E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBryza: Türkiye başarısı ile övülmeye layık bir ülke---

Bryza: Türkiye başarısı ile övülmeye layık bir ülke

Bryza: Türkiye başarısı ile övülmeye layık bir ülke
09 Haziran 2020 - 12:35 www.borsagundem.com

ABD’nin eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Bryza, Libya ordusunun Hafter milislerine karşı sahada başarılı sonuçlar almaya başlamasına ilişkin, "Türkiye artık Libya'da söz sahibi, bana göre yaptığı işlerle övülmeye layık bir ülke" değerledirmesinde bulundu

ABD’nin eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew Bryza, ABD’de George Floyd’un öldürülmesinin ardından başlayan protestolarından, Türkiye ve ABD’nin korona virüs (Covid-19) ile mücadelesinden, Türkiye’nin Libya’daki rolüne ilişkin, açıklamalarda bulundu.

Bryza, "Türkiye artık Libya'da söz sahibi, hakim güç Türkiye'de bana göre yaptığı işlerle övülmeye layık bir ülke" dedi.

ABD’nin eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Bryza, ABD’de Floyd’un öldürülmesinin ardından başlayan protestolara ilişkin "Protestolar Trump'a ciddi bir uyarı" derken, korona virüs salgınına ilişkin olarak da "ABD'nin neden merkez üssü haline geldi?" sorusuna " ABD Başkanı Trump salgını hafife aldı. ABD'de bu salgını yönetecek bir liderlik ruhu görülmüyor" diye konuştu.

PANDORANIN KUTUSU AÇILDI

ABD’nin Minnesota eyaletindeki Minneapolis kentinde siyahi George Floyd’un polis memuru Derek Chauvin tarafından gözaltına alındığı sırada öldürülmesiyle başlayan protestoları ilişkin konuşan Bryza, koronavirüse rağmen çok sayıda insanın sokaklara çıkarak protestolara katılmasını, “Güçlü bir sosyal reaksiyon” diyerek değerlendirdi.

Bryza, “Floyd’un öldürülmesinin ardından ortaya çıkan bu çok derin ve şiddetli duygular, Afro-Amerikalılar için bir adaletsizlik hissini yansıtıyor” dedi. “Pandora’nın Kutusu açıldı” diyen Matthew Bryza, “Bu protestoların koronavirüs salgınına rağmen devam etmesi, insanların bu olay karşısındaki hislerinin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

BU BÜYÜK BİR SOSYAL PROBLEM’

ABD’deki Afro-Amerikan toplumunun, ülkenin kuruluşundan beri beyazlar kadar hakka sahip olamadığını belirten Bryza, “Bu sosyal bir mesele. Haksızlıkları yansıtan derin bir sosyal mesele. Amerika Birleşik Devletleri'nin kuruluşuyla başlayan bir süreç. Başlangıçta kölelik vardı. Afro-Amerikalılar haklı olarak asla refah elde edemediklerini düşünüyorlar. Bu refah seviyesi, gelir düzeylerini, elde edebildikleri sağlık hizmetlerini de içeriyor ve Kovid-19’dan beyazlardan daha çok etkileniyorlar. Bu da büyük bir sosyal problem” dedi.

‘PROTESTOLAR TRUMP’A POLİTİK BİR UYARI’

Floyd için düzenlenen protestoların ABD Başkanı Donald Trump’a ciddi bir politik uyarı olduğunu vurgulayan Bryza, “Bu Başkan Trump için ciddi bir politik uyarı. Protestolarla birlikte ortaya çıkan çok fazla duygu var. Çok sayıda insan Başkan Trump’ın liderlik etmekte başarısız olduğu kanısında. Trump’ın ABD genelinde güvenilirliği oldukça düştü. Bu protestoların Trump için ciddi bir ‘Uyan’ çağrısı olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu şekilde davranmaya devam ederse bir daha seçilmesi zorlaşabilir” dedi. Trump’ın, “Orduyu çağırırım” sözlerini değerlendiren Bryza, “Bu çok tartışmalı bir şey, ABD tarihinde sadece birkaç kez oldu” diye konuştu.

