E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemDavutoğlu'na Kılıçdaroğlu'ndan tavsiye---

Davutoğlu'na Kılıçdaroğlu'ndan tavsiye

Davutoğlu'na Kılıçdaroğlu'ndan tavsiye
15 Ekim 2015 - 12:34 www.borsagundem.com

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Ankara saldırısı sonrası Davutoğlu'na tavsiyede bulundu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes TÜSİAD toplantısında konuşuyor. CHP Lideri, Başkan Ahmet Davutoğlu'na, Ankara'daki bombalı saldırılar sonrası üç bakanın yaptığı basın açıklamasını izleyip izlemediğini sorduğunu açıkladı. Kılıçdaroğlu, Davutoğlu'nun "İzlemedim" yanıtından sonra "Ne olur izleyin" dediğini açıkladı. İşte konuşmalardan satırbaşları:

Başaran Symes: Ankara’daki saldırı için hepimiz üzüldük. Kelimeler üzüntümüzü anlatmak için yetersiz kaldı. Vatandaşların can güvenliğinin sağlanması, bu durumun suçlularının ortaya çıkarılması hayati derecede önemli. Hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet diliyorum, geride kalanlara sabırlar diliyorum.

Tüm Türkiye olarak biz bu şiddet ortamının sona ermesini istiyoruz. Türkiye’nin içinde bulunduğu bu zor günlerde, siyasi liderlerle açık diyaloga gerek olduğunu düşünüyoruz.  Siyasi liderlerle buluşma toplantısına 4 partinin liderini de davet etti.

SORUMLULUK SİYASİ PARTİLERDE

Bugün ilk toplantımızı CHP lideri Sayın Kılıçdaroğlu ile yapıyoruz. Bildiğiniz gibi 7 Haziran seçimlerinin hemen ardından yeniden seçim ortamına girdik.

Seçimler sonrasında süratle hükümetin kurulması, ülkenin huzurunu sağlayacak reform programlarına odaklanmak durumundayız. Bu hükümeti kurma sorumluluğu siyasi partilerin. Bizim toplum olarak sorumluluğumuz oyumuzu kullanmak ve reform ihtiyaçlarını her zaman bıkmadan usanmadan dile getirmektir.

ORTAK SORUNLARA YANIT BULMAK ZORUNDAYIZ

Kemal Kılıçdaroğlu: Öncelikle bizi davet ettiğiniz için diğer siyasal parti liderlerini de davet ettiğiniz için teşekkür ederim.  Madem ki aynı havayı teneffüs ediyoruz, ortak sorunlara yanıt bulmak zorundayız. Biz ne düşünüyoruz, diğer siyasi partiler neler düşünüyor, onları ölçüp tartıp sandığa gitmek sizin göreviniz. Bir kişi hastalandığında doktora gider. Koalisyon öncesi 14 temel ilke açıkladık, eski alışkanlıkları geride bırakalım dedim. Bu beş temel sorunu yine gündeme getirdik.

Hukuk sistemi, hukuk düzeni. Hukuk güvenliğinin olmadığı bir yere yatırımcı gelmez. Aslında bu evrensel bir kural, herkesin bildiği bir kural. Herkesin bildiği kuraldan kim neden rahatsız olur

BİZDE HERKES KENDİNİ SORUMSUZ İLAN EDİYOR

İyi hukukçular yetiştirmemiz lazım, kesinlikle yabancı dil bilmeleri gerekiyor.  Yasama yürütme ve yargı arasındaki dengeyi bozmadan bu işi halletmemiz. En çok ihtiyaç duyduğumuz siyasi ahlak.  Bizim amaçlarımızdan birisi, ilk bir yıl içinde kesinlikle siyasi ahlak yasası çıkarmaktır.  Letonya’da bir alışveriş merkezinin çatısı çöktü diye bakan istifa ediyor. Norveç’te bir terör eylemi sonrasında insanlar öldü, adalet bakanı istifa ediyor.

Biz de herkes sayın cumhurbaşkanı gibi kendini sorumsuz ilan ediyor.

