E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiÇin'de enflasyon beklentilere yakın gerçekleşti---

Çin'de enflasyon beklentilere yakın gerçekleşti

Çin'de enflasyon beklentilere yakın gerçekleşti
10 Ağustos 2020 - 08:16 www.borsagundem.com

Çin'de Temmuz ayında tüketici fiyat endeksi bölgesel sel felaketi ve korona virüsten toparlanma atmosferinde beklentilere yakın gerçekleşti

Çin'de ekonomi korona virüs pandemisinden toparlanmaya devam ederken, Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre, ülkede tüketici fiyat endeksi Temmuz ayında yüzde 2.7 yükseldi.

Ekonomistlerin medyan beklentisinin yüzde 2.6 artış olduğu endeks Haziran ayında yüzde 2.5 artış göstermişti. Ülkede üretici fiyat endeksinde ise yüzde 2.4 düşüş kaydedildi. Endekste yüzde 2.5 azalma bekleniyordu ve Haziran ayında da yüzde 3'lük düşüş kaydedilmişti.

Gıda fiyatları Güney ve Merkez Çin'de meydana gelen sel olaylarının tedarik zincirine verdiği hasar sebebiyle sebebiyle aylık bazda hafif yükseliş kaydetti.

Volatil olan gıda ve enerji fiyatlarından arındırılmış çekirdek enflasyon Haziran ayındaki yüzde 0.9'luk değer almasına karşın Temmuz'da yüzde 0.5 değerinde gerçekleşti. Bu veri son on yılın en zayıf verisi olarak kayda geçti.

Üretici fiyat endeksindeki yavaşlama ise temel olarak artan emtia ve endüstriyel ürün fiyatlarından kaynaklandı.

Asya borsaları haftaya çoğunlukla yükselişle başladı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • KERİM12 Ağustos 2020 15:20

    BU ÇİNLİLER NE BÜYÜK ADAMLAR..1.5 MİLYARLIK ÇİNİN ENFLASYONUNU ÇOK HASSAS HESAPLIYORLAR VE DÜŞÜK TUTYORLAR..ÇİN MALI ENFLASYON MU NE