E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBorsalarda 'zombi' rallisi: Yatırımcılar dikkatli olmalı---

Borsalarda 'zombi' rallisi: Yatırımcılar dikkatli olmalı

Borsalarda 'zombi' rallisi: Yatırımcılar dikkatli olmalı
11 Haziran 2020 - 22:10 www.borsagundem.com

Financial Times, son dönemlerde mali durumu iyi olmamasına karşı hisseleri yükselen şirketlere dikkat çekerek, durumu 'zombi rallisi' olarak tanımladı ve yatırımcıları uyardı

Türkiye'de olduğu gibi dünyada da mali durumu iyi olmayan şirket hisselerinde son dönemde görülen yükselişler dikkat çekiyor. ABD'de iflas koruma başvurusu yapan bazı borca batık şirketlerin hisse değerlerinde geçen hafta yüzde bine yaklaşan artışlar görülürken, ünlü finans gazetesi Financial Times durumu "zombi rallisi" olarak tanımladı ve özellikle borsaya yeni giren tecrübesiz yatırımcıları uyardı. Mali yükümlülüklerini yerine getiremeyecek durumda olan şirketler, "zombi şirket" olarak adlandırılıyor.

Borsa İstanbul’da mali durumu pek de iyi olmayan şirketlerin hisselerinde Mayıs ayında görülen astronomik değer artışları tartışmalara ve SPK incelemesine neden olurken, ABD borsalarında da benzer bir durum yaşanıyor.

Yüz yılın en büyük ekonomik krizine neden olan pandemi döneminde ABD borsalarındaki yükseliş, hisse senedi piyasalarında yeni bir balon mu oluşuyor sorularına neden oluyor.

FT: ZOMBİ RALLİSİ

Durumu “zombi rallisi” olarak tanımlayan İngiliz Financial Times gazetesi, pandemiyle gelen küresel ekonomideki arz ve talep şokuna, petrolde negatif fiyat görülmesine ve tüm ülkeyi saran kitlesel eylemlere rağmen borsalardaki yükselişin sürmesinin kafa karıştırıcı olduğuna dikkat çekti.

Gazete, özellikle genç nesil yatırımcıların kullandığı komisyonsuz hisse alım satım uygulaması olan Robinhood’da mali olarak kötü durumdaki şirketlerin hisselerinin büyük talep gördüğüne dikkat çekti.

BATIK ŞİRKETLERİN HİSSELERİ ÖNCE UÇTU, SONRA ÇAKILDI

22 Mayıs’ta 19 milyar dolarlık borçla mahkemeye iflas koruma başvurusunda bulunan araç kiralama şirketi Hertz’in hisse değeri, 26 Mayıs-8 Haziran döneminde tam yüzde 888 artış kaydetti. Daha sonra söz konusu hisse değeri, iki günde yüzde 54’lük sert değer kaybı yaşadı.

FT, Hertz’teki bu hızlı artışta Robinhood’un yaklaşık 80 bine ulaşan yeni kullanıcısının alımlarının etkili olduğuna işaret etti.

İflas koruma başvurusu yaptıktan sonra borsada fiyatı katlanan şirketlerden bir diğeri, mağaza zinciri J. C. Penney. 7,2 milyar dolar borçla 15 Mayıs’ta mahkemeye iflas koruma başvurusu yapan şirketin hisseleri, 4-8 Haziran döneminde yüzde 200 değer kazandı. Sonraki iki günde ise yüzde 52 oranında çakıldı.

İFLAS TEHLİKESİNİ BİLE DİNLEMEDİLER

Petrol fiyatlarının -40 doları gördüğü Nisan’da iflas koruma başvurusu yapan Whiting Petroleum şirketinin hisseleri de 4-8 Haziran döneminde yüzde 309 değerlendikten sonra, son iki günde yüzde 55 çakıldı.

Bir başka zombi hikayesi de yine bir enerji şirketi olan Chesapeake’de yaşandı. Şirketin hisse değeri 4-8 Haziran döneminde yüzde 398 arttı ancak 8 Haziran’da Bloomberg, şirketin 23 milyar dolar borçla iflas koruma başvurusu yapabileceği haberini yayımladı. Bu haber üzerine şirketin hisse değeri iki günde yüzde 76’lık ağır bir çöküş yaşadı.

PARA MUSLUKLARININ AÇILMASI BORSALARA YARADI

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) tahvil alımları ve faiz indirimi yoluyla para musluklarını açması ve ABD Hazinesinin karşıladığı trilyonlarca dolarlık teşvik paketleriyle ABD’de borsalar, Mart’ta dibe vurduktan sonra Şubat’ta görülen rekor seviyelere tekrar yaklaşmışlardı. ABD başta olmak üzere tüm dünyada merkez bankalarının para musluklarını sonuna kadar açması, en çok reel ekonomide değil hisse senedi piyasalarında karşılık buldu.