BİZ DE ASKERİ DARBEYE KARŞIYIZ

Sayın Davutoğlu ile görüşürken bunları dile getirdim.

Hep dediler ki askeri darbelere karşıyız. Biz de karşıyız. Demokrasi varken neden bizi asker yönetsin. Kendilerine defalarca söyledim, darbe hukukunu kaldırmak lazım. Arkadaşlara talimat verdim, derhal hazırlayın kanun teklifini, sunalım.
Anayasanın 60 maddesi üzerinde 4 siyasi parti de anlaştı. Bu çok önemli bir adımdır. 
Lider sultası, 12 Eylül askeri darbesinin getirdiği en ciddi şeylerden birisi. Lider sultasını kaldırmak lazım. Lider suntası yasama organını yürütme organının emrine veriyor. 
Lider suntasını kaldırmanın yolu ön seçimi getirmek gerekiyor. Olur olmaz her şeye koşulsuz bir yasama ortama türkiye’de demokrasiye gölge düşürüyor.

BÜTÜN DÜNYA BİZE GÜLÜYOR

Bütün demokrasilerde medya özgürlüğü var. Biz de medya özgürlüğü sınırlandırıldı.
Birincisi medya patronlara baskın yaptılar. 
İkincisi şu gazetecileri beğenmedim deyip görevden aldılar. 
Bütün dünyayı kendimize güldürdük. Bazen yaptığımızın yankılarını yeteri kadar göremeyebiliriz. Halkın gözü kulağı sesi medya ise medyanın özgürlük alanını genişletmemiz gerekiyor.

ÜÇÜNCÜ SINIF DEMOKRASİYE LAYIK DEĞİLİZ

Hukukun üstünlüğünün geçerli olduğu bir ülkede can vmal güvenliği vardır. 
Size açık ve net şu sözü veriyorum. Açık ve net. Birinci sınıf demokrasiyi bu ülkeye getireceğiz. CHP iktidarında rahatlıkla CHP’yi eleştirme hakkını size vereceğim. 
Eleştiriden ders çıkarmamız lazım. Bu ülkenin insanı üçüncü sınıf demokrasiye layık değildir

DIŞ POLİTİKA 180 DERECE DEĞİŞMELİ

Dış politika ikinci sorun alanımız. Eskiden bir sorun alanı değildi. Vardı sorunlarımız ama temel sorun değildi.
Türkiye’nin dış politikasının 180 derece değişmesi lazım. 
Siz dış politikayı mezhepçi bir anlayışa indirgerseniz, başka ülkelerin iş işlerine karışırsanız, tırlarla silahlar gönderirseniz, biz bunu nasıl sağlayacağız. Dış politikanın faturasını 78 milyon insan ödüyor. En somut örneği 2 milyonun üzerindeki insanın Türkiye’ye gelmesidir. 
2 milyon Suriyeli insan geldi diye başarı diyorlar. Bunun neresi başarı.

SAYIN BAŞBAKAN'A SÖYLEDİM: 'SİZ GÖREVDEN ALIN'

Cumhuriyetin kurulmasından bu yana bu savaşı veriyoruz. Örnek olmaya çalıştık. Bütün arap halkları Türkiye’yi örnek alır, bizim yöneticilerimiz de Arap liderleri örnek alıyor.

Şu anda en büyük sıkıntıyı dış ülkelerde işadamları ödüyor. Fabrikaları yağmalandı. Mısır ile kavga ettik. Ne işimiz var bizim Mısır’la kavgada. Hangi bedelleri ödedik biz Türkiye’yi bu noktaya taşımak için. 
Bizim duyduğumuz kaygıları, belki iş dünyası, toplumun kanaat önderi olarak yurtdışındaki isimleri de tedirgin ediyor. 
Suriye’nin Rusya için ne kadar önemli olduğunu kavrayamayan bir dışişleri bakanı olabilir mi bir başbakan olabilir mi?
Suriye’yi bu hale getirdik, şimdi neden şikayet ediyoruz. Şimdi efendim olayı IŞİD çıkardı, PKK çıkardı diye neredeyse sevinç çığlıkları atacaklar. Elinizde liste var, bu iki kişinin fotoğrafları da var elinizde. Ankara Emniyet’ine 15 dakika uzakta canlı bomba patlatıyorlar. Sayın başbakana söyledim. İki bakan ayrılmıyorsa siz görevden alın dedim. Siz iki bakanın televizyonda yaptığı açıklamayı izlediniz mi dedim, ne olur izleyin dedim.

