E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıÇin verileri toparlanmaya işaret ediyor mu?---

Çin verileri toparlanmaya işaret ediyor mu?

Çin verileri toparlanmaya işaret ediyor mu?
31 Mart 2020 - 09:11 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende TL varlıklar nezdinde önemli bir hareket beklenmezken, göstergelerin daha çok makro açıdan ele alınacağı belirtiliyor

Asya saatleri diliminde Çin’den gelen PMI verileri beklentileri aşarak yeniden 50 eşik seviyesinin üzerine yerleşti. İmalat PMI verisi Mart ayında 52 seviyesinde gerçekleşti. Şubat ayında veri yaşanan sert düşüşle 35,7 seviyesine gerilemişti. Gelen veri ülkede faaliyetlerin başlamasıyla hızlı bir toparlanmanın yaşandığına işaret ediyor. Gelen veri bu sabah Asya endekslerinde primli bir seyre imkân tanırken, vadeliler kanadında karışık bir tablo izleniyor. Petrol fiyatları gelen verinin ardından talep görünümünde olası iyileşmeye yönelik beklentiyle değer kazandığı gözleniyor. Ham petrol %5 üzerinde primle 19.5$, Brent petrol ise %2,3 primle 24$ seviyesinden işlem görüyor.

Ons altın ise güvenli liman talebi ile ara ara değerlenmesine karşın, haber akışlarının etkisi ile kazançlarını sürdürmekte güçlü kalamıyor. Bu sabah ons altın 1615$ seviyesinden işlem görüyor ve vadeli ons altın kontratı ile farkın azalması kıymetli metal fiyatlarının normalleştiğini gösteriyor. Bugün yurtdışında haber akışlarının yanı sıra mart ve şubat ayına ait veriler yakından takip edilecek.

Yurtiçinde ise korona virüsne dair haber akışları sürüyor. Vaka ve hayatını kaybedenlerin sayısında artışın devam ettiği dün akşam gelen resmi açıklamalarda görüldü. Endeks global piyasalara paralel görünümüne devam ederken, dün güne hafif satıcılı başlangıcın ardından günü %-0,07 aşağıda 88.059 puanla tamamladığı görülüyor. İşlem hacmi ise son bir haftanın en düşük seviyesinde 7,8 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Kur tarafında ise 6,58 çevresinde bir fiyatlama izlenirken, 6,60 seviyesi kur için önemli olacak. Bugün içerisinde haber başlıklarının yanı sıra seans başında gecikmeli olarak takip edilen şubat ayı dış ticaret dengesi verisi takip edilecek. TL varlıklar nezdinde önemli bir harekete neden olması beklenmezken, daha çok makro açıdan ele almakta fayda var. 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Kemal31 Mart 2020 09:46

    Çin işi sıkı tuttu ve en zor zaman i Ocak Şubat ve Mart ortasına kadar yaşadı ve şuan bu durumu atlatmış görünüyor. Bunu uyguladığı şeyler ile en az seviyeye kadar indirmeye çalışıyor ve baya da indirdi. Vaka sayısı ve ölüm en düşük oranlarda, bunun sonucu ortada ve PMI verisi iyi gelmiş, bundan sonra ise daha iyi veriler açıklama ihtimali yüksek tabiiki. Asya da işler yolunda, Honkong Singapur Tayland Vietnam buralar virüs yayılma hızını iyice azalttı ve sonuçlar ortaya çıkmaya başladı. Önemli olan virüsün yavaşlatılması ve virus aşısının bulunması zaten. En azından dünyaya umut olacak bu veriler. Umarım batı ülkeleri de çabuk şekilde toplarlar.