E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemDesteklediği aşısının etkinlik oranı yüzde 47’de kaldı, Hisseler düştü---

Desteklediği aşısının etkinlik oranı yüzde 47’de kaldı, Hisseler düştü

Desteklediği aşısının etkinlik oranı yüzde 47’de kaldı, Hisseler düştü
17 Haziran 2021 - 10:28 www.borsagundem.com

Milyarder girişimci Elon Musk'ın sık sık gündeme getirdiği CureVac aşısının ara sonuçları ortaya çıktı. mRNA tabanlı aşının corona virüsüne karşı yüzde 47 etkinlik oranı olduğu belirtilirken, şirketin hisse değeri yüzde 50 düştü.

Korona virüsü dünya genelinde can almaya devam ederken, aşılama kampanyaları da aralıksız sürüyor. Salgınla mücadelede rol alması beklenen yeni aşılarla ilgili sıcak bir gelişme yaşandı.

Almanya merkezli CureVac şirketinin geliştirdiği aşının ara etkinlik sonuçları ortaya çıktı. Halihazırda en çok tercih edilen aşı olan Pfizer-BioNTech gibi mRNA tabanlı bir aşı üzerinde çalışan CureVac, 40 bin gönüllünün katıldığı denemeler gerçekleştirdi. Sonuçlara göre aşının korona virüsüne karşı yüzde 47 etkinlik oranına sahip olduğu belirtildi.

Söz konusu oran aşıdan iyi haber bekleyenler için büyük hayal kırıklığı yarattığı. Salgın sürecinde paylaştığı mesajlarla kripto para borsası başta olmak üzere büyük etki yaratan milyarder girişimci Elon Musk, CureVac aşısıyla ilgili de görüş belirtmişti. Nisan ayında sosyal medya hesabından açıklama yapan Musk, aşının birkaç ay içinde onay almasının muhtemel olduğunu söyledi.

Kullanım onayı alması zor 

Ancak rakiplerinin yüzde 90’ların üzerindeki etkinlik oranlarına kıyasla CureVac’ın bu sonuçlarla kullanım onayı alması zor görünüyor. Şirketin CEO’su Franz-Werner Haas, denemeleri tamamlayacaklarını söylerken, “Aşı için çok büyük bir ihtiyaç var. Bir şekilde katkı sağlayabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Bloomberg’in haberine göre deneme sonuçlarının ardından şirketin hisselerinin değeri yüzde 50 düştü.

Elon Musk, Bitcoin kararını değiştirdi

 

Rus aşısında etkinlik yüzde 91.6

 

Sinovac açıkladı: Etkinlik neden düştü?

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)