E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemCHP infaz düzenlemesini AYM'ye götürüyor---

CHP infaz düzenlemesini AYM'ye götürüyor

CHP infaz düzenlemesini AYM'ye götürüyor
23 Mayıs 2020 - 08:34 www.borsagundem.com

CHP, 90 bin kişinin tahliyesini sağlayan af yasasının anayasanın 5 ayrı maddesine aykırı olduğu gerekçesi ile iptal davası açmaya hazırlanıyor.

CHP, 90 bin kişinin tahliyesini sağlayan af yasasının anayasanın 5 ayrı maddesine aykırı olduğu gerekçesi ile iptal davası açmaya hazırlanıyor. CHP Meclis'ten geçen ve 90 bin kişinin cezaevlerinden tahliyesini sağlayan af ve infaz düzenlemesine ikinci itiraz için çalışma başlattı.

Daha önce infaz düzenlemesinin usul yönünden iptali için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvuran CHP, bu kez de yasanın anayasanın 5 ayrı maddesine aykırı olduğu gerekçesi ile iptal davası açmaya hazırlanıyor.

Sözcü gazetesinden Başak Kaya'nın haberine göre, CHP İstanbul Milletvekili ve Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu başkanlığındaki bir heyetin çalışmalarında son aşamaya gelindi. İptal dilekçesinin yakında AYM'ye sunulacağı bildirildi. CHP'nin hazırladığı başvuruya göre düzenleme anayasadaki “Hukuk devleti, devletin temel amaç ve görevleri, kanun önünde eşitlik, temel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılması ve kişi dokunulmazlığı ile yaşam hakkı” hükümlerine aykırı bulundu. Düzenlemenin anayasadaki aykırılık maddeleri şöyle sıralandı:

MADDE 2: Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir.

MADDE 5: Devletin temel amaç ve görevleri, Türk milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır.

MADDE 10: Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz. Devlet organları ve idare bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun hareket etmek zorundadırlar.

MADDE 13: Temel hak ve hürriyetler, özlerine dokunulmaksızın yalnızca anayasanın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabilir. Bu sınırlamalar, anayasanın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve lâik Cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamaz.

MADDE 17: Herkes, yaşama, maddî ve manevî varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Ismet25 Mayıs 2020 09:44

  Artik kime hizmet rettig belli olmayan atatùrkcùyum deyi. Artik trorle mangalda oil birakmayiz yalanlari ile milleti ack acik kandiran.HDP denen success orgutu ile acik acik anlasan bir partide oy vermekten inanin bittimi arkadaslar.rezil settings partiyi...yaziklar olsun

 • Murat23 Mayıs 2020 18:34

  Hchp memletet için bugüne kadar ne üretmiş acaba bilen varmı. Gene kendine iş bulmuş. Nasıl olsa avukat beleş. Ota çöpe dava açmak meslek haline gelmiş bu Hchp de. Böylelikle vekilleri de iş yapıyor görünüyor. İyi tiktak

 • Gaspçı yandaş24 Mayıs 2020 18:14

  Noldu la sapıklıktan kurtuldun diye de mi ? Hırsızlık, gasp, cinayetten sıyrıldım diye sevinme, senin gibiler ve eşrafı daima girer hapse

 • Ali23 Mayıs 2020 15:06

  AYM infaz yasasını kesin bozacak

 • BİR DOST23 Mayıs 2020 13:52

  CHP sporluların godesteki dostları bu düzenlemeden yararlanamadı, tabiki ki AYM ye götürecek. 

 • Çomar beyin24 Mayıs 2020 18:12

  Senin hırsız, tecavüzcü dostlar faydalandığı için sesin çıkmıyor he. Ha terörist ha sapık ha hırsız ha yolsuz farkı var mı ?