Elinizde liste var. Ben gidip failleri yakalamayacağım herhalde. Bakkal Mehmet de yakalamayacak. 
Canlı bomba biliyorsunuz, bir Ortadoğu geleneğidir, onu ülkemize taşıdık.

Lüksemburg’a gittiğmde, strazburg’a gittiğim de hepsine dedim. CHP iktidarında sizin açtığınız fazlara bakmayacağız, bizim elimiz ayağımız yok mu, ne gerekiyorsa hepsini yaparız onlar bizi almazlarsa onların suçu olsun.

MERKEZ BANKASI'NIN BAĞIMSIZLIĞINI SAĞLAYACAĞIZ

Sıcak siyaset ekonomiye doğrudan müdahale etmez. Türkiye geldi ekonomide orta gelir, orta teknolojinin içinde kendini buldu. Bu şekilde bunu aşmak mümkün değildir. Orta gelir tuzağını aşmak istiyorsanız, yeni politikalar yapmak zorundasınız.
Bunu nasıl yaparız, size anlatayım. Önce şu Merkez Bankası'nın bağımsızlığını sağlayacağız. İtibarsız bir Merkez Bankası'nın alacağı hiçbir karara dünya saygı duymaz.
.
Sıcak siyaset düzenleme ve denetleme kurumlarına müdahale etmez. Bunu yaptığımız zaman en azından yetkin kişilerin ekonomiye müdahale ettiği ve karar aldığı bir düzen getiririz. Oraya siz parti militanlarına gelip şu işi yap diyemezsin. BDDK’ysa, SPK’ysa dünya kadar insanımız var en nitelikli insanları oraya göreve almak zorundayız. Madem ki başarı istiyoruz, en yetkin kişileri göreve getirmeliyiz.

Vergi denetiminin siyasi iktidar tarafından bir sopa olarak kullanılmasına izin vermeyeceğiz.

VERGİ DENETİMİ BİR SOPA OLARAK KULLANILAMAZ

Siyasi sizden üretim ister, sizin önünüzü açmak ister. Bir sopa olarak vergi denetiminin kullanılması demokrasimizin en büyük sorunlarından biridir. Beni ilgilendiren hangi görüşten olursa olsun, üretimdir.

Teşvik politikası değerli arkadaşlar, katma değeri yüksek ürünler için teşvik uygulamasını yeniden düzenlememiz lazım.

Makine halısı üretmek sorun değil ki arkadaşlar. Son 10 yıla bakın, ihracata bakın, ileri teknolojiye yönelik ürünlerin ihracatında ciddi gerileme görürsünüz. Kan kaybeden bir ekonomi.

HER OSB'YE MESLEK LİSESİ KURULACAK

Bir düzenleme daha yapacağız. Sosyal güvenlik primlerini biliyorsunuz sosyal güvenlik kurumu topluyor. Vergiyi de gelir idaresi sağlıyor. Bunları tek bir çatı altında toplayacağız. Gittiğimiz her yerde sanayiciler bir şeyden şikayet ederler. Ara eleman bulamıyoruz. Her organize sanayi bölgesine meslek liseleri yapacağız. Hangi tür elemana gerek duyuyorsa orada öğrenecek. Okulu bitiriyor, iş arıyor. Soruyor iş adamı, her işi yaparım diyor. Her işi yapıyorsan hiçbir şey yapamıyorsun demek ki. Hangi elemana ihtiyaç duyuyorsa ona göre eğitim verilecek.

