E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaDev bankaların yeni odağı Avrupa borsaları---

Dev bankaların yeni odağı Avrupa borsaları

Dev bankaların yeni odağı Avrupa borsaları
15 Ocak 2021 - 13:00 www.borsagundem.com

Goldman Sachs ve JPMorgan Avrupa borsalarına yöneliyor. Küresel toparlanmanın Euro Bölgesi bankalarını yükseltmesi bekleniyor

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Yatırımcıların borsa rallisinde geride kalan hisselere yönelik ilgisi, küresel ekonomik toparlanma beklentilerinden kaynaklanıyor. Aynı zamanda 2021 yılında Avrupa borsaları için de iyi zamanların yaklaştığının sinyallerini veriyor.

JPMorgan Chase ve Goldman Sachs, geride kalan Avrupa borsalarının görünümüyle ilgili boğa piyasası taraftarı. Bloomberg’in araştırmasına katılan 24 stratejist Avrupa hisseleriyle ilgili olumlu yaklaşıma sahip ve bu yıl Stoxx Europe 600’de %4 yükseliş bekliyor. Aynı zamanda Euro Stoxx 50’de de %5 yükseliş beklentisi bulunuyor.

S&P 500’de görülen güçlü toparlanma sürecinde, 2020’de geride kalan Avrupa borsaları, bankacılık ve enerji gibi değer hisselerinin yüksek miktarda bulunmasıyla biliniyor. Küresel toparlanma ekonomiye karşı hassasiyet gösteren bu sektörleri yükselteceği için bu yıl Avrupa borsalarının sert yükseliş göstermesi bekleniyor. Aşılar ve cömert teşvik paketleri, JPMorgan’a göre, Avrupa hisselerini ABD’nin önüne taşıdı ve bu trend devam edebilir.
JPMorgan Stratejisti Mislav Matejka, “döngüsel değer hisselerinin potansiyel yüksek performansı, özellikle finans ve emtialarda, Avrupa için önemli bir itici güç olacak” dedi. Açıklamasının devamında, “bölge küresel büyümedeki toparlanmanın öncülerinden olacağı gibi 2016-2017 yıllarındakine benzer bir reflasyonel değişim de görülecek” ifadesini kullandı.

Anketin sonuçlarında öne çıkan beklentiler, risk kazanç oranında pozitif bir dinamik gösteriyor. Makor Capital Markets SA’nın boğa piyasası taraftarı Stratejisti Stephane Barbier De La Serre, endeksin yılı %16 yükselişle bitireceğini tahmin ederken, Stoxx 600’e yönelik en düşük beklenti %7’lik düşüşle TFS Derivatives Stratejisti Stephane Ekolo’dan geldi.

Avrupa borsalarının yüksek performansıyla ilgili tahminler, son yıllarda her zaman olumlu sonuç vermedi ve bölgedeki yavaş kazanç büyümesinden ve siyasi gerginlikten etkilendi. Bazı stratejistler, hisse fiyatlarının da şimdiden yükseliş göstermiş olduğunu ve ekonomi ve aşı cephesinden gelebilecek aksiliklerin etki edebilmesi için daha az alan kaldığını söyledi.

Goldman Sachs stratejisti Sharon Bell, “Ekim ayından bu yana borsalarda %20 artış gördük, dolayısıyla bu yıl beklediğimiz toparlanmanın bir kısmı çoktan fiyatlandı” dedi. Bell, Avrupa borsalarının toplam getirilerinde %8 yükseliş bekliyor ve bunun iyi bir sonuç olacağını düşünüyor. Açıklamalarının devamında ise, “piyasaların bir miktar engebeli olma ihtimali var ancak arka plandaki gelişmeler hisseleri destekleyici nitelikte” ifadesini kullandı.

Stoxx 600 endeksi, pandemi öncesi rekor yükselişinin %6 aşağısında ve stratejistlerin görüşleri, endeksin bu yıl bu açığı kapatamayacağı yönünde sinyal veriyor. Bunun nedeni ise şimdiden yükselmiş olan değerlemeler. Yatırımcılar, ilk olumlu aşı haberlerinin ardından normale dönüşü fiyatlamaya başladı ancak korona virüs kısıtlamalarının ve karantina önlemlerinin artış göstermesi, Avrupa’da yatırımcı iyimserliğini zedeledi.

Yine de BNP Paribas’ın Hisse Stratejisti Ankit Gheedia, iyimserliğini koruyor ve Euro Bölgesi’nde yüksek performans için potansiyel olduğunu düşünüyor. Avrupa şirketlerinin kar marjları enflasyon oranıyla yüksek korelasyon gösterdi ve küresel yatırımcıların değer sektörlerine yeniden yönelmesiyle fayda görmesi bekleniyor.

Gheeda, “son dönemdeki yüksek riskli rallilerde geride kalan tek bölge Avrupa oldu” dedi.

BNP Paribas, iki hissede hedef yükseltti

 

Wall Street bankaları bilançolarıyla sürpriz yapacak

 

Bitcoin ‘daha iyi bir altın’ mı yeni bir balon mu?

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • ZELİHA KARAKAŞLI16 Ocak 2021 11:47

    güzel manşet.ab ülkelerindekiler böyle tuzaklara gelmezler.zaten tarihi zirvelerinde endeksleri ne olacak mesala dax 28-30 000 olacak.