E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaDestek paketlerinin etkisi verilere yansıdı---

Destek paketlerinin etkisi verilere yansıdı

Destek paketlerinin etkisi verilere yansıdı
03 Haziran 2020 - 12:54 www.borsagundem.com

Korona virüsün piyasaları gerginleştirici etkisiyle mücadele kapsamında, hükümet kanadından, ekonomiyi rahatlatmak için birçok alanda çıkarılan destek paketleri ekonomik göstergelerde etkisini göstermeye başladı.

Yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının ekonomiye etkilerini azaltmak için hükümet tarafından hayata geçirilen destek mekanizmalarının olumlu etkileri görülmeye başlandı.

Salgın, küresel ekonomiyi olduğu kadar ülke ekonomisini de etkilerken bu durum hükümeti önlem almaya yöneltti.

Başta kamu bankaları olmak üzere finans kuruluşlarına "kredi borç ödeme tarihlerinin ötelenmesi ve müşterilerine krediye erişimde kolaylık sağlanması" konusunda çağrıda bulunuldu. Söz konusu destek mekanizmaları ekonomide bir miktar toparlanmaya yol açarken, bu toparlanma özellikle nisan-mayıs döneminin ekonomik göstergelerine yansıdı.

Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 4,5 büyüdü

Derlenen bilgilere göre, salgının dünyada etkili olduğu bu yılın ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisi diğer ülkelerden pozitif ayrıştı.

Ekonomi yüzde 4,5 büyüme performansı sergilerken bu anlamda Avrupa Birliği (AB), G-20 ve OECD ülkeleri arasında "en güçlü büyüme performansı gösteren" ülke oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, büyümeye ilişkin değerlendirmesinde, "ekonomik aktivitenin yılın son çeyreğinde potansiyel seviyesine döneceğini ve ülkenin 2020'yi pozitif büyüme performansıyla tamamlamasını tahmin ettiğini" belirtti.

Ekonomik güven endeksi dipten döndü

Kovid-19 salgının ekonomiye olumsuz etkisi nedeniyle nisan ayında tarihinin en düşük seviyesi olan 51,3'e kadar gerileyen Ekonomik Güven Endeksi, mayıs ayında toparlanarak 61,7'e kadar yükseldi.

Tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleriyle gelecek dönem beklentilerini, harcama ve tasarruf eğilimlerini ölçümleyen tüketici güven endeksinde de mayısta toparlanma gözlendi. Endeks mayısta bir önceki aya göre yüzde 8,5 artışla 54,9'dan 59,5'e çıktı.

Bakan Pekcan'dan "ihracatta en kötü geride kaldı" mesajı

Desteklerin olumlu etkisi ihracat rakamlarına da yansıdı. Dış satım mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 10,84 arttı. Bu dönemde AB'ye ihracattaki artış yüzde 17,3 olarak kayıtlara geçti.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracata ilişkin değerlendirmesinde, mayıs ayı dış ticaret verileriyle ihracatta en kötünün geride kaldığını ve toparlanma dönemine girildiğini belirterek, ihracatın hazirandan itibaren toparlanmaya devam etmesini beklediklerini kaydetti.

Faizlerde indirim devam ediyor

Geçen yılın ikinci yarısında başlayan faiz indirim süreci devam ettiren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) nisanda 9,75'ten 8,75'e, mayısta da 8,75'ten 8,25'e indirdi.

Ekonomistler, TCMB'nin ölçülü indirim dönemine geçtiğini ve mevcut duruşun yıl sonu tahminiyle uyumlu olduğunu ifade ettiler.

Enflasyon beklentilerin üzerinde arttı

Albayrak: Amacımız tüm sektörlerde hareketlenmeyi sağlamak

Kamu bankalarından ortak yeni kredi paketi

TCMB Uysal'dan toplamda 1575 baz puan faiz indirimi

İhracat, yıllık bazda yüzde 40,9 ithalat yüzde 27,7 geriledi

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Osmanlı 03 Haziran 2020 13:49

  İşte asrın büyük dünya ekonomisti! İlk üç ayda ülkemiz ekonomisi %4.5 büyümüş! Dünyanın her yerinde büyüme eksiye düşüş İken, bizde harika bir büyüme! İkinci ceyrek birşnci ceyrekten daha iyi olacak! Bütün dünya kıskanmaya devam

 • r03 Haziran 2020 13:40

  veri mi kaldı ülkede? ahahaha... her veri başında, robot memur... saray veriyor, verileri düzenleniyor... :D    :D :D

 • Emmi03 Haziran 2020 13:32

  Ne yapcan kardeş ekmek parası yalan malan ısmarlama Haber olacak o kadar

 • Net man 03 Haziran 2020 13:21

  Dolar alanın eli yanar..