E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemÇin'den Pentagon'un raporuna sert tepki---

Çin'den Pentagon'un raporuna sert tepki

Çin'den Pentagon'un raporuna sert tepki
21 Ocak 2019 - 06:48 www.borsagundem.com

Pentagon'un füze konusunda Çin'in tehdit olduğunu bildiren açıklamasına Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yayımlanan füze savunma raporunda bahsedilen sözde "Çin tehdidine" dair ifadelere şiddetle karşı çıktıklarını açıkladı.

Bakanlık sözcüsü Hua Chunying, dün düzenlenen basın toplantısında, Pentagon'un raporuna günümüzdeki küresel barış ve kalkınma temasına uymayan Soğuk Savaş zihniyetinin ve sıfır toplamlı oyun gibi çağ dışı anlayışların hâkim olduğunu söyledi. Sözcü, abartılmış jeopolitik zıtlaşmalar ve büyük güçlerin rekabeti gibi konulara yer verilen raporda, sözde "Çin tehdidinin" de abartılı şekilde ele alındığını ifade etti.

ABD'nin girişimlerinin yapıcı olmadığına işaret eden sözcü, "Bu adım, bölgesel barış ve güvenliği tehlikeye sokmanın yanı sıra, uluslararası nükleer silahsızlanma sürecini engelleyecek, silah
yarışını tetikleyecek, küresel barış ve istikrarı baltalayacaktır" dedi.

Sözcü, Çin'in daima ortak, kapsamlı, işbirliğine dayalı ve sürdürülebilir güvenlik kavramını izlediğini, savunma niteliğinde ulusal savunma politikası uyguladığını dile getirdi.

Hua, Çin'in füzelerin yayılması sorununun siyasi ve diplomatik yollardan çözülmesi gerektiğinde ısrarcı olduğunu yineledi.

Pentagon: Çin dünyanın en gelişmiş silahlarına sahip

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)