E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemÇin ticaret savaşında ABD tahvillerini satar mı---

Çin ticaret savaşında ABD tahvillerini satar mı

Çin ticaret savaşında ABD tahvillerini satar mı
15 Mayıs 2019 - 11:09 www.borsagundem.com

Çin'in elinde bulundurduğu 1.1 trilyon dolarlık ABD Hazine tahvili stokunu azaltması fikri ticaret gerginliğinin artmasıyla birlikte yeniden gündeme geldi

Çin'in ABD vergilerine karşı misilleme olarak 1.1 trilyon dolarlık ABD hazine tahvili stokunu elden çıkarması fikri genellikle imkansız ihtimal dışı olarak görülür ve ABD'den daha çok Çin'e zarar verecek nükleer bir seçenek olarak algılanır.

Ancak yine de küresel finans piyasalarındaki çalkantı Pekin'i 15.9 trilyon dolarlık ABD tahvil stokunu azaltmaya itebilir. Çin, misilleme için değil, serbest düşüşe geçmesi durumunda parasını korumak için ABD tahvili satabilir. Çin dışında işlem gören yuan ticaret gerginliğinin tırmanmasıyla bu ay yüzde 2.4 değer kaybetti ve dolar karşısında Aralık'tan beri en zayıf seviyesine geriledi.

Dolar/offshore yuan paritesi, TSİ 09:10'da 6.9033'te sakin seyretti.

Çin'in ABD tahvillerini satarak ticaret savaşında silah olarak kullanması konusu Çinli bir gazetecinin Pazartesi günkü Twiter iletisiyle yeniden gündeme geldi. Global Times Genel Yayın Yönetmeni, Twitter iletisinde “Birçok Çinli bilim insanı ABD Hazine tahvillerinin elden çıkarılmasını tartışıyor.” dedi.

Geçen haftaki ticaret görüşmelerinin sonuçsuz kalmasının ardından Pekin tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamada karşı tedbir olarak bazı ABD ürünlerinde vergi artırımına gidileceği belirtilmişti.

Columbia Threadneedle Investments tahvil birimi küresel yönetici yardımcısı Gene Tannuzzo, “Çin'in ABD Hazine tahvillerini satması bir risk, ancak bunun vergilere karşı bir misilleme olma durumuyla pek ilgisi yok, bu daha çok kur yönetimiyle ilgili.” dedi. Tannuzzo, Çin'in yuanı savunmak durumunda kalırsa ABD tahvillerini satacağını ekledi.

Macquarie Securities Ltd. ise sermaye çıkışları ve sert değer kaybına yol açacağı için Çin'in yuandaki düşüşün kontrol dışına çıkmasına izin vermeyeceğinin altını çiziyor. Çinli yetkililer yuanın sermaye çıkışı nedeniyle yaklaşık yüzde 7 değer kaybetmesi sonrasında 2016'da 188 milyar dolarlık ABD tahvili sattı. Bu, Çin'deki toplam ABD Hazine tahvili stokunun yüzde 15'i idi.

Tannuzzo, ticaret anlaşmasına varılmaması durumunda yuanda yüzde 7'lik değer kaybı öngörüyor. Çin'in toplam ABD tahvili stoku geçen yıl yaklaşık yüzde 5 azalmıştı.

Çin'in sahip olduğu ABD tahvilleri hala ABD resesyonu öncesinin iki katı seviyelerinde bulunuyor ve ülkenin 3.1 trilyon dolarlık Döviz rezervinin üçte birini oluşturuyor.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Ercan SUR15 Mayıs 2019 15:12

    Tahvil satması demek doların değerinin düşmesi demek olur ki, bunu ÇİN çok mecbur olmadıkça yapmaz. İşçiliği pahalı olur ham maddesi ucuz olur buda rekabet gücünü azaltır. 

  • Mehmet15 Mayıs 2019 14:29

    Ticaret savaşları ciddi boyutlara ulaştı. Amerika çok bastırıyor. Çin bunları kabul etmez bence. Amerika nin istekleri bitmez, hep kendini düşünür. Bunun sonucunda Çin hükümeti büyük gelir kaybına uğrar. Her sene belkide açık verebilir. Bunları kabul etmesi çok zor bence. Tahvil kozunu satmasını muhtemel kullanabileceği en iyi yollardan biri gibi görünüyor. Yoksa daha çetin ticaret savaşları devam edebilir, Amerika hiç geri adım atmıyor bu konuda. En büyük ticaret açığı Çin ile ticaret sonucunda oluşuyor zaten. Amacı da bunu çözmek Trump in, ama çözülmesi baya zor. Çünkü ABD sadece kendini düşünüyor. Çin baya baya gelişmiş ülke konumuna yükseldi. Savaş a devam demesi ve kendi ülkesinin çıkarlarını gözetmesi en doğal hakkı

  • Mongol15 Mayıs 2019 12:02

    Rakip de , düşman de , sonra da git onun tahvilini al ve ona borç ver, tahvilleri satsin altın , platin , gümüş, Palladium..... Elmas falan toplasin