E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBorsada yatay başlangıç bekleniyor---

Borsada yatay başlangıç bekleniyor

Borsada yatay başlangıç bekleniyor
28 Kasım 2022 - 07:54 www.borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul’un bu sabah yatay başlangıç yapması bekleniyor.

CI Ratings, Türkiye'nin kredi notunu teyit etti.

Moody's, Türkiye kredi notuyla ilgili bir değerlendirme yayımlamadı. Moody's’in Cuma günü değerlendirme yayımlaması bekleniyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Faizde tek haneliye indik mi? İndik. Bundan sonra böyle devam edecek. Merak etmeyin enflasyon da inecek.” açıklamasında bulundu.

Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile görüşmesinin ardından iki ülke arasındaki sürecin başladığını, bakanlarla bir sürecin devam edeceğini belirterek, "Bundan sonraki süreçte nasıl Mısır ile bu iş yoluna girdiyse aynı şekilde Suriye ile de bu iş yoluna girebilir. Siyasette küslük olmaz." dedi.

Hazine Bakanı Nebati: Gelen veriler şunu gösteriyor ki, enflasyonda en yüksek değerlerin görülmüş olduğunu, bundan sonra da aşağı yönlü enflasyon oranlarını ve sonuçlarını hep birlikte yaşamış olacağız. Bu bütçenin de bir özelliği bu olacak.

Nebati, Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Qasabi ile görüştü. Görüşmede ülkeler arasındaki ekonomik, ticari ve finansal iş birliği değerlendirildi.

ABD Başkanı Biden ve Yardımcısı Harris, Şükran Günü ertesi başlayan ve Efsane Cuma olarak bilinen indirimli alışveriş sezonuna, küçük esnafa destek mesajlarıyla katıldı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik yeni füze saldırıları hazırladığını iddia etti.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, son günlerde kamuoyunda ifade edildiği üzere, 1 TL'nin üretim değerinin 3 TL olduğu beyanının gerçek dışı olduğunu duyurdu.

Çin, Mali'de yıllık 45.000 ton kapasiteli pamuklu dokuma fabrikası kurmayı ve ülkede 5.000 kişilik iş gücü yaratmayı planlıyor.

Almanya ve Fransa, enerji alanında işbirliğinin güçlendirilmesine ilişkin ortak bildiriye imza attı.

Çin'de KOVID-19 salgınında günlük vaka sayısı 40.000 geçti.

Ne olacak?

• Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı bugün gerçekleşecek.
• ECB Başkanı Lagarde’nin konuşma yapması bekleniyor.
• Ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlayacak.
Borsa İstanbul’un bu sabah yatay açılış yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde yatay başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz

Büyüme odaklı strateji çerçevesinde TCMB tarafından faiz indirimleri bu ay da devam etti. TCMB politika faizini beklentilere paralel olarak yıl sonuna kalmadan tek haneye indirerek faizi %10,50'de %9'a çekti. Ayrıca karar metninde, faiz indirimlerinin sona erdiği belirtildi. 2022 yılında özellikle Rusya - Ukrayna savaşı çıktığı günden bu yana hemen hemen her ülke resesyon endişelerini konuştu. Enflasyonun kontrol altına alınabilmesi adına yapılan faiz artırımları ile enflasyonun talep yönlü kısmı kontrol altına alınmaya çalışıldı. Azalan tüketim ve artan yatırım maliyetleri sonucunda ekonomilerde küçülmeler meydana geldi. Ancak biz Türkiye olarak resesyonun 2022'de konuşulmadığı nadir ülkelerden bir tanesiyiz. 2022 yılı üçüncü çeyreğine ilişkin yıllıklandırılmış büyüme beklentisi de %7,5. Şu an için konuşmuyor olmamıza rağmen makroekonomik veriler tarafında yavaşladığımızı da söylememiz gerekiyor. İmalat PMI verileri aylardır eşik değerin altında hareket ederken, sanayi üretimi tarafında ise baskı söz konusu. Cari açık jeopolitik gelişmeler ve faiz artışları sonrası küresel çapta azalan dış talep önderliğinde artarken, üretici fiyatlarındaki sert artış sanayiciyi de zorluyor. Önümüzdeki hafta gelecek büyüme verisi ve kalemlerdeki gelişmeler bize ileriye dönük projeksiyonlarda yol haritası çizecek olup yukarıda da belirttiğimiz ve sanayi için önemli olan İmalat PMI verisi de 1 Aralık'ta açıklanacak. Talepler tarafındaki yavaşlamanın devamını ve girdi maliyetlerindeki artış etkisi ile İmalat PMI verisinin bu ay da eşik değerin altında kalmasını bekliyoruz.

Çin'de korona virüs vaka sayıları artarak devam ediyor. Çin'de günlük vaka sayısı 40.000'in üstüne çıktı. Sıfır covid politikası uygulayan Çin'de Kovid huzurluğu Asya piyasalarını baskılıyor.

VİOP 30 Endeks kontratında yatay açılış bekliyoruz

VİOP 30 Endeks Aralık kontratı, önceki işlem günü 5.310 - 5.440 fiyat aralığında işlem görerek günü 5.412 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 8.286 artarak 320.407 adet kontrat olarak gerçekleşti.
VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 5.320 seviyesinin üzerinde hareket etmemiz kısa vadede yükseliş eğilimini arttırırken, 5.480’in üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 5.800 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 5.330 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 5.450 ve 5.480 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 5.370 ve 5.330 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

Günün önemli şirket haberleri 28/11/2022

 

Asya borsaları Kovid protestoları öncülüğünden düştü

 

Risk sevmeyen yatırımcılara istikrarlı hisseler

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ALİ KODUŞ28 Kasım 2022 11:31

  Borsada düşürken bile para yine kazanılır.yeterki teknik ve borsa bilgin olsun

 • Borsacı Osman28 Kasım 2022 08:37

  Bu hafta düzeltme olmazsa borsa 5000 i gecer ve gider,ben kesinlikle bu hafta düzeltme bekliyorum tek hissem var bu gün vedalasırım,hiç unurumda değil düzzeltmezsede sonra yine alırım her dakika hisse tasıyacağız diye bir şart yok.Muhtemel. Düzeltme bitiş yeri 4200 bu en kötüsüdür daha öncede dönebilir.

 • Çetin28 Kasım 2022 08:18

  Dünya borsaları çökmüş. Bugün borsada düzeltme olur.

 • Ferdi28 Kasım 2022 08:07

  Faiz 9 a indi kimseye faydası yok. Verin bana yüzde 9 la kredi o zaman. Veremiyorlar. Bankaya paranı faize koy yüzde 20 veriyor. Kısacası faiz düşmedi. Borsa 5 bini geçemez short açtım.