E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemCumhurbaşkanlığı YİK Toplantısı'nda tersine beyin göçü ele alındı---

Cumhurbaşkanlığı YİK Toplantısı'nda tersine beyin göçü ele alındı

Cumhurbaşkanlığı YİK Toplantısı'nda tersine beyin göçü ele alındı
17 Şubat 2020 - 22:02 www.borsagundem.com

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı'nda 'tersine beyin göçü'nün özendirilmesi ele alındı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı'nda, tersine beyin göçünün özendirilmesinin ve Türk bilim insanlarının yanı sıra dünyadan bilim çevrelerinin Türkiye'ye çekilebilmesi hususunda geliştirilebilecek politikaların ele alındığı belirtildi.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun tarafından yapılan açıklamada, Erdoğan başkanlığındaki toplantıda, tersine beyin göçünün özendirilmesi için atılması gereken adımların masaya yatırıldığı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Türkiye'nin, ilerleyişini sürdürmesi için her alanda olduğu gibi bilimsel ve teknolojik çalışmalarda da öncü olması gerektiğini vurguladığını aktaran Altun, yetişmiş insanları Türkiye'de tutmanın yanında, yurt dışına gitmiş olanların tekrar ülkeye dönmelerinin yerli ve milli teknoloji hamlesine sağlayacağı katkılar ile Türk bilim insanlarının yanı sıra dünyadan bilim çevrelerinin Türkiye'ye çekilebilmesi hususunda geliştirilebilecek politikaların da görüşüldüğünü, bu konuda devletin yanı sıra özel sektörün de sunabileceği katkıların istişare edildiğini ifade etti.

Altun, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı'nda ayrıca "İstanbul Sözleşmesi" olarak bilinen "Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi"nin de tüm boyutlarıyla görüşüldüğünü belirterek, şu bilgileri paylaştı:

"Toplantıda Sayın Cumhurbaşkanımız, bütün dünyanın bir sorunu olan kadına yönelik şiddeti 'bir insanlık suçu' olarak gördüğünü ifade etmiştir. Toplantıda, şiddet başta olmak üzere kadınların tüm meselelerinin çözülmesi için bugüne kadar yapılanların yanında atılabilecek adımlar hususunda öneriler sunulmuş, kadının aile ve toplum dengesinin teminatı olarak görüldüğü bir iklimin oluşturulmasına dönük çabalar dile getirilmiştir." 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (9)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Bora18 Şubat 2020 04:45

  Ülkeyi gwcmişteki eğitim başarısıyla yöneten beyinler yönettikce, ülkeye beyin göçü olur ancak

 • ters 17 Şubat 2020 23:46

  forograftaki kadroya bakınca anlıyorsunuz tersine göçü:D

 • fafa17 Şubat 2020 23:27

  Geri dönüş çok zor,çünkü yurt dışına gidenler zaten Türkiye'de iyi maaş alanlardı.Benim çevremden gidenlerin durumu çok iyiydi.

 • Emekli17 Şubat 2020 23:08

  Ülkeyi 18 yılda yaşanmaz hale getirdin. İki çocuğum da Almanya’da yaşamaya başladı. Birisi de Alman vatandaşı oldu. Çok yazık.

 • AhmetK18 Şubat 2020 07:33

  Sen cocukların vatan askını oğretmezsen, yunan vatandası da olurlar.. onu gec, kendıne bak sen. Sen de kacabılıyorsan kac, oradan ülkene diyorum ama sizin gibilerin ülkesi neresi belli değil sen Türkiye anla, giydirip durursunuz

 • Ramazan17 Şubat 2020 22:25

  Beynimiz yandı asgari ücretle geçinmekten. İşe 7 km yürüyorum, neden mi 3.5 lira otobüs parasını kızıma harçlık vermek için

 • Kaçan Grup17 Şubat 2020 22:20

  boşuna uğraşmayın suriyelilerden başkasını çekemezsiniz

 • Hasan17 Şubat 2020 22:20

  Aklı olan sen varken dönmez

 • AhmetK18 Şubat 2020 07:35

  Aklınız yokken var gibi davranıyorsunuz onu anlıyorım ama keşke vicdanınız, vatan ve din aşkınız da olsa..