E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıBorsada yatay başlangıç bekleniyor---

Borsada yatay başlangıç bekleniyor

Borsada yatay başlangıç bekleniyor
25 Kasım 2022 - 08:32 www.borsagundem.com

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende Borsa İstanbul’un bu sabah yatay başlangıç yapması bekleniyor.

TCMB, TL mevduatı düşük bankalara uygulayacağı komisyon oranlarında artırıma gitti. TL mevduat/katılım payı oranı %50’nin düşük olan bankaların zorunlu karşılıklarına %8 komisyon uygulanacak. Bu oran bir önceki düzenlemede %3’tü.

Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde değişikliğe gidildi. Zorunlu deprem sigortası kapsamında, bir mesken için verilebilecek azami teminat tutarı 320.000 TL’den 640.000 TL’ye yükseltildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati: Bu sayede önümüzdeki dönemde piyasa faizlerinin de benzer biçimde tek haneli seviyelere inmesini bekliyoruz.

İngiltere hükümeti, departmanlarına, güvenlik risklerini öne sürerek hassas binalara Çin bağlantılı güvenlik kameraları kurmayı bırakmalarını bildirdi.

Ukrayna'nın şirketi Ukrenergo, Rusya'nın bu hafta düzenlediği yoğun füze saldırıları sonrası ülkenin elektrik ihtiyacının sadece %50'sinin karşılanabildiğini açıkladı.

İngiltere'de Ekim ayında otomobil üretimi yıllık %7,4 arttı.

Elon Musk: Twitter, önümüzdeki haftadan itibaren askıya alınan bazı hesaplara af getirecek.

Ne olacak?

• ABD’de piyasalar yarım işlem günü tatil olacakken, Almanya’da büyüme verileri açıklanacak.
• Moody’s’in bugün Türkiye değerlendirmesi yapması bekleniyor.
Borsa İstanbul’un bu sabah yatay açılış yapmasını bekliyoruz.

BİST100 endeksinde yatay başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz

Borsa İstanbul’da geçtiğimiz gün güne yukarı yönlü yükselişle başlangıç yapılırken, banka sektörü paylarında kar realizasyonları ön plana çıktı. BİST100 endeksi dün, 4.960 seviyesini görmesinin ardından pay değişimleriyle birlikte yatay görünümde kapanış yaptı. Dün TCMB Para Politikası Kurulu politika faiz kararını açıkladı. Bizim beklentimiz ve piyasa beklentisi dahilinde politika faizi 150 baz puan indirilerek %9’a indirildi. Karar metnine baktığımızda geçtiğimiz aylara benzer mesajlar verilerek globaldeki yüksek enflasyona değinildi. Sanayi üretimi ve istihdamdaki gelişmeler sonucunda büyüme odaklı strateji ile genişleyici politikaya devam edildi. Geçen ay algıladığımız mesajı TCMB metni doğrularken, 150 baz puan indirim ardından faiz indirim döngüsünün sonlandırıldığı metne eklendi. Kurul, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarını kararlılıkla kullanmaya devam edecek ve ilave tedbirleri devreye alacaktır. Bekle gör politikasına geçilmesine rağmen uygulanacak politikalar Aralık ayında açıklanacak olan 2023 Yılı Para ve Kur Politikası metninde kapsamlı olarak ilan edileceği de belirtildi. Yurtdışı tarafta ise Şükran Günü tatili nedeniyle dün ABD Pay piyasaları kapalıydı, bugün ise piyasalar yarım gün açık olacak.
Bu hafta yayınlanan FED'in son toplantısına ait tutanakların, ardından dün de ECB’nin toplantı tutanakları açıklandı. Üyeler, faiz oranlarının belirlenmesine yönelik toplantı bazında bir yaklaşıma uygun olarak, para politikasının verilere bağlı olmaya devam etmesi ve önceden belirlenmiş bir yolu izlememesi gerektiği konusunda geniş ölçüde hem fikir olduğu görüldü. Çin'deki Covid19 vaka sayısı artmasıyla ham petrol fiyatları yeniden düştü. Brent petrolün varil fiyatı dün azalarak 84,92 dolar oldu. Çin'de artan coronavirüs vakaları ise küresel resesyon endişelerini destekleyerek fiyatları baskılıyor. Ülkenin çarşamba günü yaklaşık üç yıl önce başlayan salgının başlangıcından bu yana en yüksek günlük Kovid-19 vaka sayısını bildirdiğine yönelik haber akışı salgına yönelik tedbirlerin daha sıkılaştırılacağı beklentisi oluşturuyor.

VİOP 30 Endeks kontratında yatay açılış bekliyoruz

VİOP 30 Endeks Aralık kontratı, önceki işlem günü 5.316 - 5.536 fiyat aralığında işlem görerek günü 5.395 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 636 artarak 312.121 adet kontrat olarak gerçekleşti.

VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 5.284 seviyesinin üzerinde hareket etmemiz kısa vadede yükseliş eğilimini arttırırken, 5.520’nin üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 5.800 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir. Aşağı yönde ise kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için 5.370 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 5.520 ve 5.550 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 5.400 ve 5.370 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

Borsa dolar bazında hayli iyi bir yere geldi

 

Petrolde yön yukarı

 

Asya borsaları düşüş seyrinde

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)