Salgın döneminde hisse senedi piyasalarına Türkiye’de olduğu gibi ABD’de de yeni bireysel yatırımcı akını yaşandı.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (10)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Yorum12 Haziran 2020 23:56

  değeri bir kuruş etmeyen ancak 1-2 veya 3 liralardan ucuz diye alınan hisseler alanlara özellikle temel analizden yoksun bilinçsiz kişilere pahalıya patlayabilir. piyasa defter değerlerinin yarısında işlem gören banka, holding ve iyi bilançolu hisseler dururken bu hisselerin yükselmesi son dönemlerde borsaya gelen yeni yatırımcıların sürü psikolojisini değerlendirmek isteyen kumarbazların iştahını kabartmaktadır.

 • metin12 Haziran 2020 09:31

  insanların borsaya geldiğini gören çakallar güçlerine göre hisseleri toplayıp astronomik fiyatlardan sosyal medya vs aracılığıyla bu kendini gözü açık zanneden kumarbaz ruhlu kişilere pazarladılar. bi ayakkabı alırken 50 saat düşünen adam bütün birikimini bir hisseye yatırırken 5 dakika düşünmüyor. sonra da kendisi dışında herkesi suçluyorlar. 

 • Emrah12 Haziran 2020 09:13

  böyle korkutuyorlar önce küçük yatırımcı girmesin diye sonra 80 binlerde 110 binlere geliyor amaç küçük yatırımcı kazanmasın

 • oktaydoğaner12 Haziran 2020 15:27

  eğer samimiysen milleti kandırmak için yazmıyosan bu anlayış başına çok sıkıntı çıkarır demedi deme

 • BORSACI12 Haziran 2020 06:32

  sonuçlaırına katlanacaksan yatırım yaparsın çok dogru bir tesbit.geçmişte bu borsamızda 50 ye yakın şirket kapandı .

 • Görmezden gelme11 Haziran 2020 23:42

  Batık şirketlerin uçtuğu doğru ama henüz hiç biri çakılmadı. sermayesinin 2 katı zarar yazan şirketler, konkordato ilan eden şirketler, bosradaki PD/DD oranını 2 ye üçe hatta 10 a bile katlayanlar var

 • NAKUTİKO11 Haziran 2020 23:40

  Yaf arkadaş, sanırım bunların demesi şu, bahar geldi ağaçta meyve olmamalı çünki mevsim kurak geçti. iyide  mevsim kurakta geçse her ağaç soyunun devamı için kalitelide olmasa meyve vermek zorunda.. ok mi.  işlerine gelmemiş bistlerin canlanması çünki yönlendirmeleri çakıldı.sanırım. ytd. 

 • EFEEEEEDDE11 Haziran 2020 23:38

  ON GÜN ÖNCE YAZDIK ÖRDEKLERE GEL GEL YAPTILAR YOK EFENDİM 13 GÜNDÜR YUKSELIYORMUŞ FAİZLER DÜŞUKMÜŞ 300 BİN YENI HESAP ACILMIŞ BUNLAR HEP YEM DEDİK DİNLEYEN DİNLEDİ DİNLEMEYENE GEÇ ŞİRKETLERİN İÇİ BOŞ DIYORUZ İNANMIYORLER 2 TL LİK HİSSE 50 TL OLURMU DÜNYANIN SONU BORS KUMARHANEYE DÖNDÜ SPK DA UYUYOR

 • ekonomist/stratejist 11 Haziran 2020 23:28

  Bizim borsada da zombi firmalar var tam tokatcı ozsermyaesi bile negatif koca borcun içine batmışlar her gün tavan tavan gidiyorlar en başta spor hisseleri aman dikkat edin çarpılmayın tamamen spekülatif. Bir tane teknoloji hissesi var böyle zombi firma. Borsalar her zaman geleceği fiyatlar Nisandan itibaren virüs bitti ekonomi çarkları dönecek diye bahar havası yaşattılar. Ancak şu an ki satışları da bakarsak olası 2. dalgayI fiyatlıyor artık olası olmaktan çıktı yakinda yurt dışı uçuşların başlamasıyla anbean yaşayacağız. FED Başkanı Powell 3 süreyle sıfır faizden şaşmayacağız diyorsa bu iş uzar. Küresel toparlanma en baştan beri diyorum W şeklinde olur.

 • vatandaş11 Haziran 2020 23:23

  ASIL ZOMBİ SENSİN