"TRUMP, KORONAVİRÜSÜ HAFİFE ALDI"

Matthew Bryza, ABD Başkanı Donald Trump’ın korona virüs salgının yeterince ciddiye almadığını ve buna bağlı olarak alınan önlemlerde geç kalındığını ifade ederek, “Trump bunu ciddi bir tehdit olarak, bir salgın olarak algılamakta geç kaldı. Nisan ayında havanın ısınmasıyla virüsün mucizevi bir şekilde yok olacağını, bunun sadece bir nezle olduğunu söyledi. Bazı bilimsel kaynaklardan 2 milyondan fazla ABD’linin ölebileceğini öğrenince de bu sanırım onun dikkatini çekti ancak yine de sorumluluğu üstlenmedi. Trump, eyaletlerin ve yerel yönetimlerin sorumluluğu üstlenmesi gerektiğini ve önlemleri alması gerektiğini savundu” diye konuştu.

‘TÜRKİYE VİRÜSLE MÜCADELEDE ABD’YE BİR MODEL GÖSTERDİ’

“Bence Türkiye, ABD'nin korona virüsle nasıl mücadele etmesi gerektiğine dair bir model sağladı” diyen Bryza, “Eğer Türkiye’de olduğu gibi etkili bir plana ve önderlik etmek isteyen ulusal lideriniz yoksa, çok fazla vaka ve ölümle karşılaşabilirsiniz. Türkiye’nin bir planı vardı ve bu plana tüm ekonomisini kapatmadan sadık kalabildi. 65 yaş üzerinin sokağa çıkmaması ya da hastalığı en hızlı yayma potansiyeline sahip 21 yaş altı kişilerin sokağa çıkmaması gibi akıllıca kısıtlamalar getirdi. Birkaç ay önce Türkiye en hızlı vaka artışına sahipti ama şu anda Türkiye virüsle en iyi mücadele eden ülke. ABD’nin de böyle bir plana ihtiyacı vardı. Böyle bir plan için de iyi bir lidere ihtiyacınız var” ifadelerini kullandı.

‘TRUMP ÇİN’E SERT GÖZÜKMEK İSTİYOR AMA FAZLA İLERİYE GİTMEK İSTEMİYOR’

Bryza, ABD ve Çin arasındaki ilişkilerin, Çin’in meclis toplantılarında Hong Kong’a yönelik Ulusal Güvenlik Yasası’nı kabul etmesi ve korona virüsle birlikte kötüye gittiğini belirtti.

Bryza şöyle devam etti:

“ABD-Çin ilişkileri çok kötü ve Çin’in Ulusal Güvenlik Yasası’nı kabul etmesiyle Hong Kong’un özel statüsünü sona erdirmesi bu ilişkileri daha da kötü yönde geliştirdi. Başkan Trump buna bir dizi yaptırımla tehdit ederek karşılık verdi, Hong Kong’un özel ticaret statüsünü geri çekmekle tehdit etti. Bu Çin için de dezavantajlı bir durum çünkü Çin, Hong Kong’u bir para makinesi ya da lafın gelişi bankamatik olarak görüyor. Trump’ın, Çin’i yaptırımlarla tehdit etmesine rağmen en güçlü yaptırımları uygulamadığı görüldü. Trump sert konuştu ancak tehdit ettiği kadar ileriye gitmedi. Çünkü Trump, Şi Cinping’i takdir ediyor. Çin’in dünyada en büyük ikinci ekonomiye sahip olduğunun bilincinde ve bu nedenle Çin ile ticaret önemli. Bence Çin ile ABD arasındaki ilişki, önümüzdeki seçimlere kadar daha da kötüye gidecek çünkü Trump, korona virüs için Çin’i suçluyor. Kendi başarısızlığını başka bir yere yönlendirme ihtiyacı duyuyor. Trump ve Cumhuriyetçi müttefikleri bu şekilde Çin'i suçlayacaklar. Bu Çin’i öfkelendiriyor ABD'yi korona virüs için suçlamasına neden oluyor. Yani işler daha da kötüleşecek, ama ilişkilerin durma noktasına geleceğini düşünmüyorum.”

