E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemBorsalar için en kritik hafta!---

Borsalar için en kritik hafta!

Borsalar için en kritik hafta!
19 Eylül 2021 - 08:08 www.borsagundem.com

Piyasalar 20 Mart’ta Merkez Bankası Başkanı’nın değişiminden bu yana en kritik haftaya girdi. Faizin enflasyonun üzerine çıkmasının ardından gözler TCMB’de. Faiz inecek mi, çıkacak mı? Merkez Bankası hangi mesajları verecek?

Piyasalar için kritik bir haftaya girildi. 20 Mart’ta Merkez Bankası Başkanı’nın değişmesinden bu yana zayıf, hacimsiz, katılımı düşük, tatsız, sıkıcı, sınırlı hareketler yaşanıyor. Dolar kuru her bulduğu fırsatta yukarı yönelirken borsa yükseliş denemelerinde zayıf kalıyor. Altın küresel piyasalardaki dalgalanmaların etkisinde.

Faiz değişmeyecek ama piyasalar tedirgin!

Şu ana kadar yayınlanın PPK metinlerinde Merkez Bankası’nın sürekli vurguladığı enflasyon ve faiz ikileminde enflasyon faizi geçtiği için beklenti faizin enflasyonun üzerinde oluşması. Yani yatırımcıya reel getiri sunması idi. Ancak TCMB’nin aksiyonları mevcut beklentilerin sorgulanmasına neden oldu.

Borsalar için yeni risk ‘enerji’

TCMB Toplantısı neden kritik?
1-TÜFE ile ÜFE farkı 26.2 puan.

2-TCMB politika faizi: 19.00, TÜFE: 19.25, ÜFE: 45.52.

3-Dolar kuru 8.64 seviyesinde.

4-Yabancı para mevduatı 238.1 milyar dolar.
Bu önemli dört unsur TCMB’yi faiz artırma konusunda zorlayan nedenler.

Temettü 25 Endeksi’nin öne çıkan hisseleri

1-TCMB Başkanı sözlü yönlendirmede bulundu. Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ekonomi toplantısında, “Küresel merkez bankacılığında, para politikası duruşu belirlenirken, para politikasının etkisi dışında olan kısa vadeli arızi unsurlardan arındırılmış çekirdek enflasyon göstergeleri esas alınır. Özellikle salgının getirdiği olağanüstü koşullar, az önce bahsettiğim sebeplerden ötürü, enflasyonun kısa vadeli oynaklıklardan arındırılmış ana eğilimini ölçmeye yarayan çekirdek enflasyon göstergelerinin önemini artırmakta” dedi. Çekirdek enflasyonu öne çıkardı.

2-TCMB faiz kararı öncesinde yabancı para zorunlu karşılık oranlarını 200 baz puan artırdı.

3-Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, tüketici kredilerine ilişkin genel vade sınırının kredi tutarı 50 bin TL’nin üzerinde olan krediler için 36 aydan 24 aya indirilmesine karar verdi.

4-TCMB söylemi ile faiz indirimini, eylemleri ile sıkılaştırmayı öne çıkardı. Piyasaların kafası karıştı.
TCMB’nin iletişim dilini piyasa faizi indirimi olarak fiyatladı.

Mobius: Çin'den kaçan para Türkiye'ye akacak!

TCMB’nin bu toplantısından bir sürpriz karar çıkar mı? Enflasyon-faiz denklemi ve kurun 8.64’lük seyri bir sürpriz olabileceğini gösteriyor. Zira Merkez piyasaların önüne geçmek isteyebilir. Bu da piyasa beklentilerinin üzerinde bir aksiyon alması ve iyi bir iletişim dili ile bunu piyasalara anlatmasıyla mümkün olabilir. Kurun 8.64 seviyesindeki seyri 9’un üzerinde bir harekete işaret ediyor. Bu nedenle eylül toplantısında TCMB sürpriz bir karar da açıklayabilir.

Bir açığa satışçının itirafları

1-Piyasa faiz kararı kadar bu kararın dayandığı mimariyi de sorgulayacak. Politika metninin detaylar belirleyici rol oynayacak. Para politikası metnindeki değişikliklere bakılacak.

2-TCMB’nin sıkı para politikasını sorgulatıcı her adım kuru hareketlendirir, yabancının beklemeye geçmesine neden olur. Borsada zayıf seyrin sürmesine neden olur.

3-TCMB’nin enflasyonla mücadele ve aşağı çekmeye yönelik kararı bir politika duruşu olarak algılanır, fiyatlamalarda yabancının ve yerlinin yatırım temelini inşa eder.

