarının ve Hristiyanların da yanındayız. Her yerdeki inançlı ve bilinçli insanları, bu zalimliğin son bulması için dualarımıza, birliğimize ve eylemlerimize katılmaya davet ediyoruz. Adalet için çağrıda bulunuyor, bu suçların araştırılmasını, sorumlulardan hesap sorulmasını ve insan onurunun yeniden doğrultulması için bir yolun çizilmesini talep ediyoruz."

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • EKRİST09 Ağustos 2020 16:22

    islam dini sadece bizim dinimiz.hem içimizde müslümanıp diyip ses çıkartmayanlar, hemde diğer müslüman ülkelerin yöneticileri kafir çin yaptıklarına sessiz kalıyorlar.hepimiz birlikte çin veya diğer ülkelere karşı işbirliği yapsak bunları asla yapamazlar.

  • doğru09 Ağustos 2020 15:43

    asrın liderinden hiç ses çıkmıyor...

  • Bika09 Ağustos 2020 14:33

    Şöven ortağı olan siyasi iktidar temsilcilerinden ses çıkmıyor, Ortadoğu Arapları için her türlü açıklama ve yardım yapılıyor.