E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıDalgalanma devam edebilir---

Dalgalanma devam edebilir

Dalgalanma devam edebilir
28 Ocak 2021 - 09:25 www.borsagundem.com

Deniz Yatırım tarafından hazırlanan analizde BİST 100 endeksi işlemlerinde dün gözlenen yüksek satış baskısının ardından bugün de kısmen dalgalanma devam edebileceği belirtiliyor

27 Ocak fiyatlamalarında gözlenen volatilite finansal varlıkların geldikleri yüksek seviyeler ve makul değerlemelerden uzaklaşmaları göz önüne alındığında çoğu kişi için sürpriz olmasa gerek. Öte yandan tüm negatif haber başlıklarının tek bir güne sıkışması ve peşi sıra takip edilmesi sürprizin temel noktasını oluşturmakta. Bir şekilde satış tarafında yer almak için bahane arayan kesim açısından bu denli yoğun akışın olduğu gün ciddi anlamda potansiyel taşırken, kaldıraçlı pozisyonların ise sıkışmasına ve satışların diğer satışları tetiklemesine zemin hazırladı. Normal şartlar altında bugünü karşılıyor olsaydık TCMB Enflasyon Raporu sunumundan ve mevcut risk iştahının Türk lirası açısından yaratacağı değerlenme potansiyelinden daha fazla söz edebilirdik. Temelde yine de aynı noktada kalma pozisyonumuzda farklılık yok. Başkan Ağbal'ın bugün gerçekleştireceği sunumda 2021 enflasyon tahminini çift haneli seviyelere doğru yükselttiğini belirtmesini ve sıkı para politikası vurgusunu öne çıkardığını görmeyi bekliyoruz. Bu da lira için mevcut tampon alanının devamı ve risk iştahının yeniden ivmelendiği ortamda paritenin 7.30 bölgesinin aşağısına hareket edebileceği anlamı taşıyor. Ancak, globalde gözlenen risk algılaması sendelemesi ve BİST 100'deki satışlar bugün için bir miktar farklı tabloyu karşımıza çıkarıyor.

Yine de negatif değiliz. Ülke risk priminde ciddi değişim olmamasını ve ABD'de vadeli endekslerin yatay seyretmesini bardağın dolu kısmı olarak görüyoruz. Gün içerisindeki ilk dengelenme arayışında lira cinsi varlıklar da pozitif tepki verecektir.

Türk lirası Amerikan doları karşısında günü %-0.69 ile takip edilirken, BİST 100 endeksi kapanışı %-4.5 performansa paralel 1467 puan seviyesinden gerçekleşti. 10y vadeli tahvilde faizin son düzeyi +2bp ile %13.18 olurken, ülke risk primi ise 326bp ile sınırlı düzeyde artışa işaret etti.

EMEA bölgesi endekslerinde hem satışın hem de risk algılamasındaki değişimin merkezi olarak öne çıktı. Euro Stoxx 50 %-1.57, FTSE 100 %-1.30, DAX %-1.81 ve Rusya (RTS, USD) grubu varlıkları %-2.10 ile günü tamamladı. İşlem hacimleri son 5 gün ortalamalarının %50 civarı üzerinde artışa işaret ederken, Rusya'da ise %15 düşüş gösterdi.

Amerika kıtası işlemlerinde Avrupa seansından devralınan negatif tablonun bir miktar daha olumsuz anlamda genişlemesi söz konusuydu.

Majör ABD endekslerinde kapanışlar %2'nin üzerinde değer kayıpları ile olurken, Nasdaq cephesinde işlem hacmi %63 artış gösterdi. Kıtada yer alan gelişmekte olan ülke varlıkları kısmen daha dirençli dururken Bovespa %-0.50, Merval ise %1.02 ile takip edildi.

Asya'da yeni gün fiyatlamaları Avrupa ve ABD'den devralınan negatif resmin devamına işaret ediyor. TSİ 08.30/ NKY 225 %-1.41, Hang Seng %-1.81, CSI 300 %-2.04 ve KOSPI %-1.55 ile işlem görmekte. USDCNH paritesi offshoreda 6.4959 ile yatay seyrederken, PBOC tarafından fixing kur ayarlaması 6.4845 ile yuan değer kaybına işaret etmekte.

BİST 100 endeksi işlemlerinde dün gözlenen yüksek satış baskısının ardından bugün de kısmen
dalgalanma devam edebilir. Genel uzun vadeli pozitif yaklaşımımızda henüz bir değişiklik söz konusu
değil. 1475-1500 puan aralığında dengelenme arayışı olması durumunda toparlanma ivmelenebilir.
Aksi durumda ise 1450 bölgesi aşağı yönde öne çıkacaktır. Avrupa seansı ile artan yüksek korelasyon
nedeniyle fiyatlamalarda global eğilim yakından izlenmeli.

USDTRY paritesi işlemlerinde azalan ülke risk primi ve atılan normalleşme adımlarının etkili olmasının ardından ek negatif yeni bir başlık doğmadıkça Türk lirası lehine pozisyonlanmanın devam etmesini
ve global fonlama koşullarındaki seyrin belirleyici olacağını düşünüyoruz. Teknik açıdan 7.30-6.90
destek, 7.51-7.73 ise direnç olarak izlenebilir.

EURUSD paritesi fiyatlamalarında temel belirleyici global Amerikan doları yaklaşımı olmaya devam
ediyor. ECB ve faiz indirimine dair spekülatif haber akışının kalıcı euro zayıflaması için yeterli
olmadığını düşünüyoruz. Orta vadeli EUR yükselişi açısından 1.1880 bölgesi üzeri eğilimin
sürdürülebilirliği önemli. Söz konusu seviye gerisine gelinmedikçe EUR lehine ortamın korunacağını
düşünüyoruz. 1.2050/40 destek, 1.2300 direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bir süre daha 1.20-1.23
bandındaki yataylaşma devam edebilir.

Günün önemli şirket haberleri 28/01/2021

 

Borsada düşüş devam edecek mi?

 

Türk Traktör ve Tekfen sorusu

 

Yabancıların aldığı hisseler

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)