E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemDarbenin arkasındaki ülkeler rengini belli etti!---

Darbenin arkasındaki ülkeler rengini belli etti!

Darbenin arkasındaki ülkeler rengini belli etti!
27 Temmuz 2021 - 15:04 www.borsagundem.com

Kuzey Afrika ülkesi Tunus'ta başbakanın görevden alınması ve meclisin askıya alınmasıyla başlayan siyasal çalkantı dünya çapında yankı buldu. Darbenin arkasındaki ülkeler ise rengini belli etti.

ABD'den Türkiye'ye, Avrupa Birliği'nden Rusya'ya bütün dünyanın gözünü çevirdiği ülkede gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi, Reuters haber ajansı son 10 yılın en büyük krizinin yaşandığını bildiriyor. Birleşik Arap Emirlikleri'nin ardından Suudi Arabistan da rengini belli etti.

Kendi atadığı başbakan Hişam el Meşişi'yi görevden alan Cumhurbaşkanı Kays Said, kendisini destekleyen sendikacılar, işadamları ve hukukçuları akşam saatlerinde Kartaca Sarayı'nda ağırladı.

Meclisi bir ay devre dışı bırakmasını ve aldığı kararları savunan Said, "Bu durumun darbeyle alakası olduğunu iddia eden, hukuk derslerini gözden geçirsin. Biz darbeci değiliz ama Tunus devletini de kolay lokma yapmayacağız" deyip ekledi:

"Bazıları, bunu nasıl darbe olarak görüyor şaşırıyorum. Ben hukuk okudum ve okuttum ve darbenin ne olduğunu biliyorum. Darbe, meşruiyetin dışına çıkmaktır. Ben anayasayı uyguladım. Meclis Başkanına da telefon açtım ve 80. maddeye müracaat edeceğimi söyledim."

Milliyet'in haberine göre; 2019 yılında yolsuzlukla mücadele ve devleti yeniden yapılandırma vaadiyle bağımsız aday olarak katıldığı cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan hukuk profesörü Said'e en büyük tepki, iktidardaki Nahda Partisi'nden yükseldi.Meclis Başkanı da olan Nahda lideri Raşit el Gannuşi, Pazar gecesi Kays Said'in yönetimi eline almasının ardından parlamento binasına girmek istedi ancak kapıları kontrol eden askerler tarafından engellendi.

MECLİS ÖNÜNDE ARBEDE

Sabah olduğunda ise Nahda Partisi taraftarları meclis önünde toplandı. Bazı protestocular kapıya tırmanarak askerlere 'Kapıları açın' diye bağırdı. Kays Said'in aldığı kararları destekleyenlerin aynı yere gelmesiyle meclis kapısı önünde arbede yaşandı.

SUUDİLER RENGİNİ BELLİ ETTİ

Darbenin arkasındaki ülke olarak gösterilen Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'dan yapılan sosyal medya paylaşımlarında ise Tunus'ta siyasetin devre dışı kalması göstere göstere kutlandı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı (SPA), iki ülkenin dışişleri bakanlarının telefon görüşmesi yaptığını, Riyad yönetiminin istikrarı sağlayacak önlemleri desteklediğini bildirdi. Haberde, Kraliyet ailesinin Tunus'un güvenliği ve istikrarı konusundaki hassasiyeti vurgulandı ve Kays Said'e destek verildi.

El Arabiya televizyonu, ordu ve polis birliklerinin sivil yönetimi askıya alan Kays Said kararlarını uyguladığını son dakika haberi olarak duyurdu. Suudi Arabistan medyası ayrıca Nahda Partisi'nin iktidardan düşmesini isteyen Tunusluların görüşlerine yer veriliyor. Cumhurbaşkanı Said'e destek verenlerden biri, "Tunus'u korumak için buradayız. Müslüman Kardeşler yönetiminde bütün trajedileri gördük" ifadesini kullandı.

AB 'den Tunus'ta meclis faaliyetlerinin yeniden başlatılması çağrısı

 

Tunus'ta askerler meclisi kapattı!

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (9)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Akbük 28 Temmuz 2021 06:34

  Her Müslüman görünümlüyü Müslüman zannetmeyin onlar Müslüman görünümlü iki ayaklı şeytnnı

 • Abdul28 Temmuz 2021 05:40

  Bunlar yılardır böyle başkası petrol satması diye yıllarca diğer ülkelerle urasdilar

 • Bigün28 Temmuz 2021 00:21

  Bigün bunların arkasınada biri geçer

 • www27 Temmuz 2021 17:20

  Mısır'dan sonra Tunus'ta da ihvan kaybetti , demek ki ideal yönetim değil

 • adem27 Temmuz 2021 19:34

  sana göre ideal ne kardeş

 • manyak herif27 Temmuz 2021 17:00

  sayın kılıçdaroğlunun darbeci cumhurbaşkanın haklı olduğunu söylerse hiç şaşaırmam.Dikkat edin bunu eninde sonunda söylettireceklerdir.

 • ayıp yahu27 Temmuz 2021 19:09

  olaya ülkemizi niye katıyorsun... Tunusda olanlar, kendilerinin iç işleri bize ne..!!! ve sana ne !!!?? Tunus milleti karar versin biz sınırlarımızı kaçak ne idüğü belirsiz sızmalardan ve afganlıları habire bize zarar vermek için postalayan İran'dan da koruyalım yeter...

 • Bika27 Temmuz 2021 15:55

  ihvan'a destek verenler  iktidardan uzaklaşıyor ya da uzaklaştırılıyor.

 • ALİ HAYDAR YEZİDSEVMEZ27 Temmuz 2021 15:32

  Yüce ALLAH ım bu kafirleri ve bu kafirlerin yanında olanların hepsini helak edin lütfennnnnnnnnnnnnnnnnnn...çünkü garibanlar ve müslüman kardeşlerimiz bunlardan çok çekmiştir.gönder bunların üzerine tüm hastalıklarınızı ve felaketlerinizi.