E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiÇin'den akaryakıt fiyatlarına indirim---

Çin'den akaryakıt fiyatlarına indirim

Çin'den akaryakıt fiyatlarına indirim
10 Ağustos 2022 - 11:36 www.borsagundem.com

Çin, benzin ve dizel fiyatlarında 19 dolar indirim yaptı.

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, Çin’de bugünden itibaren perakende akaryakıt (benzin ve dizel) fiyatlarında indirime gidileceğini açıkladı. Komisyon, benzin fiyatının ton başına 130 yuan (yaklaşık 19 dolar), dizel fiyatının ise yine ton başına 125 yuan düşürüleceğini bildirdi. Bu indirim, 28 Haziran tarihinden bu yana benzin ve dizel fiyatında arka arkaya yapılan beşinci indirim yapılmış olacak.

Öte yandan, Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu bu fiyat ayarlamasının, ulaşım ve taşıma maliyetlerini azaltarak lojistik sektörüne olumlu yansıyacağına işaret etti. Şu an geçerli fiyat güncelleme mekanizmasına göre, eğer uluslararası piyasalarda ham petrol fiyatı ton başına 50 yuandan fazla artar veya eksilir ve bu fark 10 iş gününden uzun bir süre bu düzeyde kalırsa, Çin’de satışa sunulan benzin ve dizel gibi rafine edilmiş petrol ürünlerinin fiyatı da buna göre ayarlanıyor.

Komisyon, Çin’in en büyük üç petrol şirketi olan China National Petroleum Corporation, China Petrochemical Corporation, China National Offshore Oil Corporation kuruluşlarının ve diğer petrol işleme şirketlerinin arz istikrarını temin etmek bakımından petrol üretimini sürdürmeleri ve nakliye işlemlerini kolaylaştırmaları gerektiğini belirtti. Komisyonun fiyat izleme merkezine göre, uluslararası petrol fiyatlarının kısa vadede muhtemelen düşük kalacak.

Petrol fiyatlarında düşüş

 

Çin'de enflasyon 2 yılın zirvesinde

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)