E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaOtomotivÇip krizinin otomotivde Avrupa'ya maliyeti 100 milyar euroyu bulabilir---

Çip krizinin otomotivde Avrupa'ya maliyeti 100 milyar euroyu bulabilir

Çip krizinin otomotivde Avrupa'ya maliyeti 100 milyar euroyu bulabilir
28 Eylül 2022 - 12:43 www.borsagundem.com

Allianz Trade'nin araştırmasına göre, küresel yarı iletken krizinden en fazla zarar gören sektör otomotiv endüstrisi oldu.

Allianz Trade açıklamasına göre, çip krizinin Avrupa otomotiv sektörüne maliyeti 2021 ve 2022 genelinde 100 milyar euroyu bulabilecek.

Araştırmaya göre, çip krizinin en fazla otomotiv sektörünü etkilemesinin bir başka nedeni ise çip üreticilerinin üretim kapasitelerini bilgisayarlar ve veri merkezleri gibi talebin hızla artışa geçtiği nihai pazarlara kaydırması oldu.

Çip sıkıntısı nedeniyle otomobil üretiminin 2019 seviyesinin çok altında kaldığı vurgulanan araştırmanın sonuçlarına göre, sektörün küresel olarak toplam üretim kaybı 18 milyon adedin üzerine çıkmış durumda.

Araştırmada, araç üretiminin 2021 yılında 13 milyonla benzeri görülmemiş seviyelere gerilediği Avrupa'da durumun daha kötü olduğu belirtilirken, Çin’deki karantina kapanmaları ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesiyle ortaya çıkan ek tedarik zinciri aksaklıkları nedeniyle üretimdeki toparlanmanın yeniden sekteye uğradığı ifade edildi.

Almanya en büyük darbeyi aldı

Açıklamada görüşlerine yer verilen Allianz Trade Türkiye CEO’su Ahmet Ali Bugay, çip sıkıntısının yol açtığı üretim yavaşlamasının Avrupa ekonomisine maliyetini hesaplamak için 2021 ve 2022 üretiminin 2019 seviyeleriyle karşılaştırıldığını belirtti.

Hesaplamalarına göre 2021 yılında 50 milyar euronun üzerinde bir kayıp yaşandığını aktaran Bugay, şöyle devam etti:

"Bu da bölge GSYH’sinin yüzde 0,4’üne eşit bir rakam. Avrupa’da otomotiv üretiminin 2022 yılında bir kez daha yüzde 1 azalacağını varsayarsak 47 milyar euroluk bir kayıp daha yaşanabilir ve toplam kayıp 98 milyar euroya ulaşabilir.

Otomotiv sektörü toplam katma değerin daha büyük bir payını temsil ettiği için Almanya, 2021 ve 2022'de 47,5 milyar euro katma değer kaybıyla en büyük darbeyi aldı. İşin iyi yönünden bakılırsa, perakendecilerdeki tarihi düşük stok seviyeleri göz önüne alındığında, üretimin 2023 yılında yeniden hareketlenmesi yukarı yönlü büyük bir potansiyel yaratabilir."

Çözüm için Avrupa’daki desteklerin acil ve makul hedeflere odaklanması gerektiğini kaydeden Bugay, “2021 yılında dediğimiz gibi, Avrupa’nın yarı iletkenler konusunda özerklik kazanması düşük bir ihtimal. Ancak politika yapıcılar, teşvikleri tüketici elektroniğinden ziyade otomotive odaklayarak, yerli üretimi teşvik ederek ve ortak girişimler başlatarak krizin çözümü için doğru yönde adım atabilirler." ifadelerini kullandı.

Çin, ABD'nin Çip Yasası'na tepki gösterdi

 

Çip krizi sona mı eriyor?

 

Çip krizinin otomotiv sektörüne yansımaları

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ALİ HAYDAR KIRMIZIALEV28 Eylül 2022 20:56

  ÇİP OLAYINI VE DİĞER KRİZLERİ ABD ÇIKARTARAK DÜNYA NIN EN ÖNEMLİ OTOMOBİL ÜRETİCİSİ ALMANYA İNGİLTERE VE FRANSA YI PAYPAS ETMİŞTİR.

 • ZABİR KÖMÜŞ28 Eylül 2022 19:31

  Bence iyi oldu.tüm markalar kendi çiplerini bundan sonra kendileri üretirler.

 • EXSTRİKS28 Eylül 2022 13:20

  ACABA 10 BİNLERE KİŞİ İSSİZ KALABİLİR Mİ.

 • MUHALET KUŞUÖTMEZ28 Eylül 2022 13:08

  bence iyi oldu.her şey ucuz diye tekelleşen şirketlere bel bağladılar.onlarda musluğu kapatınca işler sarpa sardı istese zamanında almanya bu çiplerin en kralını yapamaz mı idi.