‘PETROL FİYATLARI, KORONA VİRÜSLE MÜCADELEYE BAĞLI’

Bryza, petrol fiyatlarının korona virüs nedeniyle düştüğünü ancak ülkelerin normalleşme için adımlar atmasıyla yükselişin başladığını ifade etti. Bryza şöyle konuştu:

“Petrol fiyatları, ekonomiler kapandıkça talep düştüğü için düştü. Petrol üreticileri kendi şirketlerinin üretmeye devam etmesi için alıcılara petrolü ellerinden çıkarmak için ödeme yapmak zorunda kaldı. Sanırım bu dönemi geride bıraktık. Şimdi petrol fiyatlarının yükselmeye başladığını görüyoruz, çünkü ekonomiler yeniden açılıyor, bu da taleplerin artmaya devam ettiği anlamına geliyor. Bugün ve dün itibariyle Avrupa'daki petrol 40 dolarlık bariyeri kırdı. Bu da fiyatların salgının erken dönemindeki ve yılın başındaki fiyatlara daha da yaklaştığını gösteriyor. Salgın ortadan kalkana ve insanlar normal yaşamlarına geri dönene kadar petrol fiyatlarının düşük kalacağını düşünüyorum. Kimse şu anda ne olduğunu bilmiyor ne kadar iyi mücadele ettik bilmiyoruz. Virüs hala dışarıda mı, ikinci bir dalga ya da üçüncü bir dalga olacak mı bilmiyoruz. Ancak petrol fiyatı, koronavirüsle mücadelede başarımızı takip edecek ve bence ekonomik büyümelerin Kovid-19 öncesi seviyelere dönmesi biraz zaman alacak ve belki 2 yıl gerektirecek.”

"TÜRKİYE LİBYA'DAKİ BAŞARISI İLE ÖVÜLMEYE LAYIK BİR ÜLKE"

Türkiye’nin Libya’da Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni (UMH) destekleyen ilk ülke olduğunu ve İHA ve SİHA’larla askeri başarı elde ettiğini ifade eden Bryza, “Türkiye Libya'da başarılı oldu. Bence övülmeyi hak ediyor, çünkü Türkiye, Birleşmiş Milletler tarafından tanınan hükümeti destekleyen ilk ülke oldu. Hafter, Libya’yı bölmeye ve ele geçirmeye çalışıyor ve eğer yapabilirse doğu Libya'yı batı Libya'dan koparmak istiyor. Böylece Türkiye, insansız hava araçlarıyla, Libya iç savaşının son aşamasına bir son vermeye ve Hafter’i ateşkes aramaya zorladı. Hafter son günlerde tekrar saldırmaya başladı ancak Rus paralı askerleri Türkiye'nin başarısından dolayı ayrıldı ya da yeniden konuşlandırıldı. Bundan sonra ne olacağı, savaşın devam edip etmeyeceği ya da tarafların bir araya gelip gelmeyeceği aslında Türkiye ve Rusya’ya bağlı. Bunu yapmak isteyen kimse yok, bu yüzden korkarım ki bir süreliğine bu çıkmaz devam edecek. Türkiye'nin istediği şey Libya'yı bir arada tutmak. Libya bir arada kalırsa, Türkiye'nin Libya ile imzaladığı mutabakat devam edebilecek” ifadelerini kullandı.

