E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemDemokratlar Trump'ı devirmek için komisyon kuruyor---

Demokratlar Trump'ı devirmek için komisyon kuruyor

Demokratlar Trump'ı devirmek için komisyon kuruyor
09 Ekim 2020 - 02:40 www.borsagundem.com

ABD'de Demokratlar, Başkan Donald Trump'ın Kovid-19'a yakalanması üzerine, görevini yerine getirebilecek durumda olup olmadığına karar verecek bir komisyon karacaklarını açıkladı

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, bugün yaptığı basın toplantısında, Trump'a Kovid-19 teşhisi konulması ile gündeme gelen Anayasa'nın 25. ek maddesine ilişkin bir soruyu yanıtladı.

Bu maddeyi devreye sokup sokmayacaklarına dair net bir yanıt vermekten kaçınan Pelosi, "Yarın buraya gelin. 25. ek madde konusunda konuşacağız." ifadesini kullandı.

Pelosi, "Trump'ın en son ne zaman test sonucunun 'negatif' çıktığını bilmiyoruz. Neden Beyaz Saray ülke için bu kadar önemli olan bu konuda açıklama yapmıyor?" eleştirisinde de bulundu.

Basın toplantısının ardından Pelosi'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada ise, Pelosi ve Demokrat Maryland Vekili Jamie Raskin'in yarınki basın toplantısında, Trump'ın görevini yerine getirebilecek durumda olup olmadığına karar verecek bir komisyonun kurulmasına yönelik tasarıyı duyuracakları belirtti.

Söz konusu tasarısının, Başkanın Anayasanın 25. ek maddesinde belirtilen göreve uygunluk kriterlerini yerine getirip getiremediğini belirleyecek bir komisyon kurulmasına yönelik Raskin'in 2017'de sunduğu yasa taslağıyla benzerlik göstermesi bekleniyor.

Başkanın görevini sürdüremeyecek duruma gelmesi halinde yapılacakları belirleyen Anayasanın 25. ek maddesinde, "Başkan Yardımcısı, Başkanın kabinesinin çoğunluğu ya da Kongrenin bir organı, Başkanın görevini yerine getiremeyecek durumda olduğunu bildirebilir." ifadesi yer alıyor.

Raskin, Trump'ın Kovid-19 testinin pozitif çıkması üzerine cuma günü yaptığı açıklamada, 2017'deki yasa tasarısını güncelleyerek yeniden Temsilciler Meclisine sunmayı planladığını söylemişti.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Vb09 Ekim 2020 07:33

    Göklerden gelen bir karar vardır sarı reis , amerikanın chp'si demokratlara izin verme, biden'i ve lgbt'cileri , satanistleri, ateistleri, sapıkları  söküp at...

  • Erol g.09 Ekim 2020 07:03

    TRUM DAHA SAĞLIKLI GÖRÜNÜYOR ESAS BİDEN'IN SAĞLIK KONTROLÜNE DAHA ÇOK IHTİYACI VAR

  • Hamza09 Ekim 2020 05:56

    Trump a verilen ılaç 2-3 gunde etkili oldu ve hastaligi geçmiş gibi sanki. Madem bu kadar etkili şeyler biliniyor da neden covidli hastalara kullanılmıyor anlayamadım. Sanirim kimse 2-3 gunde geçirmiyor bu hastalığı. Uzun surede atlatıyor. Bence bildikleri ilaçları kamuoyu ile paylasmalari lazım. Bu kadar cabuk iyileşme varsa herkes faydalansa iyi olur. En azindan olumler azalır, hastalık yayilma hızı da düşer böylelikle, ayni zamanda ekonomiler de çabucak toparlanır hem