E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaBorsalarda bireysel yatırımcı dalgası sürecek mi?---

Borsalarda bireysel yatırımcı dalgası sürecek mi?

Borsalarda bireysel yatırımcı dalgası sürecek mi?
18 Ekim 2021 - 12:23 www.borsagundem.com

Pandemi döneminde yükselen bireysel yatırımcı dalgası, borsalardaki yükselişlerin ardındaki nedenlerden bir tanesi oldu. Borsalar ve borsa işlem platformları, bireysel yatırımcı dalgasının pandemi sonrasında da devam edeceğini düşünüyor.

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Pandemi döneminde bireysel yatırımcılar, Reddit gibi sosyal medya platformlarındaki spekülasyonların da etkisiyle GameStop ve AMC gibi yatırımcılar tarafından tercih edilmeyen hisseleri rekor seviyelere taşıdı. Bu yatırımcılardan biri olan 37 yaşındaki Kristine Licuanan, “volatiliteye dayanamadım” diyerek borsa yatırımlarından vazgeçtiğini belirtti. Licuanan gibi birçok yatırımcı, pandemi döneminde borsa yatırımı yapmaya başladı.

Borsaya yönelik ilgideki bu yükselişle, Robinhood gibi borsa işlem platformları para kazanma makineleri haline geldi. Robinhood temmuz ayında 32 milyar dolarlık bir halka arz gerçekleştirdi. İngiltere müşteriler pandeminin ilk 12 ayında 7,1 milyon yatırım hesabı açtı. ABD’de aynı dönemde 30 milyonun üzerinde yeni hesap açıldı. Ancak karantina uygulamasının kalkmasıyla birlikte Robinhood, ETrade ve CMC Markets gibi işlem platformları bu bireysel yatırımcı dalgasının sona ereceğinden endişeleniyor.

Teknoloji sektöründen, GameStop gibi sevilmeyen hisselere ve kripto paralara oldukça geniş bir yelpazede yatırım yapan bireysel yatırımcıların son aylarda azalmaya başladığına yönelik işaretler var. Charles Schwab Baş Yatırım Stratejisti Liz Ann Sonders Financial Times’a yaptığı açıklamada, “bir noktada ilgi çekici unsurlar bitiyor” dedi. Sonders sosyal medya kullanıcılarının yükselttiği spekülatif hisselerde “ilginin düştüğüne” işaret etti.

ABD’nin en büyük perakende borsa işlem platformu Charles Schwab geçtiğimiz hafta, üçüncü çeyrekte ikinci çeyreğe kıyasla yatırım aktivitesinde %8 düşüş bildirdi. Bireysel yatırımcı çılgınlığının merkezi olan WallStreetBets gibi forumlardaki tartışmalar da temmuz ayından bu yana düşüşte. İngiltere merkezli Hargreaves Lansdown’ın hisseleri, pandemi sürecindeki yatırım patlamasının kalıcı olmayacağını açıklamasının ardından ağustos ayında bir gün içinde %10 düştü. Vergi öncesi karları, mart ayına kadar iki kattan fazla yükselerek 224 milyon sterline yükselen CMC ise geçtiğimiz ay benzer bir açıklama yapmasının ardından, değerinin dörtte birini bir gün içinde kaybetti.

borsagundem.com'un derlediği bilgilere göre 2020’nin son dönemlerinde ETrade’i 13 milyar dolara satın alan Morgan Stanley, geçtiğimiz hafta günlük yatırım ortalamasının anlaşmanın gerçekleşmesinden bu yana ilk kez 1 milyonun altına düştüğünü söyledi.

Sektördeki kimse pandemi dönemindeki yeni müşteri büyümesinin ve gelirlerin kalıcı olacağını düşünmüyor. İkinci çeyrekte gelirleri iki katın üzerinde yükseliş gösteren Robinhood’dan yapılan açıklamada, “gelirlerdeki büyüme oranlarının gelecek dönemlerde düşmesini bekliyoruz ve bu düşüşler önemli ölçüde olacak” dendi. ABD’nin borsa işlem platformu TradeZero CEO’su Dan Pipitone, “temmuz ortasından ağustos ayına kadar geçen süre, insanların masalarından kalktığının bir hatırlatıcısıydı” dedi. Açıklamasında, “işlem hacminde yükselme durdu, bundan önce 16-17 ay boyunca yükseliş göstermişti” ifadesini kullandı.

Uzun vadede neler olacak?

Halka arz sürecinde olan İngiltere merkezli yatırım platformu Interactive Investor CEO’su Richard Wilson, “bu yatırım dalgasının yalnızca karantinalardan kaynaklanmadığına yönelik bir varsayım var” dedi. Wilson, korona virüs pandemisinin yalnızca “uzun vadeli tetikleyicileri hızlandırdığını” söyleyerek, gelişen teknoloji, düşen yatırım işlemi ücretleri ve düşük faiz oranlarına işaret etti. Wilson’a göre bu unsurlar pandemiden bağımsız olarak giderek daha fazla kişinin yatırım yapmasına neden olduğunu ifade etti.

Borsa işlem platformları pandeminin başından bu yana yaşadıkları yükselişin bir anda ortadan kalkmayacağını düşünse de tehlikeler var. Yüksek enflasyon merkez bankalarının teşviklerini geri çekmesi yönünde ihtimalleri güçlendirirken, hisselerdeki ani düşüşlerin yeni yatırımcıları korkutma ihtimali yüksek. Charles Schwab’tan Sonders’a göre bireysel yatırımcıların yoğun katılımı, geçtiğimiz dönemlerde düşük borsa performanslarından önce de görüldü.

Sonders, “yalnızca hane halklarına ve hisse yatırımlarına bakarsanız, birçok açıdan tüm zamanların en yüksek seviyelerindeyiz” dedi ve bunun bir risk faktörü olduğunu söyledi. Ancak Hargreaves Lansdown CEO’su Chris Hill, bireysel yatırımcıların uzun vadede güçlü portföyler oluşturmayı hedefleyeceğini düşünüyor. Hill, “uzun vadeli yatırım piyasaları daha kapsamlı görmenize yardımcı oluyor” dedi. 7 milyar dolarlık şirket geçtiğimiz hafta işlem hacminin üçüncü çeyrekte, bir önceki çeyreğe kıyasla %12 düştüğünü söyledi. Ancak işlem hacmi halihazırda bir önceki yıla kıyasla yüksek.

Küresel piyasalarda sert satışların büyük bir kısmı geri alındı

 

Bitcoin son 6 ayın rekor seviyesinde

 

'Metal ralli' devam ediyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Üzümlü19 Ekim 2021 08:06

    Sürecek tabi bizde kek bitmez her zaman yeni kekler gelir.

  • De Fe 18 Ekim 2021 19:36

    Bizde 300 bine yakın bireysel yatırımcı borsadan kaçtı. Neredeyse bütün hisselerde Yüksek volümlü manipülasyon var. . Kurum, onlarca hisset brüt takas vb yasaklar getiriyor ve yüzlerce manipülatif İlker çevirene cezalar veriyor. Böyle bir ortamda borsadan elbette kaçış olur.

  • emekci18 Ekim 2021 12:52

    cep telefonundan hisse alıp-satma baya cazip gelir oldu