E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıDengeli açılış sonrası yükseliş sürebilir---

Dengeli açılış sonrası yükseliş sürebilir

Dengeli açılış sonrası yükseliş sürebilir
04 Mayıs 2021 - 09:11 www.borsagundem.com

QNB Finansbank tarafından hazırlanan günlük bültende endeksin yataya yakın bir başlangıç yapması bekleniyor.

BIST 100: Endeksin ABD vadeli endekslerdeki kısmi satıcılı seyirle beraber yataya yakın bir başlangıç yapması beklenebilir, ancak genel görünüm olumlu, dün oluşan momentum pozitif…

TL Bonolar: Kur volatilitesinde azalma ile beraber tahvil faizlerinde geri çekilme var, ancak enflasyon görünümü ile beraber düşüş potansiyeli sınırlı…

USD/TL: Dolar kuru 8,30 seviyesi üzerinde kalıcı olamadı, dolar kurunda yine 8,20 seviyesi destek olarak takip edilecektir. Yukarıda ise 8,48 ana direnç konumunda…

EUR/USD: Paritede geri çekilmenin 1,20 ana desteğinde karşılanması kısa vadeli görünüm adına olumlu, 1,2060 direnci üzerinde kalıcı olunamadığını görüyoruz…

ABD piyasalarındaki yükselişin ardından vadeli endeks kontratlarında kısmi satıcılı bir seyir var. Asya’da tatiller devam ediyor, TL varlıklarda dün ulaşım ve banka sektörü hisselerine yaşanan girişler ile endekste görünüm olumlu. Kur ve faiz tarafında ise daha dengeli bir seyir izlenmesi muhtemel.

Kısa vadeli sıkışmasını yukarı tamamlayan ve 1420 direncinin hafif üzerine yönelen BIST 100 Endeksi’nde görünüm güçlü. Endeksin yataya yakın bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. 1400 desteğinin üzeri yükseliş eğiliminin korunması adına takip edilebilir. 1420’nin üzerinde 1430 ve 1445 direnç seviyeleridir. 1400 desteğinin üzerinde kısa vadeli yön yukarı olduğundan mevcut trade pozisyonlarının korunmasını ve trade fırsatlarının değerlendirilmesini öneriyoruz.

ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,60 düzeyine gerilerken, Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk primi 418 seviyesinde. Eurobond piyasasında toparlanma çabası sınırlı kalabilir. TL tahvillerde ihaleler takip edilecektir. Yükselen enflasyon ile tahvil faizlerinde düşüş potansiyeli sınırlı. 10 yıllık tahvilde %18 bileşik faiz direnç konumunda.

Dolar endeksi 91 üzerinde kalırken yükseliş hız kesmiş durumda. EUR/USD paritesi 1,20 üzerinde kalırken, GBP/USD paritesinde 1,3850 üzerine doğru toparlanma var. Gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında kısmi değer kayıpları yaşıyor. İçeride dolar kurunda 8,20 ve euro kurunda da 9,90 takip edilecek destek seviyeleri.

Petrolde yükseliş sonrası yataya seyir var, Brent petrol 67 dolar varil düzeyinde. Altın fiyatlarında da yükseliş var, dolar ons bazında 1800 ve gram TL bazında da 480 seviyeleri kısa vadeli takip edilecek direnç seviyeleri.

BIST 100 endeksinde 1400 destek olarak takip edilecektir. Gösterge tahvil faizinde %19,00 destek seviyesi olarak takip edilebilir.

Ağırlıklı olarak tahvil-bono yatırımı yaparak belli oranda hisse senedi riski almayı isteyen yatırımcılar ise bu dönemde değişken fonları tercih edebilir.

Yabancıların en çok işlem yaptığı hisse senetleri

 

Şirketlerin açıklanan 2021 yılı ilk çeyrek kar zararları

 

Günün önemli şirket haberleri 04/05/2021

 

Her dönem kazandıran hisseler

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)