E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıÇinliler altınlarını satıyor---

Çinliler altınlarını satıyor

Çinliler altınlarını satıyor
07 Aralık 2021 - 10:03 www.borsagundem.com

Korona virüsü dünyaya yayarak ekonomileri alt üst eden Çin, emtia fiyatları üzerinde de dalgalanmalara neden olan işlemlerin merkezi!

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatının 1900 dolara kadar yükselmesinin ardından özellikle Çinli gençlerin satışa geçtiği ortaya çıktı. Artan satışların etkisiyle altın fiyatları yıl içerisinde bir daha 1900 dolara görmedi. 1750 dolara kadar gerileyen altın fiyatlarında grafik hala kırmızı!

Amtia fiyatlarında etkili olan Çin’de yılın ilk üç çeyreğinde altın satışları yüzde 50 arttı. Çin Altın Birliği tarafından yayımlanan en son verilere göre, yılın ilk üç çeyreğinde, altın satışları yıllık bazda yaklaşık yüzde 50 artarak 813,59 tonu buldu. Bu miktar 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 5,89 yükseldi. Söz konusu performansa en büyük katkıyı altın mücevherat yaptı. Verilere göre, yılın ilk 9 ayında Çin’de altın mücevherat satışları, yıllık bazda yüzde 54,21 artarak 529,06 tona ulaştı. Bu miktar, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla ise yüzde 1,11 yükseldi.

Öte yandan, külçe ve çeyrek altın satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50,25 artarak, 214,13 tona ulaştı. Bu miktar, 2019 yılının aynı dönemine göre de yüzde 29,11 yükseldi. Bunun dışında, yılın ilk çeyreğinde, sanayi ve diğer alanlardaki altın tüketimi de yüzde 12,66 yükselerek, 70,4 tonu buldu.

Çin Altın Birliği’nin verileri, yılın üçüncü çeyreğinden itibaren yurtiçindeki altın satışlarının istikrarlı şekilde toparlanmaya devam ettiğini gösterdi. Özellikle tüketimi teşvik politikaları uygulanması ve geleneksel bayramlar gibi unsurlar nedeniyle altın ürünlerinin, özellikle altın mücevheratın satışlarında hızlı toparlanma görünüyor. Aynı zamanda, yılın üçüncü çeyreğinde altın fiyatları genel bakımdan istikrarlı bir seviyede korundu.

Altında gözler enflasyona çevrildi

 

Altının kilogramı 782 bin liraya yükseldi

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Bir yorum07 Aralık 2021 11:35

    Dünya nın en fazla dolar rezervi Amerika dan sonra Çin de!  Dolar ın değeri düşerse en çok bunlar zarar görür!  Çünkü ticaret Amerika ile!  Çok uzun olmayan vadede ise  altın sattığına pişman olur.