KOBİ'lere vergi ve sigorta borcu olmayan her KOBİ’ye ödediği vergi kadar bir yıl süreyle faizsiz kredi vereceğiz. Bu uygulamayı getirdiğimizde işini yapacak. İstihdam yaratacak. Sopa ile ceza ile kayıtdışı ile mücadele olmaz. Kayıt dışını ya daraltacak ya da vazgeçecek. Yaptığımız zaman göreceksiniz, bir sıçrama yaratacak.

SANAYİCİNİN ENGELLERİNİ KALDIRMAK ZORUNDAYIZ

Tabi bütün bunları yaparken mali disiplini koruyacağız. Şeffaf bir politika izleyeceğiz. Kesin hesap kanununu getireceğiz. Parlamentoda hiç tartışılmaz bu. Biz kesin hesap kanunu getireceğiz. Kesin hesap kanunun başkanı da ana muhalefetten olacak. Bu olmadan zaten temiz siyaset olmaz. Biz siyasette köşeyi dönme gibi bir düşüncemiz yok. Bu açıdan en büyük güvencemiz bu ülkenin sanayiciler. Çok açık net sosyal demokrat bir partinin genel başkanı olarak söylüyorum. Sanayici bir ülkenin kamu görevlisidir. Kendisi için çalışmaz artık sanayici ülkesi için çalışır, bizim yapmamız gereken sanayicinin engellerini kaldırmak zorundayız.

İRAN ÜNİVERSİTELERİ, TÜRKİYE'Yİ GEÇTİ

13 yılda 12 kez değiştirdiler. İnsaf. Çocuklarını denek olarak kullanan başka bir ülke yoktur. PISA sonuçlarını siz de biliyorsunuz. Sayın Davutoğlu koalisyon görüşmeleri sonrasında yaptığı açıklamada eğitimde görüş ayrıklarımız var demişti. Ben medeni bir sistemi savunuyorum siz orta çağı savunuyorsunuz. Üniversiteler bilgi üretim merkezleri olacak. Bilgi üretecek üniversiteler. Üzülerek söylüyorum yine içim kan ağlıyor. Cumhuriyet Teknik’te okudum geçen gün. İran üniversitelerinde bilimsel makale sayısı Türkiye’yi geçti.

ZORUNLU EĞİTİM SÜRESİ UZAYACAK 

Kesinlikle zorunlu eğitim süresini uzatacağız. Tam gün eğitimi getireceğiz. Bakın şu talimatı verdim. Mutlaka çok sayıda her mahallede kreş açın. Kadın çocuğunu kreşe getirmeli ve sosyal hayata dahil olabilmeli.

Çağdaş ülkelerdeki üniversiteler hangi koşullarda eğitim veriyorsa, onu getireceğiz. Öğretmeni toplumun lideri yapacağız. Bütün harcamalardan kısacağız, eğitime önem vereceğiz. Siyasetin bir de gelecek ufkunun olması lazım. Siyasetin bir vizyonu olması lazım. Türkiye’yi daha farklı bir noktaya taşımak zorundayız. Okul aile birlikleri, kesinlikle yeni bir yasa getireceğiz, anneler okul aile birliklerinin kesin üyesi olacaklar. Okul aile birliklerine yasal kimlik vereceğiz, anne okul yönetiminde söz sahibi olsun.

Eğitim milli olmak zorundadır. Ama evrensel değerlerle uyumlu olmalıdır. Ama bizim eğitim sistemimiz ne milli ne de evrensel değerlerle uyumlu.

İmam hatiplere takmışlar. Orada okuyan bizim çocuklarımız değil mi. Onların da modern dünyayı anlamasını isteriz.

TÜRKİYE 30 YILDIR BU SORUNU AŞAMADI

Beşinci sorun alanımız toplumsal barıış. Türkiye 30 yıldır bir sorunu aşamadı. Adına terör deyin ne derseniz deyin. Bu sorunun anahtarının özgürlük ve demokraside yattığını söyleyen genel başkanım. Bu sorunun çözümünde temel 4 ilke vardır. 
Biz geçen yasama yıllarında ana muhalefet partisiydik, ama bu sorunu diğer ülkeler nasıl çözmüşler diye diğer ülkelere heyet gönderdik. Ama bunu yapması gereken o dönemin iktidarıydı. Eğitim sorunu için Finlandiya’dan eğitim reformunu yapan bakanı davet ettik. Eğitim sisteminde reform yaptık, milli gelir 40 bin dolara çıktı dedi.

