E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiÇin ekonomisi sert kayaya çarptı---

Çin ekonomisi sert kayaya çarptı

Çin ekonomisi sert kayaya çarptı
14 Haziran 2018 - 13:25 www.borsagundem.com

Çin ekonomisi, endüstriden perakende satış sektörüne pek çok ana veri büyümesindeki sert yavaşlamayla, engele çarptı

Çin ekonomisi, endüstriden perakende satış sektörüne pek çok ana veri büyümesindeki sert yavaşlamayla, engele çarptı.

Sabit varlık yatırımları, bekletilerin altında kalarak yılın ilk beş ayında yüzde 6.1 yükseldi. Beklentiler yüzde 7 yükselmesi yönündeydi. Bu oran Ulusal İstatistik Kurumu'nun veri kaydetmeye başladığı tarih olan 1996'dan bu yana en düşük büyüme.

Sanayi üretimi Mayıs ayında yüzde 7 olan beklentilerin altında kalarak, yüzde 6.8 yükseldi. Bu artış oranı, 22 yılın en yavaş büyüme seviyesine işaret ediyor.

Perakende satışlar da hayal kırıklığı yarattı. Çin'de perakende satışlar da Nisan ayında yüzde 10 olarak gerçekleşirmişti. Mayıs'ta yüzde 8.5 olan satışlar yaklaşık 15 yılın en düşük hızlanması olarak kayda geçti. Mayıs ayında perakende satışlar da yüzde 9.6 olan beklentilerin altında gerçekleşti.

Çin bu seneye beklentilerin üzerinde bir performansla başlamıştı. Ancak ikinci çeyrekte ivme kaybetmiş gibi görünüyor. Rabobank Ekonomistleri yayınladıkları notta," Kaldıraçsızlaşmanın Çin ekonomisini olumsuz etkilediğine dair haberler görmeye hazırlanın" ifadelerine yer verdi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)