E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBorsanın güçlü şirketleri---

Borsanın güçlü şirketleri

Borsanın güçlü şirketleri
16 Haziran 2019 - 07:57 www.borsagundem.com

Hisse senetlerinde yeni fırsatların kapıları açılıyor. İhracat yapan, döviz pozisyonu artıda olan güçlü endeks şirketleri yatırımcının radarında yer alıyor. İşte sanayi ve hizmet sektörünün öne çıkan şirketleri...

Borsa İstanbul’da her dönemde seçici hisse senedi hareketlerini görebilmek mümkün. Trendin ve konjonktürün öne çıkardığı şirketlerin hisse senetleri olası fiyat dalgalanmalarında en hızlı hareket eden hisseler. Yatırım gurusu Warren Buffett, “Bizim yatırım felsefemiz şudur. Asla iyi satış yapacağına güvenme. O kadar uygun fiyattan al ki ortalama bir satış bile iyi sonuç getirsin” diyor. İyi fiyatlamalar da karamsar raporların ve gelişmelerin yaşandığı dönemlerde gelebiliyor. Fonlarda hisseleri artırma dönemi.

Şirketlerin analiz edilmesi ve konjonktürün öne çıkardığı hisse senetlerine yatırım yapılması olası fiyat hareketlenmelerinde çok yüksek kazançları da beraberinde getirecektir. Borsa hareketlendikten sonra alıma geçmek isteyenler ya da sorunlar çözüldükten sonra pozisyon almak isteyenler ise çoğu zaman uygun fiyatları kaçırmış oluyor.

Fiyatlar yükseldiğinde daha önce almadıkları fiyatları göz önünde bulunduranlar yeni fiyatlardan uzak durmakta ve asıl yüksek getirileri de yakalayamamaktalar. Bu nedenle özellikle mali yapısı güçlü firmaların takip edilmesi ve uygun fiyatlarda pozisyon almaları getiri potansiyelini yükseltecektir. Özellikle endekste ağırlığı yüksek ihracat oranı yüzde 5’in üzerinde olan ve döviz pozisyonu yüksek şirketler mevcut koşullarda daha fazla dikkat çekiyor. Bu özellikleri taşıyan ve listede ilk 10 arasına giren firmalar şunlar: Tüpraş, Turkcell, Aselsan, Şişe Cam, TAV Havalimanları, Enka İnşaat, Arçelik, Soda Sanayii, Ülker Bisküvi, Mavi Giyim.

Yabancı ‘pay’ını koruyor

Piyasalarda fiyatlar belirli döngülerle hareket ediyor. Öncül faktör ise yabancıların hareketi. Borsa İstanbul’da yabancıların borsadaki payı yüzde 64.34 seviyesinde bulunuyor. Yabancıların borsadaki payı tarihsel seyir boyunca en düşük yüzde 61 seviyesine geriledi.

Son 6 yılda ise yüzde 61 ile yüzde 66 arasında bir dalgalanma yaşanıyor. 14 Haziran verileri ile yabancıların borsadaki paylarının yüzde 64.34 seviyesinde olduğu görülüyor. Döviz ve faiz zirve seviyelerine yakın, borsa dip seviyelerde iken yabancıların bu seviyelerde pozisyonlarını korumaları önemli.

Altın biriktirmeye devam

Dolardaki çıkışın da etkisiyle gram altın yeniden zirve seviyelerine yöneldi. Merkez bankalarının da altına yönelimi artıyor. Çin Merkez Bankası (PBOC) mayıs ayında 15.86 ton daha altın satın aldı. Ticaret savaşlarının merkez bankalarının rezerv tutma konusunda çeşitlendirme talebini artırdığı görülüyor. Dünya Altın Konseyi verilerine göre 2018’de merkez bankalarının altın alımları 651.5 ton ile son 50 yıldaki en yüksek düzeye ulaştı. Altın küresel bazda ticaret savaşları nedeniyle yurtiçinde ise dolar kurundaki değerlenme sebebiyle gündemde kalmaya devam edecek.

