E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemCeyhan: Üçüncü, dördüncü dalga görülecektir---

Ceyhan: Üçüncü, dördüncü dalga görülecektir

Ceyhan: Üçüncü, dördüncü dalga görülecektir
01 Ekim 2020 - 12:36 www.borsagundem.com

Prof. Dr. Ceyhan, "Tedbirlere sıkı sıkıya sarılmazsak üçüncü, dördüncü dalgalar görülecektir. Salgının özelliği budur. Salgın birdenbire aşağı inen çizgiler, birdenbire yukarı çıkan çizgiler gibi görülmez. Artış, azalış dönemleri olur" dedi.

Korona virüsün belirtisiz ya da hafif belirtilerle seyretme oranının çocuklarda daha yüksek olduğunu ifade eden Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, bulaşıcılığın 10 ile 18 yaş arasında yüksek olduğunu söyledi.

Ceyhan, "Yaş küçüldükçe belirtili ya da ağır Kovid-19 hastalığını daha az görüyoruz. Bu tabii hiç görülmüyor anlamında değil. Takip ettiğimiz, bazen hastaneye yatırdığımız hatta yoğun bakım ünitesine yatırdığımız ve sayıları çok yüksek olmasa da hayatını kaybeden çocuklar da var. 10 ile 18 yaş arası en yüksek bulaşıcılığın olduğu gruptur. Yani onlar yetişkinlerden de daha çok bulaştırıyorlar. 10 yaşın altında bulaştırıp, bulaştırmama tamamen o çocukların toplumla temasıyla ilgili. 18 yaş aralığının yüksek olmasının nedeni tamamen onların davranışlarıyla ilgili. Onlar daha çok temas ediyorlar, kontrolü biraz daha zor bir grup. Yoksa bulaştırıcılık çok yaş ile ilgili değildir" diye konuştu.

'İkinci dalga diyebilmek için bütün dünyada salgının bitmesi lazım'

Salgında ikinci dalga teriminin sadece 1919'da İspanyol gribinde vakaların dünyada tamamen sıfırlanıp 2 ay sonra yeniden ortaya çıkmasına verilen bir isim olduğunu anımsatan Ceyhan, şöyle devam etti:

"O yüzden birinci dalganın ikinci artış dönemiyle, ikinci dalga arasında önemli bir fark vardır. Salgında ikinci dalga diyebilmek için bütün dünyada salgının bitmesi lazım. Bütün ülkeler hazırlığı bırakır, ikinci dalga o zaman olur ve tehlikelidir. Birinci dalganın ikinci artış dönemi denildiği zaman ülkelerde tedbirler azalsa da devam ediyordur. İhtiyaç duyulduğunda hemen yeniden artırılabilir ve daha kolay kontrol edilebilir. Ben 'ikinci dalga' denilmesini çok doğru bulmuyorum. Yeterince tedbirlere sıkı sıkıya sarılmazsak, daha üçüncü, dördüncü dalgalar görülecektir. Salgının özelliği budur. Salgın birdenbire aşağı inen çizgiler, birdenbire yukarı çıkan çizgiler gibi görülmez. Artış, azalış dönemleri olur. Tam salgın bitene kadar böyle bu şekilde dalgalanmalarla devam eder."

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ALİ HAYDAR TANRIKULU01 Ekim 2020 16:58

  Zaten bunları biliyoruz sayın hocam.abd ve israil in böyle bir hastalığı proğramlayıp piyasa süreceğine dair 2015 den beri tv lerde proğramlar yapılıyor ve sinema filmlerinde işaretleri var idi.kurallara uyanlar yaşar uymayanlar ölür hiç kafanı yorma sayın hocam.bir milyar yakın insanın ölmesini bekliyorum.

 • APKTURK01 Ekim 2020 13:41

  ölüm kapına dayanmışsa kaçarın olmaz.fazla söze gerek yok ,çaresizlik içinde kıvranmadan önce sen tedbirini al , taktiri yaradana bırak.nice hayatlar geldi geçti , nice yuvalar yıkıldı gitti ama dünya hala dönüyor ve insan var gücü ile yaşama tutunma mücadelesine devam ediyor.Ölüm kapına geldiğinde sana yeniden yaşam , yeniden bir nefes verilecek olsa nasıl bir yaşam içinde olmak isterdin , neleri yapıp nelerden uzak durmak isterdin , bu soruları herkesin düşünmesi ve kendi muhakemesini şimdiden yapması gerekir...

 • emekci01 Ekim 2020 13:38

  salgın olur, deprem olur, ekonomik kriz olur...bunlarla baş edilebilir, ama yalancılığı alışkanlık haline getiren bakanlarla baş edilmesi çok güçtür

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU01 Ekim 2020 16:59

  CHP den bahis ediyorsun galiba.başkanı saban başka akşam başka söylüyor değilmi.

 • Okie Dokie01 Ekim 2020 13:00

  İsterse yüzüncü dalga gelsin Mr Husband halleder. Entübe oluncaya kadar hastayı vaka olarak saymazlar. Böylelikle günlük 1000-1500 arası gider geliriz.

 • Bika01 Ekim 2020 14:11

  Hamilelik testi pozitif çıkanlar da  doğurana kadar hamile sayılmayacakmış!

 • muck01 Ekim 2020 12:44

  Maske alamayan bir ben kaldım. Devletimiz herkeslere bedeva maske verdi. Başka var mı almayan ?

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU01 Ekim 2020 17:00

  Gidersin içkiye sigaraya bordan boka para verirsin  üç kuruşu sağlına vermessin.o zaman.