E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemÇin ordusu ABD'ye karşı öfke duyuyor---

Çin ordusu ABD'ye karşı öfke duyuyor

Çin ordusu ABD'ye karşı öfke duyuyor
22 Eylül 2018 - 21:16 www.borsagundem.com

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Pekin Büyükelçisinin Bakanlığa çağrıldığını ve askeri yaptırımlar nedeniyle tepki gösterildiğini açıkladı

ABD'nin Pekin Büyükelçisi Terry Branstad'ın, Washington yönetiminin Çin'e askeri yaptırım kararı alması ile alakalı olarak Çin Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Dışişleri Bakan  Yardımcısı Cıng Zıguang'ın, Bakanlığa çağrılan büyükelçi Barnstad'la yaptığı  görüşmede, Washington yönetiminin Çin'e askeri yaptırımlar getirmesine yönelik  protestosunu bildirdi.

Görüşmede Çin-Rus askeri ilişkilerinin iki egemen ülkenin olağan iş  birliği olduğunu aktaran Cıng'ın, ABD'nin buna "hiç bir müdahale hakkı"  bulunmadığını ifade etti.

Cıng Zıguang, Terry Branstad'a, ABD'nin yaptırım kararının iki ülke ve  iki ordu ilişkilerine ciddi zarar verdiği, uluslararası ve bölgesel konularda  Çin-ABD iş birliğini ciddi şekilde etkilediğini aktararak, Pekin yönetiminin de  ulusal çıkarlarını korumak için gerekli önlemleri alacağını iletti.

Çin'in ABD'ye güçlü şekilde "yaptığı hatayı düzeltmesi ve sözde  yaptırımları kaldırması" çağrısında bulunduğunu kaydeden Cıng, aksi halde bu  durumdan kaynaklanan sonuçların tüm sorumlusunun ABD yönetiminin olacağını  vurguladı.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Vu Çien de askeri yaptırım kararına  ilişkin yaptığı açıklamada, "Çin ordusu bu karardan güçlü öfke duyuyor ve  kesinlikle karşı çıkıyor." ifadelerini kullandı.

Çin-Rus askeri ilişkilerinin iki egemen ülkenin normal ilişkileri  olduğunu ve ABD'nin buna karışmaya hakkı olmadığını belirten Vu,  ABD'nin Çinli  yetkililere yaptırım kararının, uluslararası normların açık şekilde ihlali  olduğunu dile getirdi.

Sözcü Vu, ABD'ye "sözde yaptırımları" kaldırması, aksi takdirde  sonuçlarına katlanması gerektiği uyarısı da yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı perşembe günü, Rusya'dan 10 Rus Sukhoi SU-35  4üncü nesil savaşuçağı ve S-400 füze sistemlerini satın alan Çin Savunma  Bakanlığına bağlı Malzeme Geliştirme Departmanı yetkililerine yaptırım kararı  aldığını açıklamıştı.

Hazine Bakanlığı ile birlikte alındığı belirtilen karar, departman  üyelerinin ABD'ye bağlı bölgelerde ve ABD içerisinde maddi işlemlerinin  durdurulması, ABD içerisindeki mal varlıklarının dondurulmasını içeriyor.

Söz konusu karar ile ayrıca, ABD ile ilişkili olan kişilerin ve ABD  vatandaşlarının Çin Merkezi Askeri Komisyonu ile ticareti de yasaklanıyor.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ALAATTİN CAMGÖZ23 Eylül 2018 17:10

  benim tahminim 3 dünya savası çin rusya birlikte abd arasında olacak ve abd devleti diye bir devlet kalmayacaktır.

 • kaktust23 Eylül 2018 12:38

  duysa ne yazar duymasa ne yazar amerikadan aldıgı silahla amerikaya savaşmı açacak,amerika çin denizinde cirit atıyor, çin amerikan sularında gezinebiliyormu,bugune kadar duydunuzmu

 • ÇOCUKLAR ÖLMESİN 😢23 Eylül 2018 11:28

  AMERİKA VE SUDI ARABISTAN YÜZÜNDEN YÜZLERCE ÇOCUK AÇLIKTAN HASTALIKTAN ÖLÜYOR.ACİL OLARAK YEMEN'E İNSANI YARDIM YAPILMALI.PARA YOKSA HIBE EDİLEN UÇAK SATILMALI. LUKS MAKAM ARAÇLARI SATILMALI VE BEDELLERİ YENEN 'E GÖNDEREBİLMELİ.

 • Tehdit biraz komik oluyor23 Eylül 2018 00:33

  Kuzey Kore ordusu da öfke duyuyordur kesinlikle.