E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaTeknolojiD-8 ülkelerinden Türkiye'ye uçak sanayiinde ortaklık çağrısı---

D-8 ülkelerinden Türkiye'ye uçak sanayiinde ortaklık çağrısı

D-8 ülkelerinden Türkiye'ye uçak sanayiinde ortaklık çağrısı
22 Kasım 2020 - 09:33 www.borsagundem.com

D-8 ülkeleri hem savaş hem de ticari uçak üretilmesi ve bakımı konusunda Türkiye’yle işbirliği yapmak istiyor

Havacılık sektöründe yaptığı çalışmalarla dünyanın önemli ülkelerinden biri haline gelen Türkiye, gelişmekte olan 8 Müslüman ülkenin kurduğu Gelişen 8 Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün (D-8) uçak sanayilerinin merkezi ve teknik bakım üssü oluyor.

Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya'dan oluşan örgütün sivil havacılık otoritelerinin yaptığı toplantıda 8 ülkenin havacılık alanında işbirliğinin artırılması ve bakım onarım konularında Türkiye'nin bu ülkelere bakım tesisleri kurması planlandı.

DEİK Malezya ve Endonezya iş konseyleri Başkan Yardımcısı ve THY Teknik Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel, Mısır ve İran dışındaki diğer üyelerin Türkiye ile hem savaş hem de ticari uçak üretilmesi konusunda isteklerinin olduğunu söyledi.

Tokel, "Türkiye'nin uçak bakımı konusunda tesisler kurması istendi. Aşgabat'ta ve başka merkezlerde 'Gelin uçak bakım fabrikaları kurun' diyorlar. Sadece F-16 uçaklarının bakım faaliyetinden yılda 1 milyar dolar gelir. Bu ülkelerde sivil ve askeri yüzlerce uçak var. Ayrıca Malezya ve Endonezya'nın savaş uçağı ihtiyacı var. Bizim MMU uçağımıza ilgi gösteriyorlar. Virüs sıkıntısı bittiğinde bu ülkelerle önemli projeler yapılacak" dedi.

Malezya ve Endonezya İşkonseyi Başkan Yardımcısı olarak bu ülkelerle birçok toplantı yaptığını söyleyen Tokel, "Bugüne kadar bu ülkeler ortak proje yapmamışlar. Siyasi ya da ekonomik nedenleri var. Ama şimdilerde işbirliği fikri güçleniyor. Pakistan her aşamada Türkiye'nin kardeş ülke olduğunu söylüyor. Malezya'nın bizimle ilişkileri çok iyi, yatırım yapmayı düşünüyor" diye konuştu.

Birkaç ay önce Pakistan'da D-8'in sivil havacılık otoriteleriyle bir toplantı yaptıklarını anlatan Tokel, şöyle devam etti: "Toplantıya Türk Hava Yolları Teknik olarak biz katıldık. Orada sunum yaptık. Üç öneri getirdik. Sekiz otoritenin bir araya gelerek, tek otorite olmasını istedik. Avrupa'daki havacılık otoritesi gibi. 8 ülkenin havacılık sanayilerinin koordine edilmesi talebinde bulunduk. Türk Hava Yolları Teknik olarak bu işi bizim yapabileceğimizi ilettik. D-8'deki sivil havacılık otoritelerini toplayacağız. Onları birbirleriyle tanıştıracağız. 8 ülkenin uçak bakım şirketlerini bir şemsiye altına almayı teklif ettik."

Tokel, ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönettiği projelere bu ülkelerin iştirak edebileceğini anlatarak, "Belki D-8'in bütün ülkeleri buna dahil olamayabilir. Ama sözgelimi bir Pakistan, İran, Endonezya, Malezya, Türkiye arasında gerçekleşebilir. Onların yaptığı projelere biz katılabiliriz.

Aşıda ‘Türk Hoca’ faktörü

Ankara'dan Yunanistan'a Naxtex dersi!