‘PARALI ASKERLER, PUTİN’İN KULLANDIĞI BİR TAKTİK’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Suriye’nin ardından Libya’da da paralı asker kullanmasının uzun süredir kullanılan bir taktik olduğunu belirten Bryza, “Bu, Başkan Putin'in gittikçe daha fazla kullandığı bir taktik. Askerler Rus askeri, ama farklı bir marka altındalar. Bunu ilk olarak, Rus birliklerinin girdiği Ukrayna'nın doğusunda ve Kırım'da yaptı. Başkan Putin bunların Rus askeri olmadığını, gönüllü olduğunu söyledi. Bu kurguyu birkaç ay sürdürdü ve sonunda Rus askerleri olduğunu itiraf etti. Sonra Rus birliklerini Suriye'ye ve daha sonra da Wagner şirketinin bir parçası olarak Libya'ya göndermeye karar verdi. Yani bunlar Rus askerleri, ama başları belaya girerse Başkan Putin “Onlarla hiçbir ilgim yok” diyebilecek. Bu durum birkaç ay önce Suriye’de, Deyrizor’da meydana geldi. Wagner grubundaki paralı askerler Amerikan askerlerine ateş açtı ve ABD askerleri yüzlercesini öldürdü. Başkan Putin şikayet etmedi, açıklama dahi yapmadı. Aksi takdirde düzenli Rus birlikleri olsaydı, Amerikan birliklerine ateş açmış olsalardı ve Amerikalılar karşılık vermiş olsaydı, Rusya ile ABD arasında bir savaş olacaktı. Bu taktik Putin'in çeşitli çatışmalarda askeri güç kullanmasına, vekillerini desteklemesine, ancak bu askeri güçlerin Rus olmadığını iddia edebilmesine izin veriyor” dedi.

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (27)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • bu dünyadan biri10 Haziran 2020 09:27

  Hemen gaza gelmeyin. Abd boşuna yağlama yapmaz. Kesin Türkiye politikası işlerine geliyordur. 

 • Hasan 10 Haziran 2020 01:07

  Petrol ve gaz da bulundu diyorlar, dünya bizi kıskanıyor 😀

 • Vatandaş10 Haziran 2020 00:08

  Ne zamanki ülke de ekonomi duvara tosladığında, işsizlik ve yoksulluk patladığında, velhasıl deniz bitip halk homurdanmaya başladığında; böyle haberleri parlatırsın, verirsin coşkuyu cahil ve yoksul halka, uyutulmaya devam dersin...

 • Kral çıplak 09 Haziran 2020 23:02

  Unutanlara hatırlatayım !!! Bu adam kimdir ? Ülkemizde darbe planlarının her daim ABD den öncü ve sözcülüğünü yapmış ve şu an sesi soluğu kesilmiş olan ZEYNO BARAN adlı hainin kocasıdır. Tabii ki fetöşler ile kankilikleri de malumu ilam ola...

 • HT09 Haziran 2020 22:31

  Kalkınamamamızın baş sebebi ABD dir.

 • Partisiz 09 Haziran 2020 21:19

  İkide birde chp vs yazmayın burda heriflerin uykusu kaçıyor ne garip yer dünya ebedi olmadığı halde koltuk ne kımetli NOT: Hepsi için geçerli.

 • Balıkçılıkta buna kalama09 Haziran 2020 21:03

  siyasette yalama denir.

 • Nedim09 Haziran 2020 16:40

  Dünkü veled  övse ne yazar  yerse ne yazar!  

 • edy09 Haziran 2020 16:10

  emmioğlu bi kere öptün amenna. 2. kez öpmek niye yaaa! kıllanmaya başladım...

 • zır cahil herif09 Haziran 2020 15:42

  Ulu lider sayın kılıçdaroğlu iktidara geldiğinde tüm bu övgüleri hak etmiyecek Türkiye yaratacaktır.YURTTAŞLARIMIZ müsterih olsun.

 • mantık09 Haziran 2020 16:39

  Merak etmiyoruz zaten!  İlk fırsatta İsrail ve İngiltere ile Mondros mütarekesini imzalar senin ulu liderin!  Yani sen bu hayallerini 40-50 yıl ertelemen gerek!

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU09 Haziran 2020 16:28

  kemal ve chp içinde bir daha lider olabilecek vasıfta hiç kimse yoktur.gelseler bu ülke en az 30 sene daha geri gider.bir tane adamda proje varmı tek projesi var milleti kışkırtmak, kaos, kriz ve teröristleri destekleyenler ve fetö cülerle el ele kol kola yürümek.

 • AHMET ÖZBİR09 Haziran 2020 15:39

  ABD'si, AB'si, UZAKDOĞU'su, YAKINDOĞU'su velhasıl bütün dünya "TÜRKİYE MUAZZAM SÜPER GÜÇ" diyor. Ülkemizi, Devlet Başkanımız, Başkomutanımız REİS bambaşka, diyor. Sadece TÜRKİYE'YE MUHALEFET EDEN İÇİMİZDEKİ GERİCİ YOBAZLAR HARİÇ!