Borsa, döviz ve altında fiyat hareketleri

Piyasaların hareketlerine baktığımız zaman yabancı payının arttığı dönemlerde endeksin yükseldiği, dolarda ise gerilemelerin yaşandığı gözlenmekte. Dolar kuru son bir yıl içerisinde 7.23 seviyesinden 5.13’lere kadar geriledi. Cuma günü itibariyle 5.90 seviyesinde seyrediyor. BIST 100 Endeksi ise 22 Mayıs’ta 83.675 seviyesine kadar geriledikten sonra yeniden toparlandı. Ancak 95.000 direncinde zorlanıyor. 14 Haziran kapanışı ile 90.000 seviyesinde bulunuyor. Gösterge faiz ise 22.67. Gram altın 254 TL’den alıcı buluyor. Zeynep Aktaş / Milliyet

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (13)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Gizliarşiv17 Haziran 2019 23:22

  Beklentisi var diye güvendik Tümosan aldık elimizede patladı 20 yıllık emeğimi yatırdım umarım toparlar Bir ara intihar etmeyi bile düşündüm

 • Onur17 Haziran 2019 09:12

  Banka hariç ne alırsan al

 • Tam17 Haziran 2019 01:34

  Benden yorum bunlar eski dunyadan şirketler yeni ler bitcoin firmaları onları bulun ......onlar emlak konut , kooperatifler, vakif lar gerisi hikaye ....

 • mehmet17 Haziran 2019 00:58

  isdmr  ve eregli neden yok?

 • gerçek16 Haziran 2019 18:30

  Kartonsan gelenekçi bir şirket. Geçtiğimiz ağustos ayında satışlarının çoğunluğunu ihracata yönlendirseydi, kârından dudaklarımız uçuklardı...

 • Dd16 Haziran 2019 18:19

  YENİ FIRSAT MI.  YENİ FELAKET Mi. BELLi DEĞiL.  NE DiBi BELLi NE BAŞI. NERDEN ALIRSAN AL. VERiYORLAR. EN GÜZELi KARŞIDAN SEYRET.

 • ersan16 Haziran 2019 11:52

  karsan diş ülkelerde ihale,alıyor,artı.amerıkan posta.araba.ihalesıde var .amaliştede yok.birilerı kendıne gore yorumluyor herhalde

 • Nihat 16 Haziran 2019 20:51

  Karsan borsanın en adi şirketlerinden en çok bedelli sermaye artırımına giden şirket ya da kesin ilk 3 te!  Hep ihale hikayeleri falan uydurup  sattıkları malı sattıkları  fiyatın % 35  altına çekip bedelli yaparlar!  Üstelik bir türlü de kar açıklamaz bu haysiyet fakirleri!  %35-40 düştümü de haliyle k.y satamaz  bedelliye katılmak zorunda kalır!   Yine de herkesin aklı var fikri var 1 2 yazı yorum okuyup para yatıracak değil herhalde!  YTD.

 • JBT 16 Haziran 2019 09:33

  Burada net Holding neden yok?......Türkiye’nin en büyük turizm şirketi....çöp fiyatından işlem görüyor....şu anda piyasa değeri 150 milyon dolar...Kıbrıs’ta 7 oteli var...tanesi bile bu fiyatı eder.....montanegro Bulgaristan Karadağ da otel ve kumarhane işletiyor...Milas’ta Ağaoğlu ile ortak proje kapsamında 500 milyon dolar gelir elde edecek...milli piyango ihalesine dünyanın en büyük şans oyunları işletmecileri ile girme ihtimali var....ama nedense hiç bir öneri listesinde yok....ytd...

 • alp17 Haziran 2019 09:28

  besim TİBUK  ile oyunmu olur...adamı havada karada uçurur ..patron  sakıncalı biri

 • hayat16 Haziran 2019 18:24

  Sevilmiyor. Ak Parti gelmeden önce borsanın gözde şirketlerinden biriydi. Ak Parti dönemiyle birlikte hisse gerileme sürecine girdi, nedeni de bu holdingin kumarhanelere çok önem vermesi.. 

 • Dd16 Haziran 2019 17:48

  Patronu na  güven yok da.  Ondan  yok.

 • HALİL TÜRK16 Haziran 2019 11:56

  bilancosu büyük zarar açıklaması hisseyi dibe itti fakat besim tubik her gün 100 000 civarında alım yapıyor sanki temmuz ağustos ayında bilancosu zararda olsa bile 2-3 TL arasına geleceğini tahmin etmekteyim.