E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıCoeure: Libra gibi stablecoinler doların konumunu tehdit edebilir---

Coeure: Libra gibi stablecoinler doların konumunu tehdit edebilir

Coeure: Libra gibi stablecoinler doların konumunu tehdit edebilir
18 Eylül 2019 - 12:46 www.borsagundem.com

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Benoit Coeure, stablecoinlerin gelecek dönemde doların konumunu tehdit edebileceğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Benoit Coeure, Salı günü Lüksemburg’daki bir konferansta yaptığı açıklamalarda küreselleşme ve online ödeme sistemlerindeki hızlı gelişim dalgasının sınır ötesi işlemlerin daha hızlı olması kapsamında tüketici beklentilerini arttırdığını belirtti ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney’nin uluslararası bir merkez bankası kripto para birimi oluşturulması yönündeki çağrısını destekledi.

Coeure, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bazı özel durumlarda gelişmelerine izin verilirse, diğer yasal ve egemen para birimlerinden çok özel dijital para birimleri doların egemenliğini kolayca tehdit edebilir. Bu noktadan sonra atılacak en doğal adım küresel merkez bankalarının bir araya gelerek yaygın teknik kurallar ışığında merkez bankaları tarafından oluşturulacak dijital paraların kullanılabilirliğini incelemektir.”

Uluslararası para kavramının piyasalardaki durgunluktan beslendiğini belirten Coeure yirmi yıl önce euronun oluşturulmasından bu yana sınır ötesi e-ticaretin Euro Bölgesi’nde henüz tam olarak yaygınlaşmadığını vurguladı. Facebook gibi istikrar ve hızlı işlem hizmeti sunan  ağların oyun değiştirici özelliklere sahip olduğuna dikkat çeken Coeure, asıl önemli olanın söz konusu kripto paraların geleneksel para birimlerinin oluşturduğu istikrarı sağlayıp sağlamayacakları olduğunu ve küresel yetkililerin bunu incelediğini söyledi.

Facebook’un kripto para birimine yönelik ise Coeure, “Libra şüphesiz merkez bankalarının mevcut ödeme sistemlerini güçlendirmeleri için bir uyanma ikazı oldu” dedi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • oğuz18 Eylül 2019 13:33

  oki doki ne diyon bu habere gerçekleşirse gidermisin memleketin almanyaya?

 • Tek vatan18 Eylül 2019 14:45

  Oki doki alman degil katil israil li

 • Okie Dokie18 Eylül 2019 14:14

  Almanya'lı değiliz biz kardeşim. Tanrı bizleri kutsasın. Amen.

 • Vatandaş18 Eylül 2019 13:06

  Haber ile gerçekten gurur duydum. Milli para birimimiz Lira'nın doların tahtını elinden alacağını duymak mutluluk verici. Yerli ve milli İHA ve SİHA'larımızdan sonra Lira'mız da dünyada söz sahibi oldu sonunda.

 • güzel18 Eylül 2019 13:53

    :D  :D  :D