 • AkTorol Ahmet Ötzbir09 Haziran 2020 22:50

  Reisimiz büyük lider. köprüler inşa etti. 4 şeritli yollar yaptı. merkeli, esadı, trupa diz çöktürdü. yunanistan korkuyor, suriye ürküyor, terör örgütleri korkudan saklanmış ağlıyor. Baş KUMANDAN VE HALİFE arayımızın sayesinde yobazlar Türkiyeyi terk ediyor.

 • Tabi tabi09 Haziran 2020 15:29

  Ver gazi

 • alLİ09 Haziran 2020 15:28

  İLTİFATA TEŞEKKÜRLER,,, HATTA,,GEREK YOK...AMA. BİZİM BURDA  KeMAL DİYE  BİRİ VAR DUYMASIN..DİKKAT ET KONUŞMANA.

 • Yetkin Bilir09 Haziran 2020 14:39

  Bizle kafa buluyo, Haftere başta abd dahil batılı ülkeler tüm bizans yardım etmiyor mu?

 • borsatör09 Haziran 2020 14:27

  sizin gibi beynimizin geri planında farklı hesaplar yapmıyoruz ondandır. Sizin gittiğiniz yerde kan akar bizim gittiğimiz yerde çocuk sesleri ile çalkalanır. Allah siyonistlere geçit vermesin inş.

 • HASAN TOSUN09 Haziran 2020 14:25

  DOĞRU AMA EKSİK,RUSLARIN WAGNERİ VAR,ABD NİNDE YPG Sİ VAR,ONU ATLADIN İKİSİNİDE TEPELİYECEĞİZ,SİZDE AVAL AVAL BAKACAKSINIZ BAKMAKLA KALMAYACAKSINIZ ONLAR BİTTİMİ TEPELEME SİZE GELECEK,DONKİŞOTLAR

 • Yenal 09 Haziran 2020 14:23

  Taraftar olduğınuz kişiler kaybedince Mısırda ve Sudan da hersey aleyhimize döndü. Bari Libya ve Suriye de hersey lehimize gelişsin.

 • vs09 Haziran 2020 13:53

  yaşa gardaş ağzın bal yesin.sen daha önce neredeydin.

 • mezarci 09 Haziran 2020 13:52

  rusyayla ilgili yorumlari tam yerinde vede cok dogru.TC nin cok ama cok dikkatli olmasi gerek.Dilerim ,ruslarin planlari kendi ayaklarina dolasir....

 • Osmanlı 09 Haziran 2020 13:50

  Asrın büyük dünya lideri ile Asrın büyük dünya ekonomisti bu ülkenin başında olduğu sürece amerika dahi bütün batılı ülkeler Türkiye’ye böyle gipta ile bakacaklar! Kıskandırmaya devam! Yola devam!

 • salak herif09 Haziran 2020 13:40

  Hayır katılmıyorum.türkiye libyada kaybetmiştir.derhal halife bin hafterle masaya oturmalı ve şartlarını kabul etmeliyiz.türkiye libya savaşında yenilen taraf olmuştur.libyada ne işimiz var.

 • AkTorol Ahmet Ötzbir09 Haziran 2020 13:39

  Adam gerçek mi diyor ? kafa mı buluyor ? ahmet abi, ne yazmam lazım ? . 1 tane fabrika kurmadık. 1 tane ağır sanayi dikmedik. Biz neden bu kadar övgü alıyoruz ? 85 milyon insan, tükettiklerini, kendi ülkesinde üretemiyorken. Ne diye övgü geldi ? ahmet abi ne yamam lazım mail atsana bana. Malum meslekte yeniyim.

 • Yedik bizde09 Haziran 2020 12:43

  Verin coşkuyu...

 • BİR DOST09 Haziran 2020 14:01

  Yüce lideriniz keMAL olumsuz olmayın, ülkenizi kötülemeyin dedi ama sen ulu lider keMAl'ı gazımıyorsun.