Zengin Türkler 2.6 milyar vergi kaçırıyor

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (14)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ANTALYA23 Kasım 2020 13:48

  kötü komşu insanı mal sahibi yapar.. ab abd gibi kötü komşular...müslümanların birleşip bir şeyler yapması güzel gelişme.....

 • ŞEMSETTİN KARLIDAĞ23 Kasım 2020 11:46

  CHP ve dostu HDP iktidara gelir ise  bu uçağın süpersonikini hemde bir sene içinde yaparız.çünkü arkasında Biden var.

 • AHMET ÖZBİR23 Kasım 2020 12:09

  ALLAH müstakını versin hiç güleceğim yoktu.o dediklerin bu uçağın tekerini dahi yapamazlar çapsız seni.

 • AhmetK23 Kasım 2020 08:43

  Keske olabilse ama ya maddi olarak yada siyasi olarak o politikayı gudebilecek ülkeler degıller. Mısır ve iranı zaten saymıyorum, onlar Turkiye dusmanı ülkeler. Surece dahil olabilseler verimlilik ve maliyet azalısı anlamında elimizi hafifletirlerdi ama maalesef bos hayal..

 • İRAN İLE OLMAZ23 Kasım 2020 08:33

  İran PKK yı destekliyor. İranla iş yapılmaz.

 • Mantık 22 Kasım 2020 20:25

  Bazı ulkeler ile işbirliği içinde yapmak üretim ve maliyeti düşürür zaten. Ayrica projenin hızlanmasını da sağlar. Ama işbirliği yapilacak ulkeler sağlam ve sözünden dönmeyen, sorun cikarmayacak ulkeler ile yapılmalı. Malezya, Azerbaycan, Pakistan gibi ulkeler ile olabilir,

 • TARKUT TARKAN22 Kasım 2020 21:19

  abd nin dostları chp ve hdp iktidare gelir ise abd nin isteği doğrultusunda her zaman olduğu gibi tüm askeri üretim projeleri ab ülkelerininde ana sanayisi olan otomobil üretimi suya düşer.libya, suriye ve k.ırak tan da çıkarız.akdeniz ve eğe denizinin tamamını da yunanistan veririz.yeterki muhalefet için  iktadara gelsinler bu ülke yanmış bitmiş yitmiş umurlarında mı.

 • reis22 Kasım 2020 12:32

  O TÜRKİYEYİ BİTİRİP BİR KENERA ATTILAR.ZOR ARTIK BU KAFAYLA..

 • Ahmet22 Kasım 2020 12:21

  Hahh işte şimdi tam olarak ülke curcunaya döner yığılır ne kadar mülteci varsa....

 • Alavere Dalavere23 Kasım 2020 13:21

  En azından senin gibi Ahmet olupta gerçekte Tony, George, Hans olan Kripto Ahmetlerden, Mustafalardan kurtuluruz (Peygamberimizin isimlerini pis isleri için kullananlardan Allah'a siginirim) Cok sigsiniz ve çabuk belli ediyorsunuz, hic olmazsa Acemlerle calisin baride Sumuklu Papazıniz gibi daha Kripto olursunuz. :D  :D  :D  :D 

 • Ali22 Kasım 2020 12:13

  40 yıldır pkk yı besleyen iran yönetimi ve abd nin yönettiği mısır ile olmaz.

 • ali22 Kasım 2020 12:00

  lider olmak için evet bu fırsatı kaçırmamalıyız

 • Tufan22 Kasım 2020 11:57

  İran ve mısır her zaman sorun çıkarır. Mısır zaten dikta kafalı avrupa abd köpeği. İran ise şia kafasıyla sünnileri her zaman düşman görme huyundan vazgeçmiyor.

 • ff23 Kasım 2020 09:15

  aynen. iran rusya abd mısır suudilerden ermenilerden yunanalardan dost olmaz. vercen bunlara kazığı.