Son 6 ayda en yüksek yabancı girişi

Yatırımcıların kayıplarını artıran 9 madde
1-
Genel kitle psikolojisinden fazla etkilenmek.

2-İyi birer işlemci olmaya çalışmak.

3-Strateji belirlememek.

4-Ortalamanın üzerine çıkmanın yetmemesi.

5-Bilgileri sorgulamamak.

6-Hisseyi alırken kendine aşırı güven, hisse elinde iken aşırı kaygılı olmak.

7-Hisse hakkında inandırıcı hikâye anlatanı kendi bilgisinin üzerinde tutmak.

8-Duygularını kontrol edememek.

9-Sürekli kaçırdıkları fırsatlara odaklanmak, kendi yönelimini güçlendiren argümanları kuvvetlendirmemek.
(Zeynep Aktaş /Milliyet)

İlk faiz artıran hangi merkez bankası olacak?

Enflasyon boğa piyasasını durduramayacak

Sermayesi düşük hisseler için yatırım zamanı

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (10)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Ali20 Eylül 2021 09:18

  Ters hareket edip faizi yüzde 20 ye çıkarmalılar.

 • Serem 19 Eylül 2021 22:21

  Kartonsan ve sasa ya dikkat...

 • Oynatmaya az kaldı 19 Eylül 2021 18:24

  Haftalardır izliyoruz. Güç odakları bankalar Üzerinden de Borsayı yükseltmediler. Çünkü ne yerli nede yabancı girişi çok az. Artı, dünyada borsalarda düzeltme beklentisi de cabası. Faizler düşerse zaten kötü olan her şey dağa iyi olmaz. Kavuran pahalılık bu sefer sistemi sert sarsar. Olan gene Millete olur. Fakirleşme devam eder

 • Cem19 Eylül 2021 18:21

  Ben şahsen değişiklik beklemem.. Zaten 50 bin ustu kredide 36 aydan 24 ay a inmesi şahin politikanin devam edeceği goruntusu verdi bana.

 • Bilmem19 Eylül 2021 17:47

  Zaten yabancı yatırımcı yokmuş. Açığa satanda yerli aracılar, siz hiç kriz anında şirketlerin ortak karar alıp hisseleri topladığını duydunuz mu? Piyasalar çöker, birkaçtanesi kapa açıklama yapar satılanların bir kısmını geri alır. Açığa satıştan kazandığı para kasaya girmiştir.Bu olaydan ne kadar kazanç sağladığı kamu oyuyla paylaşılıyor mu? Amaç devletin yanındayım imajı.Benim birikimlerim hiç olmuş halkbank sayesinde. Fiyat değişimleri kontrol edilecekmiş. Peki anormal düşüşleri niye kontrol etmediniz. Hala düşüyor ses seda yok.Faiz düşerse iflas edermiş borsa. Yahu yerli büyükler satıp dolara yönelmezse niye kriz çıksın. Bilmiyorumda anlamıyorumda. Tek gördüğüm kendi vatandaşını mağdur etmek için Şirketler sistem kurmuş. Kur yükselmesi, faizler hepsi insanın temel ihtiyaçlarına tehdit. Enerji, su, doğalgaz, ulaşım, gaz, petrol, insaat, araba, kur artarsa yaşama hakkımız yok resmen bu nasıl iş. Faiz ayrı bela.

 • Hasan Hüseyin Ç 19 Eylül 2021 17:13

  Birisinde/birilerinde daha doğrusu çok milyon/milyar dolarlı birileri doların düşmesini istemez. . Ya iş hayatına !! devam diyecek yada 2 istasyon sonra bu trenden inecek.

 • Hikmet guler19 Eylül 2021 16:11

  Merkez baskani beklentilerin tersini yaparsa piyasa duzelir faizi asagi cekerse dolari tutamazlar yada baskan degismeli.

 • azılı solcu19 Eylül 2021 15:13

  23 eylül merkez bankası faiz kararında faizlerin hatırı sayılır 400 baz puan arttırılmasını bekliyorum.aksi takdirde borsa çöker ekonomi iflas eder,dolar bir çırpıda 15 tl.olur.

 • Osman 19 Eylül 2021 13:09

  Kritik haftalar zaten normalimiz oldu

 • Hüseyin Ceyhan 19 Eylül 2021 12:55

  1- Yabancının çoğunluğu sattı gitti 1- Para girişi yok 1- Ky son 3 yılda iyi dolandırıldı 1- 2022 seçim yılı yada az öncesi 1- borsada yeni bir hikaye yok 1- Dünyada borsalar için düzeltme beklentisi hakim 1- Fiyatlar aşırı yükseldi, Realizasyon beklentisi var 2- faizi düşürsen borsada nir şey olmaz çünkü güven yok