E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBuffett göstergesinde büyük kriz uyarısı---

Buffett göstergesinde büyük kriz uyarısı

Buffett göstergesinde büyük kriz uyarısı
13 Ağustos 2020 - 10:06 www.borsagundem.com

Warren Buffett’nin 2001 yılında borsa tahminleri için önerdiği gösterge ABD dahil küresel borsalarda krizin yaklaşmakta olduğunu gösteriyor

BORSAGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Efsane yatırımcı Warren Buffett 2001 yılında Fortune’a yazdığı bir makalede en iyi gösterge olan değerlemelerin o dönemki pozisyonuna bakan yatırımcıların dot-com krizinin gelişinin bir mil öteden görebileceğini yazmıştı.

Yatırımcılar cephesinde Buffett göstergesi olarak bilinen piyasa ölçütü ABD hisse senetlerindeki toplam piyasa sermayesiyle ülkenin gayri safi yurt içi hasılasını karşılaştırıyor. Bu oran %70 ila %80 aralığında olduğunda borsaya nakit girişi yapılması gerektiği anlamına geliyor. Fakat bu oran %100’ün üzerine çıktığında ise risksiz pozisyona geçilmesi işareti anlaşılıyor.

Marketwatch’un haberine göre bu ölçütü dünya çapında uygulayan Die Welt Borsa Analisti Holger Zschaepitz satış sinyalinin görüldüğü uyarısında bulundu. Üstelik analistin paylaştığı verilere göre gösterge 30 ayın en yüksek seviyesinde:

Geçtiğimiz yirmi yılda küresel piyasalarda bu oranın üç haneli rakamlara ulaşmasının ardından üç büyük ekonomik darbe hissedildi. Bunlar 2000 yılındaki dot-com krizinde, 2008 yılındaki finansal krizde ve 2018 yılındaki borç krizinde görüldü.

Bugün korona virüs salgınıyla karşı karşıya olmasına rağmen güçlü görünen ABD hisse senetlerine bakıldığı ise Buffett göstergesi tüm zamanların en yüksek seviyesinde olunduğunu gösteriyor.

Warren Buffett ise korona virüs sürecinde çok az manevra yapmasıyla eleştirilmesinin ardından son dönemlerde bir miktar daha aktif bir yol izliyor. Buffett’nin şirketi Berkshire’ın geri alımları hızlandırmasına ve Bank of America’daki konumunu geliştirmesine rağmen ünlü yatırımcı halen 146,6 milyar dolar nakit tutuyor.

Küresel borsalardaki yükseliş balon mu?

 

Borsalarda zorlu dönem başlıyor

 

ABD'de iflaslar sonbaharda artacak

 

Borsa İstanbul'da kur oynaklığı sürecek mi?

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Kamil13 Ağustos 2020 16:08

  Adamdaki hırsa bak ya , gelmiş 80 li yaşlara , çok büyük miktarlara hükmediyor

 • helal olsun13 Ağustos 2020 17:13

  çalışan demir pas tutmazmış. kahve köşelerinde okey mi atsın. ne guzel işinin basında işte. sen de böyle hirs mirs diye sayıklarsın

 • GENGHIS13 Ağustos 2020 13:23

  Düşecek diye ödü böküne karışıyor herkesin.dow 30.000 i geçmeden kalıcı düşüş yok.geçince düşüş gelecektir.

 • Bika13 Ağustos 2020 12:22

  Anlaşılan 146 milyar doları sattığı hisseleri alttan almak için bekletiyor,