SORUNU ÇÖZEBİLECEK PARTİ BİZİZ

Ben size şu sözü verebilirim. Bu sorunu çözecek olan parti biziz. Cumhuriyet Halk Partisidir. Bu ülkeyi kuran Cumhuriyet halk partisidir. Bizim üç tehlikeli fay hattımız üzerine hükümeti kurdular. Etnik kimlik savaşarak siyasi kimlik kurarsanız, ayrışma yaparsınız. Toplumu komşusunu sorgular hale getirdiler. Siyasetin gerginlik alanı olmaması lazım.

DEMİRTAŞ'I DIŞLAYAMAZSINIZ DEDİM

Son gittiğimde Davutoğlu’na dedim, Demirtaş’ı dışlayamazsınız, HDP’yi dışlayamazsınız. 6 milyon oy almış. Koalisyon görüşmelerinde birbiriyle bir araya gelmeyen iki parti HDP ve MHP’nin ortak talebi vardır. Koalisyon kurulacaksa CHP olsun. Bu güveni vermiş olmakla ilgili.

Konuştuğum bir iş adamı kazanıyorum ama mutlu değilim diyor. Kazanıyorsa mutlu bir şekilde harcaması lazım.

SİZİN OYUNUZA İHTİYACIM VAR

Sizden bir isteğim var, eski algılarınızı bir kenara bırakın. Sizin oyunuza ihtiyacımız var, çalıştığınız bütün kişileri alın sadece sizin değil, sizin oyunuza ihtiyacımız var. Siyasetçi bir hata yaptığında rahatlıkla çıkıp eleştirmek istiyorsanız sizin oyunuza talibim. Vermezseniz ne olacak, bana bir şey olmaz. Ben zaten maaşımı alıyorum, arkadaşlarım da alıyor. Onu da zaten siz ödüyorsunuz, sizin vergilerinizle alıyorum. Olan topluma olur.

Ben eleştiriye tahammül edemiyorsam, siyasette ne işim var. Biri beni eleştiriyorsa ben onu okurum.

Beş sorun alanı birbiriyle alakası alanlardır. Beş temel sorun alanını çözmek zorundayız. Kadrolarımız yetkin. Bizim yayımladığımız seçim bildirgesini diğer partiler kopya ediyorsa, en iyi çalışmanın, sorunları en iyi çözen partinin bizim olduğumuzu gösterir.

SORU-CEVAP BÖLÜMÜ
Bağımsız Merkez Bankası sorusu, vergi idaresi sorusu

Merkez bankasının bağımsızlığı önemli. Bizim burada bahsettiğimiz sıcak siyasetin buna karışmamasıdır. Bizim yaptığımız yanlış zorla faizi yükselteceksin ya da indireceksin diyoruz. Bu saygınlığı azaltır. MB araç kullanmakta bağımsızdır.

Vergi iadesi bağımsız olacak. Bunun için de yasa çıkarmanız gerekiyor. Verginin toplanması ayrı bir olaydır. Adı üstünde gelir idaresidir. Yasanın hazırlanması sırasında iş dünyasının da doğal olarak görüşünü alacağız. Vergi denetiminin de kendi kuralları içinde yapılması lazım. Vergi toplanmasında bize yakın olanlara dokunmayın bize uzak olanların üzerine gidin anlayışından ayrılmamız gerekiyor. Bizim yapacağımız bürokrasi. Vergi toplayan idarenin siyasetin emrine girmemiş olması lazım. Siyaset derken sıcak siyasetin.

Vergi denetimi ve kuralların baskı olarak kullanılmaması lazım.

İş adamının saygınlığını korumak zorundasınız.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)